Polskie Radio
Section05

katastrofa w Czarnobylu

Płyn Lugola. Próba reakcji na katastrofę w Czarnobylu

38 lat temu miał miejsce wybuch w czarnobylskiej elektrowni jądrowej. Pomimo że liczba bezpośrednich ofiar wynosiła około 30, to setki tysięcy ludzi było narażonych na nadmierne promieniowanie. Stąd polskie władze podjęły szybką decyzję o rozpoczęciu podawania dzieciom i młodzieży płynu Lugola, żartobliwie nazywanego przez społeczeństwo "radziecką coca-colą".
Zobacz więcej na temat:  Czarnobyl elektrownia atomowa Ukraina

Anty-Czarnobyl. Co awaria w Three Mile Island mówi o bezpieczeństwie atomowym?

Porównanie katastrofy czarnobylskiej i wcześniejszej o siedem lat awarii w amerykańskiej elektrowni jądrowej pozwala wykazać główne grzechy, których skutki objawiły się w Czarnobylu. Rozwiązania konstrukcyjne, decyzje polityczne i zachowania osób odpowiedzialnych za działanie reaktorów mogą stanowić naukę dla rodzącej się polskiej komercyjnej energetyki jądrowej. 45 lat temu miała miejsce awaria w elektrowni Three Mile Island.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA energia atomowa Czarnobyl USA ZSRR elektrownia atomowa atom historia ZSRR zimna wojna NAUKA

Białoruś: władze zakazały społecznych obchodów 37. rocznicy katastrofy czarnobylskiej

Władze Białorusi zakazały organizacjom społecznym przeprowadzenia obchodów upamiętniających 37. rocznicę katastrofy w elektrownie nuklearnej w Czarnobylu. Odbędą się tylko oficjalne akcje z udziałem funkcjonariuszy państwowych i specjalnie dobranych statystów udających publiczność. Świadkowie informują, że w oddziałach milicji w całym kraju został wprowadzony stan najwyższej gotowości.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś

Katastrofa czarnobylska – tragedia oswojona przez kulturę masową

Jednym z elementów światowej popkultury XXI wieku stała się - głównie za sprawą serii gier komputerowych S.T.A.L.K.E.R i serialu "Czarnobyl" - katastrofa w czarnobylskiej elektrowni jądrowej z 1986 roku. Odniesienia do niej możemy dostrzec w dziełach współczesnej kinematografii, w książkach, grach i muzyce. Sama "czarnobylska strefa" stała się za to atrakcją turystyczną, która co roku ściąga tysiące turystów. 
Zobacz więcej na temat:  Czarnobyl ZSRR elektrownia atomowa HISTORIA turystyka MUZYKA serial FILM Ukraina

Czarnobyl w 35 lat po katastrofie

26 kwietnia ustanowiono Międzynarodowym Dniem Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu. Ma on uczcić pamięć wszystkich ludzi, którzy ponieśli śmierć w wyniku katastrofy, która zapisała się w historii elektrowni atomowych czarnymi zgłoskami. Dzisiaj do rejonu tragedii organizuje się wycieczki. Można zobaczyć tzw. Strefę Wykluczenia i spotkać się z osobami, które nadal w niej żyją.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia Piotr Firan Czarnobyl Weronika Puszkar

"Konstruktorzy reaktora wiedzieli o jego wadach". Mija 35 lat od katastrofy w Czarnobylu

Zamieszkany przez ok. 25 tys. ludzi Sławutycz to najmłodsze miasto Ukrainy. Zbudowano je dla ewakuowanych pracowników elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W poniedziałek mija 35 lat od tej katastrofy. Doszło do niej podczas wykonywania eksperymentu, mającego wykazać sprawność systemu zabezpieczeń siłowni. Jeden z reaktorów uległ przegrzaniu, co doprowadziło do eksplozji i pożaru. Rozległy teren wokół zakładu został silnie skażony. Duże ilości substancji radioaktywnych przedostały się do atmosfery i niesione wiatrem spowodowały skażenia w wielu krajach Europy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czarnobyl energia atomowa energetyka HISTORIA promieniowanie elektrownia atomowa

Останні люди Чорнобиля

Документальний фільм Амадеуша Коцана «Останні люди Чорнобиля 3» розповідає про самоселів у зоні відчуження та акції допомоги, які організує Кристіан Махнік з групи «Napromieniowani.pl»
Zobacz więcej na temat:  історія Чорнобильська АЕС Чорнобиль культура фільми гуманітарна допомога Ostatni ludzie Czarnobyla Napromieniowani.pl документальний фільм

NASZ WYWIAD Dym z pożarów czarnobylskich lasów zagrożeniem dla Polski? Fizyk medyczny wyjaśnia

Dane dotyczące tła promieniowania na Ukrainie wykazują brak istotnych zmian – tylko minimalne odchylenia, które nie mają znaczenia, jeśli chodzi o poziom radiacji - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Dariusz Aksamit z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, były pracownik Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej (CLOR). Jak mówi, dym z pożaru, docierający m.in. do Kijowa, może być toksyczny ze względu na produkty spalania - jak każdy dym.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD fizyka Ukraina Czarnobyl promieniowanie pożar infografika