Polskie Radio
Section05

Jerzy Jachowicz

Debata PR24: 17 września to temat na prawdziwy dramat antyczny

17 września 1939 roku, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji i przypieczętował klęskę Polski, która w tym czasie broniła się przed agresją nazistowskich Niemiec. O tym dramatycznym dniu rozmawiali w Debacie Polskiego Radia 24 Antonii Macierewicz (były szef MON), prof. Janusz Odziemkowski (historyk UKSW), dr Tymoteusz Pawłowski (historyk) oraz prof. Grzegorz Berendt (wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku).
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Antoni Macierewicz II wojna światowa nazizm komunizm

Jerzy Jachowicz: część funduszy FOZZ trafiała do KGB i GRU

– Była to również operacja, która miała na celu zapewnienie stabilności finansowej służbom polskim, jak i rosyjskim – tak o działalności FOZZ i związanej z nim afery, którą okrzyknięto mianem największej w III RP, powiedział Jerzy Jachowicz, dziennikarz tygodnika „Sieci”. Przy okazji zatrzymania w USA Dariusza Przywieczerskiego, jednego z organizatorów afery FOZZ, rozmowa o jej podłożu i konsekwencjach. O sprawie FOZZ mówił w Polskim Radiu 24 także dr Cezary Mech.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo III RP PRL służby specjalne

Debata PR24: nie da się opowiedzieć historii Polski bez Westerplatte

Nie milkną echa wokół tematu udziału Wojska Polskiego w obchodach 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które tradycyjnie odbędą się 1 września na Westerplatte". O postrzeganiu miejsca pamięci walk o niepodległość kiedyś i dziś rozmawiali w Debacie Polskiego Radia 24 prof. Karol Karski (europoseł PiS), dr Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), Maciej Świrski (twórca Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom) i Tadeusz Płużański (publicysta TVP Historia).
Zobacz więcej na temat:  Westerplatte Gdańsk Karol Karski Tadeusz Płużański II wojna światowa Maciej Świrski POLSKA