Polskie Radio
Section05

Karol Furtak

Marcin Bronikowski nie żyje. "Był unikatowym artystą, znakomitym śpiewakiem i wyjątkowym człowiekiem"

- Marcin Bronikowski był unikatowym artystą, wyjątkowym człowiekiem, dobrym, życzliwym, zawsze uśmiechniętym, z otwartą głową i otwartym sercem. Nie było w nim zazdrości, zawiści i złej energii. Zawsze był życzliwy dla całego środowiska, dziennikarzy, melomanów, swoich fanów - w Dwójce zmarłego śpiewaka tak wspominała Iwona Hossa.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2024 Marcin Bronikowski opera śpiew Izabela Kłosińska Dwójka Iwona Hossa

Piotr Moss: Jerzy Maksymiuk mówił, że piszę przeciwko dyrygentowi

- Jerzy Maksymiuk mówił, że to jest bardzo trudne dla dyrygenta, że ja piszę trochę przeciwko dyrygentowi, że dużo zmieniam, że tam pojawia się metrum i 5/8, i 2/4. No co zrobić, ja to tak czuję - mówił w Dwójce Piotr Moss. Kompozytor odwiedził nas tuż po swoim koncercie z okazji 75. urodzin i 55-lecia pracy artystycznej.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna kompozytor Piotr Moss jubileusz Dwójka Grażyna Bacewicz Jerzy Maksymiuk

Mirosław Jacek Błaszczyk: pokażemy całą paletę kompozytorskich możliwości Piotra Mossa

- Piotr Moss to jeden z największych erudytów i najważniejszych polskich kompozytorów. Symfonia to jego ukochane dziecko, dedykował ją znakomitej Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Ten koncert jest tak skonstruowany, aby pokazać całą paletę kompozytorskich możliwości naszego jubilata - mówił w Dwójce dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk. W sobotę 17 lutego o 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbędzie się jubileuszowy koncert z muzyką Piotra Mossa.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Moss Dwójka kompozytor jubileusz orkiestra Mirosław Jacek Błaszczyk dyrygent

Małgorzata Gąsiorowska: Romuald Twardowski był kompozytorem warszawskim z tradycją wileńską

- Był kompozytorem warszawskim, ale z tradycją wileńską, której dowody dawał bardzo często w rozmowach i we własnej twórczości. I był trochę jakby z innego świata, bowiem wszystkie jego przeżycia przedwojenne, wojenne i powojenne skumulowały się także w jego twórczości - tak dziennikarka Małgorzata Gąsiorowska wspominała zmarłego Romualda Twardowskiego. Kompozytor odszedł w wieku 94 lat.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Romuald Twardowski odeszli 2024 muzyka współczesna

Dzień Specjalny EBU. Koncerty bożonarodzeniowe - transmisje ze stolic Europy [SŁUCHAJ TERAZ]

EBU, czyli Europejska Unia Nadawców zaprasza na dzień specjalny, w którym rozgłośnie z całej Europy transmitują koncerty nawiązujące do tematyki świątecznej. Występy m.in. z Sofii, Amsterdamu i Sztokholmu można usłyszeć na antenie Dwójki dziś (17 grudnia) od godz. 10.00.
Zobacz więcej na temat:  koncerty w Polskim Radiu koncert koncerty Boże Narodzenie EBU Europejska Unia Nadawców

Festiwal Actus Humanus. Antonio Florio: cieszę się, że wracamy do Gdańska

W Gdańsku startuje zimowa odsłona Actus Humanus, czyli największego festiwalu muzyki dawnej w Polsce. - Uważam, że tytuł tego festiwalu jest absolutnie trafiony. Uważam także, że jest czymś absolutnie szczególnym w kontekście sensu dzisiejszej kultury muzycznej. Cieszę się, że po 8-9 latach mogliśmy wrócić do Gdańska na to właśnie wydarzenie - mówił w Dwójce Antonio Florio, dyrygent i założyciel Capelli Neapolitana, która wystąpi podczas środowej inauguracji festiwalu (13.12).
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Dwójka Gdańsk MUZYKA Neapol Antonio Florio

Michele Spotti: Symfonia fantastyczna Berlioza to doświadczenie absolutnie szalone

- Ta muzyka daje wiele radości, zarówno kiedy słucha się jej na żywo, w sali koncertowej, jak i w radiu. Po prostu w tym dziele znajdziemy mnóstwo efektownych zabiegów. Berlioz był mistrzem w ich kreowaniu i operowaniu nimi w ramach partytury, dlatego Symfonia fantastyczna to utwór, który nigdy nie nudzi słuchacza - mówił w Dwójce Michele Spotti, dyrygent piątkowego koncertu w NOSPR (8.12).
Zobacz więcej na temat:  dyrygent NOSPR koncert Hektor Berlioz Antonin Dworak Dwójka MUZYKA Michele Spotti Łucja Siedlik

Maria Pomianowska: muzyka to radość dla wykonawcy i jego publiczności [ZOBACZ WIDEO]

- Nosiłam się z myślą o porzuceniu muzyki w ogóle. Granie muzyki klasycznej sprawiało mi dużą przyjemność, ale bardzo mnie zmęczyło i kosztowało dużo stresu. Pojechałam do Indii w 1984 roku, po kilku latach zainteresowania tamtejszą kulturą, to mnie przebudowało mentalnie. Muzyka ma być emocją, radością dla wykonawcy i jego publiczności - mówiła w Dwójce Maria Pomianowska.
Zobacz więcej na temat:  Maria Pomianowska Dwójka muzyka tradycyjna Tekla Bądarzewska KULTURA

Leonard Slatkin: moje życie od zawsze kręciło się wokół muzyki

- Za dnia moi rodzice pracowali w studiach i nagrywali głównie muzykę filmową, a wieczorami, gdy wracali do domu, jedliśmy wspólnie późny obiad i czekaliśmy na pozostałych członków Hollywood Quartet. Wtedy u nas w domu odbywały się próby tego zespołu, pierwszego kwartetu smyczkowego w USA, którego wszyscy członkowie-założyciele byli Amerykanami - mówił w Dwójce dyrygent Leonard Slatkin.
Zobacz więcej na temat:  Leonard Slatkin dyrygent MUZYKA Dwójka Los Angeles

Leonard Slatkin: muzyka to melodia, harmonia, rytm i brzmienie

- Miałem kiedyś nauczyciela, który twierdził, że muzyka zawiera w sobie trzy elementy: melodię, harmonię i rytm. XX wiek dodał do nich jednak jeszcze jeden, który oczywiście zawsze w muzyce istniał, ale wcześniej nie przykładano do niego tak wielkiej wagi. Mam na myśli brzmienie - mówił w Dwójce dyrygent Leonard Slatkin. 
Zobacz więcej na temat:  NOSPR koncert Leonard Slatkin Bela Bartok Henry Purcell George Gershwin transmisja na żywo Dwójka

Jerzy Maksymiuk - doktor honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

- Ten dzień jest dla mnie niezwykły. Z jednej strony pełen wspomnień, a z drugiej pytanie co trzeba zrobić, aby więcej ludzi kochało muzykę. To, że Państwo pamiętają o tym, co zrobiłem, pobudza, aby jeszcze coś wymyślić. Postaram się zająć takimi utworami, które nie były grane, a są niezwykle wartościowe - zapowiadał na antenie Dwójki Jerzy Maksymiuk, doktor honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Maksymiuk Dwójka dyrygent

Robert Kostro: muzyka Chopina najlepiej wyraża polską duszę

- Chopina można nazwać najbardziej polskim kompozytorem, tym, który najlepiej chyba wyraża naszą duszę i też najgłębiej jest zakorzeniony w naszym rozumieniu historii. Myślę przede wszystkim o związku muzyki Chopina z epoką romantyzmu, a przecież dla Polaków kultura romantyczna ma fundamentalny charakter, jest w jakimś sensie podstawą naszej tożsamości - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor nowo otwartego Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert muzeum Muzeum Historii Polski Fryderyk Chopin Krzysztof Penderecki romantyzm Warszawa cytadela warszawska Robert Kostro Aldona Łaniewska-Wołłk MUZYKA

Sarah Maria Sun: to bardzo specyficzne uczucie wcielać się w jakąś historię

- Moje zadanie to udzielić swojego głosu, wykorzystać wszystkie moje umiejętności, by sprawić, że ta muzyka ożyje. Muszę po prostu dać z siebie wszystko, by to wykonanie wyszło jak najlepiej. W kontekście dzieła staje się to więc dla mnie niejako abstrakcją. To wszystko, co mogę w tej materii zrobić - mówiła w Dwójce niemiecka śpiewaczka Sarah Maria Sun, która w poniedziałek (18.09) wzięła udział w polskim prawykonaniu utworu "A Song for Rachela" Bernharda Langa na Festiwalu "Warszawska Jesień".
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień getto warszawskie Dwójka MUZYKA studio im. Witolda Lutosławskiego śpiew

Sheku Kanneh-Mason: ten sezon BBC Proms był wspaniały

- To były bardzo dobre koncerty. Mnie się poszczęściło i udało mi się na kilka dotrzeć. Dobre były zarówno programy koncertowe, jak i poziom wykonawczy. Do tego dochodzi atmosfera. Ludzie uczestniczą w BBC Proms z miłości do muzyki i to po prostu czuć. Myślę, że to właśnie sprawia, że nastrój tych koncertów jest niepowtarzalny - mówił w Dwójce wiolonczelista Sheku Kanneh-Mason, który w sobotę (9.09) wystąpił w koncercie Last Night Of The Proms 2023 (Ostatnia Noc Promsów).
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert bbc proms MUZYKA Londyn

Consone Quartet: u Beethovena narracja pełna jest zakrętów

- Muzyka Beethovena jest zwykle wielkim wyzwaniem wykonawczym, ale jednocześnie jest bardzo pociągająca. Oczywiście Beethoven jest klasykiem i w pewnym sensie podąża za wszelkimi modami klasycyzmu, na czele z wykorzystaniem formy sonatowej itd. Jednak swoją muzyką nie daje on poczucia relaksu, mówiąc kolokwialnie, nie odpuszcza słuchaczowi - mówiła w Dwójce Magdalena Loth-Hill z zespołu Consone Quartet, który wystąpił we wtorek (29.08) na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa 2023 koncert kwartet smyczkowy Dwójka MUZYKA Ludwig van Beethoven

"Chopin i jego Europa" 2023. Vadym Kholodenko: coraz bardziej interesuje mnie nowa muzyka

- Chciałbym wykonywać więcej muzyki współczesnej. Zacząłem dostrzegać wszystkie powiązania między stylem a realiami danej epoki. A ponieważ żyjemy w XXI wieku, epoce polaryzacji, która pewnie właśnie tak zostanie zapisana w przyszłych księgach dotyczących naszej historii, to wydaje mi się, że muzyka, którą obecnie się komponuje jest tego odzwierciedleniem - mówił w Dwójce ukraiński pianista Vadym Kholodenko.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka fortepian Róża Światczyńska

"Chopin i jego Europa" 2023. Corina Belcea: w Warszawie czujemy się jak w domu

- Poznaliśmy już dobrze nie tylko okolice filharmonii, ale także publiczność. Rozpoznajemy niektóre twarze, wchodząc na estradę. To sprawia, że chcemy dać z siebie wszystko dla wszystkich tych, którzy nas słuchają - mówiła w Dwójce skrzypaczka Corina Belcea w przerwie koncertu podczas XIX Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka Róża Światczyńska Stanisław Leszczyński