Polskie Radio
Section05

katolicyzm

Czy w czasach epidemii można mówić o kryzysie wiary?

Czy nasza wiara chwilowo zamarła wraz z częściowym zamknięciem kościołów? A może pojawiły się wątpliwości w istnienie Boga – bo Bóg jest dobry? Minęły już dwa miesiące, od kiedy zostaliśmy odizolowani od świata zewnętrznego z powodu pandemii koronawirusa. Teraz do niego powoli wracamy. Odmienieni? Przygnębieni? Czy raczej dużo w nas radości i nadziei?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół wiara religia miłość śmierć

"Barwy biało-czerwone zaczynają nam grać w duszy". Prof. Roszkowski o majowych świętach narodowych

- Ta kolorystyka biało-czerwona jest niesłychanie stara. Już biały orzeł piastowski był na czerwonym tle. Flaga, w takiej postaci jaką znamy, została wprowadzona w XX wieku - mówił na antenie Polskiego Radia  prof. Wojciech Roszkowski, historyk, autor "Najnowszej Historii Polski". - Bardzo dobrze, że te barwy biało-czerwone zaczynają nam grać w duszy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1 maja 3 Maja Dzień Flagi i Dzień Polonii

Papież: w dobie pandemii grozi nam jeszcze wirus obojętnego egoizmu

Papież Franciszek mówił w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, że podczas pandemii światu grozi "jeszcze gorszy wirus: obojętnego egoizmu". - Nadszedł czas, by usunąć nierówności, uzdrowić niesprawiedliwość, która podważa u podstaw zdrowie całej ludzkości - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież papież Franciszek aktualności katolickie wiara Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo Faustyna Kowalska Jan Paweł II

Studencki Kraków

W cyklu na Jubileusz 100- lecia urodzin JPII - „STUDENCKI KRAKÓW:: Rzeczywistość studencka. Poznawanie Krakowa, działalność na różnych polach kultury. Zainteresowania młodego Karola Wojtyły. Co kształtuje jego osobowość. Jakie decyzje życiowe podejmie w tym czasie? Wspomnienia aktorów teatru rapsodycznego, profesorów U.J. i kolegów uczestniczących w spotkaniach Tyranowskiego.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół wiara religia miłość śmierć

Dlaczego tak trudno uwierzyć?

W nawiązaniu do opowieści o uczniach idących do Emaus postawimy pytanie: Dlaczego tak trudno uwierzyć? Na jakie trudności w pierwszych wiekach natrafiała wśród żydów i pogan chrześcijańska wiara we wcielenie? Jak próbowano na przestrzeni wieków zracjonalizować, a tym samym  unieważnić wiarę chrześcijan w zmartwychwstanie? Na jakie trudności natrafia człowiek stający wobec wiary w istnienie Boga chrześcijan? Na te pytania poszukiwać będziemy odpowiedzi z historykami, teologami i filozofami.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół wiara religia miłość śmierć