Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Paweł Baraszkiewicz i Daniel Jędraszko. Sięgnęli po medal w Sydney

Igrzyska Olimpijskie w Atlancie były wyjątkowo nieudane dla polskich kajakarzy. Jedyny medal - brązowy - zdobył Piotr Markiewicz w jedynce na 500 metrów. Olimpijski debiut zaliczył 19-letni Paweł Baraszkiewicz, który w podwójnej kanadyjce na 500 metrów wraz z Marcinem Kobierskim odpadł w półfinale. Później przyszedł czas ma jego duet z Danielem Jędraszko.
Zobacz więcej na temat:  Michał Antosiewicz Sydney Daniel Jędraszko Paweł Baraszkiewicz

Jazda bez uprawnień. Jakie możemy ponieść konsekwencje?

"Jechał po pijanemu, zabrali mu prawo jazdy i... dalej jeździ". Jak wygląda procedura zatrzymania prawa jazdy? Gdzie to jest odnotowane? Dlaczego tak wiele osób nadal prowadzi pojazd mimo zakazu, braku uprawnień, a nawet wyroku sądowego? Kto powinien to weryfikować? Czy policja reaguje zgłoszenia od sygnalistów? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Robert Opas pijani kierowcy kierowcy bezpieczeństwo na drodze policja społeczeństwo ruch drogowy prawo prawo jazdy

"Szpotański i spółka". Reportaż o pionierze polskiego przemysłu elektrotechnicznego [POSŁUCHAJ]

Kazimierz Szpotański początkowo studiował elektrotechnikę w Wyższej Szkole Technicznej w Mittweidzie, następnie w latach 1910-1911 na Wydziale Elektrycznym Politechniki w Charlottenburgu, gdzie uzyskał dyplom inżyniera elektryka. Po studiach pracował w firmie AEG w Berlinie (1911-1913), potem w Rydze, gdzie od podstaw zbudował i zorganizował dział budowy aparatów elektrycznych, oraz w oddziale tej firmy w Charkowie.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Urszula Żółtowska-Tomaszewska Kazimierz Szpotański elektronika pr poleca

Nowy "Radiobook": Charlotte Brontë "Villette" cz. II. [POSŁUCHAJ]

Spośród czterech ukończonych powieści Charlotte Brontë (1816-1855) "Villette" nie jest tą najbardziej znaną (trudno przyćmić światową popularność "Dziwnych losów Jane Eyre"), zawiera za to najwięcej wątków autobiograficznych, co czyni książkę ciekawym dopełnieniem innych dzieł nie tylko samej autorki, ale też twórczości jej młodszych, równie sławnych i podobnie przedwcześnie zmarłych sióstr: Emily ("Wichrowe wzgórza") i Anny ("Agnes Grey").
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Charlotte Brontë Anna Seniuk

Yang Lian laureatem Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Kim jest zwycięzca?

Yang Lian został ogłoszony laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. To wyróżnienie, od kilkunastu lat, przyznawane jest przez międzynarodowe jury na polu literatury światowej, za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA poezja literatura Aleksandra Jasińska Magda Mikołajczuk Zbigniew Herbert Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta Yang Lian Chiny

Szczepienia piętą Achillesa w medycynie?

Polska należy do krajów o najniższym poziomie szczepień przeciw COVID-19 w Europie (dane z raportu: GOSPOSTRATEG II -/0007/2020-00). Z innymi szczepieniami jest podobnie. Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ubolewają nad tym, że w tym sezonie poziom wyszczepialności zamknie się na poziomie 5,7 proc. i będzie o blisko jedną piątą niższy niż w sezonie 2021/2022. 
Zobacz więcej na temat:  kobieta Artur Wolski szczepienia szczepionka medycyna COVID-19

Nagroda Literacka Identitas 2024. Kto pojedzie na arktyczną wyspę Uløya?

Sześcioro finalistów Nagrody Literackiej Identitas 2024 na przełomie września i października pojedzie na warsztaty na arktycznej wyspie Uløya, 500 kilometrów za kręgiem polarnym, gdzie zostanie ogłoszone nazwisko zwycięzcy. - Staramy się wspierać najlepszych polskich pisarzy i pisarki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia szef Fundacji Identitas i jeden z jurorów Tomasz Kaźmierowski.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Nagroda Identitas Wyspa Uløya Tomasz Kaźmierowski