Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Pijani kierowcy. Czy surowe przepisy zmniejszą ich liczbę?

Już 14 marca wejdą w życie jedne z najsurowszych przepisów skierowanych przeciwko pijanym kierowcom, czyli konfiskata samochodu albo przepadek jego równowartości. - Niestety mamy do czynienia z niską świadomością społeczną wpływu alkoholu na organizm - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Ewa Odachowska-Rogalska z Instytutu Transportu Samochodowego.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Tymicka kierowca kierowcy alkohol samochody pijani kierowcy

Pijani kierowcy. Czy surowe przepisy zmniejszą ich liczbę?

Już 14 marca wejdą w życie jedne z najsurowszych przepisów skierowanych przeciwko pijanym kierowcom, czyli konfiskata samochodu albo przepadek jego równowartości. - Niestety mamy do czynienia z niską świadomością społeczną wpływu alkoholu na organizm - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Ewa Odachowska-Rogalska z Instytutu Transportu Samochodowego.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Tymicka kierowca kierowcy alkohol samochody pijani kierowcy

Fundusze norweskie wsparciem dla ochrony zdrowia polskich dzieci

Obecnie coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z problemem niewłaściwego stylu życia, który prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Aby promować zdrowy tryb życia wśród najmłodszych i zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat wpływu różnych czynników na zdrowie dzieci i młodzieży powołano projekt realizowany przez Departament Oceny Inwestycji w Ministerstwie Zdrowia współfinansowany z funduszy norweskich oraz budżetu państwa. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Ministerstwo Zdrowia

Producentka nominowanego do Oscara filmu "Strefa interesów": mam szczęście do twórców, z którymi pracuję

Ewa Puszczyńska jest polską producentką filmową, członkinią akademii filmowych - polskiej, europejskiej i amerykańskiej. Produkowała takie filmy jak "Ida", "Zimna wojna" czy "Głupcy". Najnowszy - "Strefa interesów" - nominowany jest do Oscara w pięciu kategoriach. - Mam szczęście do twórców, z którymi pracuję - przekonuje producentka w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Ewa Puszczyńska film polski Oscary 2024 kino Martyna Podolska KULTURA

Gwałt w Warszawie. Biejat: są braki w zakresie monitoringu

- Absolutnie są przestrzenie do poprawy. (...) Brakuje konkretnych rozwiązań w zakresie monitoringu i oświetlenia niektórych ulic, co leży w zakresie miasta. Zastanówmy się, co możemy zrobić, żeby było bezpieczniej - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Biejat społeczeństwo Warszawa bezpieczeństwo przestępczość Paweł Zieliński

Eugen Indjic interpretuje Fryderyka Chopina. Audycja wspomnieniowa [POSŁUCHAJ]

Eugen Indjic był amerykańskim pianistą, wychowankiem m.in. Artura Rubinsteina i Witolda Małcużyńskiego. W roku 1970 został laureatem VIII Konkursu Chopinowskiego. W środę (28 lutego) artysta zmarł, w wieku 76 lat. W audycji "Koncert Chopinowski" przypomnieliśmy wybrane interpretacje chopinowskie Indjica. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach Fryderyk Chopin muzyka klasyczna Eugen Indjic Wolfgang Amadeusz Mozart

"Kiedy słońce więcej nie wstanie". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Wśród malarzy polskich nie ma chyba powszechniej znanego artysty, niż Jan Matejko. Jego obrazy towarzyszą kolejnym pokoleniom Polek i Polaków od ponad 150 lat. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że twórczość Matejki ukształtowała nasze wyobrażenia o najsłynniejszych wydarzeniach z historii narodu polskiego. "Bitwa pod Grunwaldem" jest zaś najmocniej wpisanym we wspólną świadomość polskim obrazem, i to w całych dziejach sztuki i kultury polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Tomasz Lerski Jan Matejko Dobrosława Bałazy Paweł Szaliński Włodzimierz Press Damian Kulec Robert Czebotar Krzysztof Wakuliński Hanna Kinder-Kiss Mateusz Weber Przemysław Niedzielski Stefan Knothe Piotr Makarski Marian Szałkowski pr poleca

"Śpiewnik domowy". Muzyczne słuchowisko wg pieśni Stanisława Moniuszki [POSŁUCHAJ]

Zapraszamy wysłuchania muzycznego słuchowiska według pieśni Stanisława Moniuszki do słów Włodzimierza Wolskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Józefa Bohdana Zaleskiego, Jana Czeczota, Władysława Syrokomli, Teofila Lenartowicza, Jana Chodźki, Adama Mickiewicza i Jana Zachariasiewicza. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Stanisław Moniuszko Mateusz Jakubiec Marcin Januszkiewicz Teresa Kowalik Tetiana Malkova Małgorzata Niemirska Marian Opania Paweł Paprocki Krzysztof Szczepaniak katarzyna zielińska Ignacy Zalewski Jerzy Machowski pr poleca

Miedź - złoto dawnego Omanu. O badaniach zespołu polskich archeologów

Dzisiejszy Oman to kraj, gdzie dominują pustynie i półpustynie, a temperatura latem dochodzi do 50 st. C. Jego położenie geograficzne (południowo-wschodni róg Płw. Arabskiego) było jednak na tyle dogodne, że już od zamierzchłej przeszłości (III tys. p.n.e.) przecinały się tu szlaki handlowe łączące Indie z Mezopotamią. Głównym towarem eksportowym była miedź. W górskich dolinach, gdzie ją wydobywano i wytapiano, budowano np. monumentalne okrągłe kamienne wieże, które nie miały… wejścia.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka oman archeologia Uniwersytet Warszawski

"Jedyne takie miejsce" w Jabłonnie pod Warszawą: pałac z cesarzem i prymasem w tle

Przez lata była to rezydencja biskupa Michała Poniatowskiego, w której bywał jego brat, król Stanisław August Poniatowski. Tam też mieścił się sztab armii polskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej, a w okolicy stacjonowały m.in. bombowce i balony. W audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy wzniesiony pod koniec XVIII wieku zespół pałacowo-parkowy w Jabłonnie pod Warszawą.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Mazowsze Jabłonna turystyka Legionowo zabytki

Stare przedmioty wiecznie żywe. Jaką wartość mogą mieć starocie?

To, co wydaje się zalegającym w szafie antykiem, w rzeczywistości może być unikatem o ogromnej wartości. Znane są historie starych przedmiotów osiągających astronomiczne kwoty na aukcjach. Nie chodzi jednak wyłącznie o aspekty materialne. Rzeczy, które przetrwały próbę czasu, mogą mieć ogromną wartość sentymentalną.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej kaseta magnetofonowa antyki retro starocie

Dwójka świętuje 87. urodziny. Piotr Kędziorek: ciągle się zmieniamy

Dwójka świętuje 87. urodziny. Wśród okolicznościowych propozycji dla słuchaczy znalazły się m.in. recital Erica Guo z Żelazowej Woli, koncert Lilianny Stawarz i Marcina Zdunika w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana czy koncert jazzowy Marcin Wasilewski Trio. Program 2 Polskiego Radia od lat łączy tradycję z otwartością na to, co w kulturze i muzyce nowego. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Will Piotr Kędziorek Polskie Radio muzyka klasyczna Jazz KULTURA Dwójka

Łazienki Królewskie mają 350 lat. Jakie tajemnice skrywa to wyjątkowe miejsce?

Łazienki Królewskie powstały na Ujazdowie z polecenia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Na tamtejszych terenach najpierw zbudowano willę nazywaną Łazienką oraz dwa pawilony: Ermitaż i Arkadia, według projektu Tylmana z Gameren. Od tych wydarzeń mija właśnie 350 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Łazienki Królewskie Warszawa Stanisław August Poniatowski Stanisław Herakliusz Lubomirski historia Polski