Polskie Radio
Section05

kino

W starym polskim kinie – losy kinematografii II Rzeczpospolitej

"I księgi mają swoje losy" ("Habent sua fata libelli") – mawiali starożytni Rzymianie. Zdaniem Tomasza Zaperta, prowadzącego poniedziałkowe wydanie "Klubu Trójki", tę sentencję można uwspółcześnić, książki zastępując filmami. O kinematografii II Rzeczpospolitej, jej twórcach i ich losach, rozmawialiśmy z Mirelą Tomczyk – redaktor naczelną pisma oraz portalu "Stare kino", Piotrem Kitrasiewiczem – autorem książki "Reżyserzy filmowi II RP" oraz filmografem Michałem Pieńkowskim. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM historia Polski Tomasz Zapert KULTURA

PR24 Dr Karol Samsel: polski romantyzm to zespół zjawisk

- Maria Janion w książce "Projekt krytyki fantazmatycznej" wskazywała wyraźnie, że nasza wyobraźnia po romantyzmie, wyobraźnia na temat romantyzmu, jest skupiona wokół fantazmatów, wyobrażeń narodowych. Dzisiaj przede wszystkim są to określone obrazy, wizje, można wypowiedzieć wyłącznie sucha ikonografia czy ikonologia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Samsel, poeta, filozof.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Krzysztof Wołodźko literatura Adam Mickiewicz romantyzm

Trójkowa premiera zagraniczna tygodnia: "Hazardzista" w reżyserii Paula Schradera

Trójkową premierą zagraniczną tego tygodnia jest film "Hazardzista" (ang. "The Card Counter"). Obraz jest połączeniem thrillera i dramatu. Został wyreżyserowany przez Paula Schradera – twórcę znanego ze współpracy między innymi z Martinem Scorsese. Stworzył scenariusze do jego najwybitniejszych filmów takich jak "Taksówkarz", "Wściekły byk" czy "Ostatnie kuszenie Chrystusa".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Martin Scorsese Niemcy FILM muzyka filmowa KULTURA

Olaf Lubaszenko: cieszę się, że są jeszcze takie miejsca jak radio

- Nadmiar wiedzy oznacza też nadmiar wątpliwości. Człowiek złożony z wątpliwości jest w dzisiejszym świecie "hamulcowym". Ten świat potrzebuje tempa, dynamiki. Cisza, chwila namysłu to coś, co np. w telewizji jest już nie do przyjęcia. Radio to jeden z ostatnich bastionów, gdzie można się jeszcze zastanowić nad tym, co się mówi - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Olaf Linde-Lubaszenko, aktor i reżyser.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy Olaf Lubaszenko Dwójka Władysław Pasikowski

Jerzy Kawalerowicz. Reżyser, który urodził się trochę za wcześnie

- Weźmy pod uwagę, że debiutuje on socrealistycznym filmem "Gromada", a cztery lata później Andrzej Wajda robi "Pokolenie", film, w którym w polskim kinie i w ogóle w polskiej kulturze dochodzi do przełomu. Niestety Jerzy Kawalerowicz trochę za wcześnie zaczął swoją przygodę z filmem - mówiła w Dwójce filmoznawczyni dr hab. Natasza Korczarowska.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka FILM KULTURA reżyser Jerzy Kawalerowicz

Dariusz Gajewski: w dokumencie trzeba oddać się światu [ZOBACZ WIDEO]

- Moja rodzina próbowała ze mnie robić adwokata, studiowałem prawo na UJ w Krakowie, ale go nie skończyłem. W 1989 roku zacząłem studia w łódzkiej filmówce, to był ciekawy czas, zaczynaliśmy odbudowę rzeczywistości w biedzie i paranoi. Po mandarynki do ćwiczeniowego filmu musiałem pojechać do Warszawy i kupić je za horrendalne pieniądze, a potem zniknęły w tajemniczych okolicznościach - na antenie Dwójki wspominał reżyser Dariusz Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek Dwójka

"Tatrzański orzeł". Filmowa historia Stanisława Marusarza

Skoki narciarskie stały się polskim sportem narodowym mniej więcej dwie dekady temu. Przeżywaliśmy małyszomanię, potem nastał czas sukcesów Kamila Stocha, Dawida Kubackiego i Piotra Żyły. Ale przecież wcześniej w tej konkurencji też odnosiliśmy sukcesy, czego dowodzą osiągnięcia Stanisława Marusarza. 16 stycznia swoją premierę będzie miał film "Tatrzański orzeł" poświęcony temu wybitnemu sportowcowi i niezwykłemu człowiekowi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM historia Polski Tomasz Zapert sporty zimowe Skoki narciarskie