Polskie Radio
Section05

Jerzy Popiełuszko

NASZ NEWS "Ślady metali ciężkich oraz nikotyna". Woyciechowski o wynikach poufnej ekshumacji ks. Blachnickiego

- Wiosną 2006 roku przeprowadzono poufną ekshumację doczesnych szczątków ks. Franciszka Blachnickiego - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Piotr Woyciechowski, ekspert zajmujący się służbami specjalnymi. Przyznał, że badania ujawniły ślady metali ciężkich oraz nikotynę. Komentując śledztwo wokół śmierci ks. Blachnickiego Woyciechowski podkreślił, że "mówimy tu o plątaninie układów regionalnych i lokalnych, w których się przewijają byli funkcjonariusze SB, obecni ludzie służb specjalnych i ich rodziny, a wszystko to łączy się z pracą prokuratorów i dostępem do akt śledztw i informacji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Woyciechowski NASZ WYWIAD Instytut Pamięci Narodowej Zbrodnia Katyńska PRL Franciszek Blachnicki IPN

36. rocznica pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki. "Władza wiedziała, że zmiany są nieuchronne"

36 lat temu, 3 listopada 1984 roku, odbył się pogrzeb brutalnie zamordowanego błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Na Żoliborz ściągnęło od 600 tysięcy do miliona osób chcących ostatni raz pożegnać księdza. Była to jedna z największych antykomunistycznych manifestacji w polskiej historii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie HISTORIA historia PRL PRL śmierć pogrzeby

Rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości w jego rodzinnej parafii

Mszą w miejscowym kościele oraz złożeniem kwiatów uczczono w Suchowoli (woj. podlaskie) 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Kwiaty złożono pod jego pomnikiem i na grobie rodziców księdza: Marianny i Władysława Popiełuszków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Suchowola Kościół katolicki aktualności katolickie Solidarność PRL opozycja demokratyczna regiony podlaskie

"Mamy obowiązek o nim pamiętać". Bł. ks. Jerzy Popiełuszko upamiętniony w Suchowoli

W Suchowoli na Podlasiu odbyły się obchody 73. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Wspominali go członkowie rodziny, znajomi i ludzie, na których miał wpływ. Brutalnie zamordowany w okresie PRL duchowny jako dziecko chodził do szkoły w Suchowoli, tam też przyjął chrzest i pierwszą komunię. Pochodził z pobliskiej wsi Okopy.
Zobacz więcej na temat:  Suchowola POLSKA HISTORIA

Narodziny Solidarności. Opozycjonista z PRL: Wałęsa nie był zainteresowany powołaniem związku

- Dzięki Bogu, tacy ludzie jak Andrzej Rozpłochowski i Ślązacy wzięli sprawy we własne ręce. W Gdańsku trwały awantury z Lechem Wałęsą, bo on jako agent nie był zainteresowany powołaniem do życia związku - mówił działacz opozycji w PRL Andrzej Michałowski. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Wojciech Borowik i Andrzej Rozpłochowski.
Zobacz więcej na temat:  PRL stan wojenny komunizm Solidarność Gdańsk porozumienia sierpniowe

Jerzy Urban na okładce "Gazety Wyborczej". Rozpłochowski: był Goebbelsem stanu wojennego

- Być może to forma kolejnej prowokacji. Przeżytek ze stanu wojennego w osobie Jerzego Urbana pewnie się nie zmienił, najpewniej wspiera też wywrotowe akcje LGBT. Skoro wszyscy pokazują "Margot", to "Gazeta Wyborcza" pokazała Urbana, by mieszać wśród nas - mówił działacz opozycji w PRL Andrzej Rozpłochowski. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Wojciech Borowik i Andrzej Michałowski. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Urban PRL stan wojenny komunizm Gazeta Wyborcza Wojciech Jaruzelski