Polskie Radio
Section05

katolicyzm

300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Mamy widzieć własne dobro i o nie zabiegać w jedności i harmonii, będąc jednocześnie otwartymi, współczującymi i gotowymi do pomocy potrzebującym, słabym i prześladowanym, migrantom i uchodźcom - mówił w sobotę na Jasnej Górze abp Wojciech Polak. Prymas Polski wygłosił tam homilię do uczestników głównych obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Jasna Góra religia

Matka Boża błogosławi Polsce

15 sierpnia, katolicy z całego świata obchodzą Święto Wniebowzięcia Matki Bożej upamiętniające wniebowzięcie Marii Dziewicy, które zakończyło jej ziemskie życie. To jedno z największych świąt kościoła katolickiego mające szczególne miejsce w polskiej tradycji. O znaczeniu i tajemnicy tego wydarzenia mówili w Polskim Radiu 24: ks. Roman Bogacz z papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II, o. Bernard Alter, benedyktyn i ks. Grzegorz Kurp, rzecznik warszawskiej prowincji pallotynów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Szpitale powstańcze

Zapomniane, zmienione na domy kultury albo te, które przetrwały do dziś. W nich lekarze, siostry zakonne, jako pielęgniarki i kapelani wojskowi, którzy w piekle wojny świadczyli, że człowieczeństwo i wiara zobowiązują. Kim byli ci, którzy dotrzymali złożonej przysięgi lekarskiej, jakie były losy powstańczych kapelanów i co stało się z miejscami, gdzie życie ludzkie było tak cenne i kruche?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół ekumenizm pielgrzymka Powstanie Warszawskie szpital

"Splot religijności i polskości jest czymś niesamowitym"

– Patrząc przez pryzmat polskiej kultury i historii można odnieść wrażenie, że Polacy traktują siebie jako naród w szczególny sposób powiązany z religią – powiedział Paweł Rojek, socjolog i filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W audycji „Życie z duszą, czy bez” zastanowiliśmy się, w jak mocny sposób Polacy związani sią z religią katolicką i w jakim stopniu naznacza ona narodową kulturę.
Zobacz więcej na temat:  religia społeczeństwo chrześcijaństwo historia Polski

"Reformacja przyczyniła się do dechrystianizacji Niemiec"

- Wraz z rozpoczęciem reformacji mieliśmy do czynienia z całą serią wojen religijnych w Europie Zachodniej. Za tym poszedł dynamiczny rozwój roli państwa, które w toku przemian kulturowych stawało się coraz bardziej świeckie. W Oświeceniu wszystko stało się zlaicyzowane. Za czasu totalitaryzmów również mieliśmy do czynienia z pustynią duchową – mówił w audycji Kulisy Spraw prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, autor książki "Kryzys i destrukcja. Szkice z dziejów reformacji".
Zobacz więcej na temat:  religia chrześcijaństwo Kościół katolicki protestantyzm islam