Polskie Radio
Section05

Jan Żaryn

Prof. Jan Żaryn: zbrodnia katyńska była zemstą Stalina za rok 1920

- Zemsta ta była znakiem, że Rosja pamięta o swojej historii i ją kontynuuje. Rosja to nie jest państwo, w którym nie obowiązuje polityka historyczna. Oni są państwem, z punktu widzenia projektów politycznych, osadzonym we własnej, tragicznej dla nas, tradycji - mówił w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (13.04) historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska Katyń Aleksander Ziemiańczyk IPN

Narodowe Siły Zbrojne. Negocjacje w sprawie scalenia z Armią Krajową

Do 7 marca 1944 roku trwały negocjacje zakończone podpisaniem umowy scaleniowej jednej z największych organizacji konspiracyjnych w okupowanej Polsce, czyli Narodowych Sił Zbrojnych, z Armią Krajową. - Żołnierze NSZ-AK i NSZ-OP wzięli udział wspólnie z AK w Powstaniu Warszawskim - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn. Dlaczego po scaleniu istniały jednak dwie organizacje NSZ?
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Siły Zbrojne Armia Krajowa Dorota Truszczak

Otwarto Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. "Szansa na odczarowanie stereotypów"

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zainicjował działalność Centrum Edukacyjnego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Wskazał, że jednym z zadań IDMN jest edukacja i debata dot. myśli narodowej oraz chrześcijańsko-demokratycznej, w tym "odczarowywanie najróżniejszych stereotypów".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Roman Dmowski HISTORIA Ignacy Jan Paderewski

"Zawdzięczamy im Polskę". Prezydent odsłonił Epitafium Żołnierzy Wyklętych

Prezydent Andrzej Duda odsłonił w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Epitafium Żołnierzy Wyklętych, upamiętniające działaczy podziemia, którzy zostali zamordowani przez komunistyczne władze. 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda HISTORIA Żołnierze Wyklęci Przemysław Czarnek Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

"Manifestacja patriotyzmu polskiego". Prof. Żaryn o pogrzebie Romana Dmowskiego

83 lata temu zmarł Roman Dmowski, jeden z ojców niepodległości Polski i współzałożyciel Narodowej Demokracji. Podczas uroczystości pogrzebowych żegnały go setki tysięcy Polaków. - Ta wielka manifestacja patriotyzmu polskiego okazała się ważna w drodze do niezwykłej mobilizacji, która nastąpiła 1 września 1939 roku i w późniejszych latach, gdy istniało Polskie Państwo Podziemne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak II wojna światowa Stronnictwo Narodowe Roman Dmowski

Rocznica śmierci Romana Dmowskiego. Jan Żaryn: oddał życie Polsce

- Roman Dmowski świadomie nie założył rodziny, nigdy w życiu od nikogo niczego nie chciał. Ponadto całą swoją energię i niezwykłe talenty oraz błyskotliwość oddał na rzecz odzyskiwania przez Polskę niepodległości i to w dodatku z niezwykłymi sukcesami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Roman Dmowski historia Polski Antoni Opaliński

Państwowe instytucje kultury dla polskości w kinie

Filmy poświęcone polskości oraz dziedzictwu narodowemu stają się coraz bardziej popularne i dostępne, a to dzięki państwowym instytucjom kultury. W "Klubie Trójki" prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, oraz Robert Kaczmarek, przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dokonali podsumowania mijającego roku 2021 pod względem pożyteczności swoich instytucji dla polskiej kinematografii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki KULTURA FILM Polski Instytut Sztuki Filmowej kino finansowanie

Historia konspiracyjnej Organizacji Ziem Zachodnich "Ojczyzna"

23 stycznia 1940 roku Ignacy Jan Paderewski na pierwszym posiedzeniu Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu - symbolicznego parlamentu na obczyźnie - obejmując funkcję przewodniczącego Rady, wygłosił patriotyczne przemówienie. Miało ono być inspiracją dla księdza Józefa Prądzyńskiego do nadania nazwy "Ojczyzna" organizacji konspiracyjnej o charakterze narodowym. 
Zobacz więcej na temat:  ojczyzna HISTORIA II wojna światowa Wielkopolska historia Polski Polskie Państwo Podziemne Dorota Truszczak Poznań

"Atak na polską historię". Przemysław Czarnek o próbach zmiany nazwy Ronda Dmowskiego

"Próba usunięcia Romana Dmowskiego ze zbiorowej pamięci jest atakiem na polską historię i kulturę" - napisał w liście otwartym do dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej prof. Jana Żaryna szef Ministerstwa Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek. List ma związek z uchwałą warszawskich radnych o zmianie nazwy Ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Przemysław Czarnek Warszawa

Jerzy Olgierd Iłłakowicz. "Miał smykałkę do zakładania tajnych organizacji"

"Kombatant w Ameryce" - tak napisano w Nowym Jorku w 1984 roku we wspomnieniu pośmiertnym o majorze Jerzym Olgierdzie Iłłakowiczu ps. Jerzy Zawisza, Michał Zawisza. W jaki sposób został kombatantem za oceanem? Dlaczego należał do tajnych struktur Obozu Narodowo-Radykalnego i Narodowych Sił Zbrojnych? Czym zasłużył się dla Polski?
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Siły Zbrojne ONR historia Polski Dorota Truszczak