Polskie Radio
Section05

kino

"Brunet wieczorową porą" Barei. Morderstwo w gęstym sosie absurdu

48 lat temu na ekranach polskich kin pojawiła się komedia kryminalna "Brunet wieczorową porą", dla Stanisława Barei dzieło przełomowe. Nie tylko zapowiadało nowy styl, z którym reżyser do dziś jest kojarzony, lecz także przełamało wcześniejszą niechęć krytyki do "bareizmów".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Bareja Stanisław Tym Krzysztof Kowalewski Wiesław Gołas Jan Kobuszewski Jan Himilsbach Jonasz Kofta Anna Jantar Jacek Fedorowicz historia Polski historia PRL HISTORIA PRL Edward Gierek komunizm lata 70 1976 komedia kryminał film polski premiera

"Wrooklyn Zoo". Gangsterska wersja historii o Romeo i Julii

- Po premierze filmu przyszło do mnie środowisko skate'owe i alternatywne, ze Zdechłym Osą na czele. Powiedzieli mi, że poczuli stuprocentowo ten film, że jest on autentyczny, a nawet hiperrealistyczny - tak o swoim najnowszym filmie "Wrooklyn Zoo" mówi Krzysztof Skonieczny. Nasz dziennikarz Adam Smolarek miał okazję rozmawiać z reżyserem na premierze tej produkcji. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Adam Smolarek Kasia Dydo Krzysztof Skonieczny FILM film polski

Aktorka Małgorzata Zajączkowska o FPFF w Gdyni: kierujemy się na Cannes

49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przeszedł do historii. Złote Lwy - najważniejszą nagrodę Konkursu Głównego - jury przyznało filmowi "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland. Srebrne Lwy natomiast trafiły w ręce twórców filmu "Dziewczyny z igłą", który doceniono w sześciu kategoriach. Gościem Andrzeja Sołtysika była aktorka Małgorzata Zajączkowska, przewodniczącą jury w konkursie głównym tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Jan Englert w filmie "Skrzyżowanie". Reżyserka: miałam w głowie bohatera takiego jak on

Scenariusz filmu "Skrzyżowanie" był jednym z trzech, które w ostatnich 20 latach zainteresowały Jana Englerta. Filmowa historia oparta jest na prawdziwym wydarzeniu. Dominika Montean-Pańków przyznaje, że podczas pisania scenariusza miała w głowie postać Jana Englerta, ale nie zdawała sobie z tego sprawy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jan Englert film polski Dominika Montean-Pańków FILM KULTURA

"Kropla wody". Reżyser: to nie tylko film, ale studia nad albańskim społeczeństwem

- Spotkałem się z wieloma ofiarami, a także matkami ofiar. Byłem w instytucjach pomocowych, rozmawiałem tam z ludźmi. Dlatego właśnie napisaliśmy tę historię. Wydawało się nam, że naszym dzieciom nic nie grozi, a mogły znaleźć się w takiej samej sytuacji, co syn głównej bohaterki - mówił w Dwójce Robert Budina, reżyser filmu "Kropla wody".
Zobacz więcej na temat:  Warszawski Festiwal Filmowy Katarzyna Hagmajer-Kwiatek FILM KULTURA Oscary 2025 Albania Dwójka Robert Budina

Elżbieta Barszczewska. Przedwojenna gwiazda polskiego wielkiego ekranu

- Kiedy mama wchodzi na scenę, to jest tak, jakby się w niej zapalała jakaś lampka. Ona pali się przez cały czas spektaklu i zmienia ją tak właściwie prawie że nie do poznania - wspominał syn aktorki Juliusz Wyrzykowski w audycji Anny Retmaniak z cyklu "Portret słowem malowany". - Teatr bowiem traktowała jak inny, ważniejszy świat - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy historia teatru HISTORIA TEATR FILM aktorzy aktor aktorstwo

Polskie Radio 24 Wystawa "Dali Cybernetics". Fascynacja teorią względności i czwartym wymiarem

- Ta wystawa opowiada o bardzo głębokiej fascynacji Dalego postępem technologicznym, naukami ścisłymi, tytułową cybernetyką, włącznie z najbardziej sławnym, ale i niepokojącym dzieckiem, jakim jest sztuczna inteligencja - mówił w Polskim Radiu 24 Stach Szabłowski, ambasador wystawy "Dali Cybernetics", który wraz z Marią Stolarską, edukatorką Art Box Experience, był gościem Mai Kluczyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Salvador Dali wystawa wystawa immersyjna

40 lat WFF. "Nie było rewolucji lecz podskórna ewolucja"

Kolejny odcinek audycji "Weekend kulturalny" w Polskim Radiu 24 poświęcony był jubileuszowej 40. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Co pozostało z tradycji WFF, co nowego proponują organizatorzy? O tym mówili goście Mai Kluczyńskiej - Joanna Szymańska-Szcześniak, producentka i Gustaw Kolanowski, dyrektor programowy WFF.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA FILM Warszawski Festiwal Filmowy gustaw kolanowski

Andrzej Szalawski, czyli Jurand ze Spychowa. "Jestem absolutnie wybitnym aktorem kameralnym"

11 października 1986 roku w Warszawie zmarł Andrzej Szalawski. Podczas swojej sześćdziesięcioletniej kariery wystąpił w ponad pięćdziesięciu filmach i programach telewizyjnych oraz w blisko stu przedstawieniach teatralnych. Najbardziej znany jest jednak z roli Juranda ze Spychowa, w którą wcielił się w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia teatru HISTORIA FILM TEATR aktorzy aktor