Polskie Radio
Section05

kino

"Ideo-pop". Ewelina Marek o fenomenie popularności polskiej muzyki rockowej

- Coraz więcej młodych osób sięga po utwory z lat 80. ubiegłego wieku i zdaje się w nich doskonale odnajdywać. Zespoły takie jak Republika, Tilt czy Brygada Kryzys zyskują drugą młodość (…). To żywiołowość, energia, bezkompromisowy przekaz - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewelina Marek, redaktor naczelna internetowego magazynu "Muzyczny zwierz".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Krzysztof Wołodźko Andrzej Nowak TSA Polskie Radio 24

"Zaułek koszmarów". Adamski: można go interpretować jako obraz upadku człowieka

- "Zaułek koszmarów" poruszył mnie pod kątem samej historii, ale i scenariusza. Można go interpretować jako obraz upadku człowieka i jego przeistoczenia się w bestię. Ale też można go odebrać jako pewną krytykę zmanierowanych i znudzonych życiem nowojorskich bogatych elit, które szukają prawdy w kartach tarota i w nowej duchowości new age'owej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FILM Piotr Gociek Łukasz Adamski

Barbara Krafftówna: cała egzystencja teatru

- W 1946 roku było otwarcie Teatru Wybrzeże w Gdyni. Były bardzo ciężkie i biedne warunki. Miasto zafundowało dla zespołu sienniki, a słomę musieliśmy sami sobie zdobyć - w cyklu "Głosy z przeszłości" sięgnęliśmy do nagrań z 2008 roku. To osobiste opowieści wybitnej aktorki, zachowane w Archiwum Polskiego Radia. Barbara Krafftówna odeszła 23 stycznia. Spoczęła w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna aktor Kazimierz Dejmek Dwójka

W świecie "Samych swoich". Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu

Od 1995 roku w Lubomierzu można zwiedzać Muzeum Kargula i Pawlaka – miejsce poświęcone kultowej komediowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego. O eksponatach zgromadzonych w muzeum, jego wyjątkowej lokalizacji oraz o odbywającym się w Lubomierzu Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych opowiedział dyrektor Lubomierskiego Centrum Kultury Bogusław Chrzan.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum wystawa Marta Piasecka Trójka Sylwester Chęciński komedia film polski Dolny Śląsk dolnośląskie festiwal filmowy

Sylwester Jakimow: "8 rzeczy, których nie wiecie o facetach"

Gościem audycji "Trójkowo, filmowo" był Sylwester Jakimow, reżyser filmu "8 rzeczy, których nie wiecie o facetach". Obraz zagościł właśnie na ekranach polskich kin. – Stworzyliśmy ten film po to, żeby ktoś po wyjściu z kina stwierdził, że dobrze się bawił, i żeby nie miał poczucia straconego czasu, żeby się zrelaksował, a nawet wzruszył. To gatunek komedii, który nas rozśmiesza, ale i rozczula – powiedział filmowiec w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka film polski premiera Ryszard Jaźwiński komedia maciej zakościelny Piotr Głowacki muzyka filmowa KULTURA

pr24 "Chodzi o emocje". Kozłowski m.in. o filmie "Gierek"

- W tych filmach miałem przyjemność współpracować z reżyserami, którzy mi zaufali, mówię o Michale Węgrzynie, z którym współpracujemy już od kilkunastu lat, i o Patryku Vedze. W obu przypadkach mam od nich taki kredyt zaufania, z którego cały czas korzystam, ale staram się go nie wykorzystać do końca - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kozłowski, aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, a także dziennikarz Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM Maja Kluczyńska Zbigniew Kozłowski Edward Gierek

Zaczęło się od Wajdy. Sylwetka Ryszarda Kotysa

W nocy z 27 na 28 stycznia 2021 roku po ciężkiej chorobie zmarł Ryszard Kotys, aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta - poinformował portal polsatnews. W marcu aktor skończyłby 89 lat. Przypominamy niektóre z jego kreacji aktorskich. Niektóre z nich artysta stworzył w Teatrze Polskiego Radia, w którym występował od początku kariery.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 śmierć aktor Andrzej Wajda Wojciech Jerzy Has Kazimierz Kutz Agnieszka Holland Krzysztof Zanussi Juliusz Machulski Sylwester Chęciński Władysław Pasikowski Janusz Morgenstern Bogusław Linda FILM film polski HISTORIA

Kino w samochodzie. BMW zaprezentowało ogromny ekran dla pasażerów

Kina samochodowe cieszyły się w przeszłości (szczególnie w USA) dużym zainteresowaniem. Siedząc we własnym fotelu mogliśmy oglądać filmy na olbrzymim ekranie, a komentarze do filmu nie przeszkadzały innym widzom. XXI wiek zmienia definicję kina samochodowego i przenosi je bezpośrednio do auta!
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochody elektryczne bmw Niemcy technologie technologia ekran ekran dotykowy