Polskie Radio
Section05
Jan Pachlowski

Rekordowo silny huragan Beryl na Atlantyku. "Może stworzyć śmiertelne zagrożenie"

Przez Morze Karaibskie, zmierzając w kierunku Jamajki, przechodzi huragan Beryl. Amerykańskie Centrum Huraganów zaklasyfikowało go do piątej, najwyższej kategorii. Porywy wiatru sięgają 265 kilometrów na godzinę, według karaibskich władz żywioł uszkodził 90 proc. tamtejszych domów. - To był pierwszy huragan, który przyszedł tak szybko, z taką mocą - opowiada mieszkająca na Wyspie Unii (St. Vincent i Grenadyny) pani Iwona.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski karaiby huragany huragan Beryl Atlantyk

Kasparow: wojna się nie skończy, póki Putin rządzi Rosją

Z rakiem się nie negocjuje, raka się wycina - tak o konieczności zdecydowanych działań Zachodu wobec Rosji mówił w Programie 1 Polskiego Radia Garri Kasparow, były mistrz świata w szachach, polityczny aktywista i krytyk Władimira Putina. Gość Jedynki powiedział wprost, że Putin uważa, iż toczy właśnie czwartą wojnę światową.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Paweł Lekki Garri Kasparow Władimir Putin Rosja Magdalena Skajewska Piotr Skarżyński

Historyczny projekt NASA. Jeszcze w tym roku na Księżycu ma powstać sieć komórkowa

To nie scenariusz filmu science fiction, ale realne plany NASA, które mają być zrealizowane jeszcze w tym roku. Amerykańska Agencja Kosmiczna we współpracy m.in. ze SpaceX chce zainstalować na Księżycu sieć komórkową. Dzięki niej astronauci będą mogli przesyłać dane naukowe, ale również telefonować do swoich rodzin. O szczegółach opowiedział w Programie 3 Polskiego Radia korespondent Polskiego Radia w USA - Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski NASA kosmos sieć komórka technologie księżyc

Propalestyńskie demonstracje w USA. Setki aresztowań studentów

Na wielu amerykańskich uczelniach wciąż trwają propalestyńskie protesty. Największy jest na nowojorskiej Columbii. Studenci domagają się przede wszystkim zakończenia ataku Izraela na Strefę Gazy. Obecne protesty porównuje się do tych, które odbywały się na amerykańskich uniwersytetach podczas wojny w Wietnamie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Boston policja Izrael Palestyna antysemityzm studenci społeczeństwo protest

Taylor Swift w wydaniu nostalgicznym. Nowa płyta bijącej rekordy artystki

- To płyta nostalgiczna, widać przemianę duchową - mówi korespondent Polskiego Radia w USA Jan Pachlowski o nowej płycie Taylor Swift. Krążek "The Tortured Poets Department" trafił do słuchaczy 19 kwietnia; w ciągu doby od premiery, m.in. za sprawą oddanych fanek znanych jako Swifties, piosenki z wydawnictwa osiągnęły miliony odtworzeń w sieci. Wiele więc wskazuje, że będzie to więc kolejny, po m.in. rekordowej trasie "Eras Tour", komercyjny sukces artystki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Adrianna Janiszewska Taylor Swift muzyka rozrywkowa Płyty

Konflikt w Strefie Gazy. Michał Wojnarowicz: żółte światło dla Izraelczyków

Rada Bezpieczeństwa ONZ po raz pierwszy zażądała natychmiastowego zawieszenia broni w oblężonej Strefie Gazy. Stany Zjednoczone nie zawetowały rezolucji. - USA deklarują, że ciągle jest zgoda na atakowanie Hamasu, ale jednak innymi metodami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki USA Michał Wojnarowicz Strefa Gazy Izrael Palestyna Magdalena Skajewska Tomasz Niedokos Katarzyna Semaan Bliski Wschód

25 lat Polski w NATO. Ekspert: rola naszego kraju gigantycznie wzrosła

Andrzej Kiński, redaktor naczelny magazynu Wojsko i Technika powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że nasz kraj "zdobywał w Sojuszu kompatybilność przez ładnych parę lat". Dziś, po 25 latach obecności w NATO, Polska pełni kluczową rolę, m.in. w związku z pomocą dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Andrzej Kiński NATO Michał Baranowski Karol Darmoros Karol Surówka Katarzyna Semaan Piotr Piętka Paweł Kurek Magdalena Skajewska

Oscary 2024: "20 dni w Mariupolu". Nagroda dla filmu o walczącej Ukrainie

Ukraiński dokument "20 dni w Mariupolu" otrzymał Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Film autorstwa Mstysława Czernowa dokumentuje zagładę miasta bombardowanego przez Rosjan. - To bardzo ważna nagroda dla Ukraińców. Przemowa reżysera tego filmu była na pewno najmocniejszym wystąpieniem Gali Oscarowej - mówi Michał Strzałkowski z Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Michał Strzałkowski FILM Ukraina Oscary 2024 Film 20 dni w Mariupolu Mstysław Czernow

Oscary - "Oppenheimer" przegrał starcie z polską koprodukcją

- Wieczór w Dolby Theatre w Hollywood zdominowały dwa obrazy: "Oppenheimer" - 7 Oscarów - i "Biedne istoty" - 4.  Najważniejsze statuetki dla "Oppenheimera" to najlepszy film, reżyseria, aktor pierwszo- i drugoplanowy - mówił w "Poranku Dwójki" korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski, który obserwował 96. galę Oscarów. Polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" zdobyła dwie nagrody (najlepszy film międzynarodowy i dźwięk).
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Aldona Łaniewska-Wołłk Christopher Nolan Cillian Murphy Ewa Puszczyńska Jonathan Glazer Dwójka kino FILM KULTURA aktorzy Robert Downey Junior Robert Oppenheimer Oscary