Polskie Radio
Section05

kino

72. Festiwal Filmowy w Cannes świętem międzynarodowej kinematografii

- Właściwie nie ma drugiego festiwalu, który tak bardzo by celebrował kino, reżyserów i gwiazdy - powiedział w radiowej Jedynce Krzysztof Kwiatkowski, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Kino". Zwycięzców festiwalu poznamy 25 maja, a "Magazynie bardzo filmowym" mowa była także o polskim festiwalu "Docs Against Gravity" oraz o premierach wyczekiwanych filmów. 
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy Cannes FILM KULTURA Jim Jarmusch Łódź Francja Joanna Sławińska Artur Cichmiński Krzysztof Kwiatkowski STYL ŻYCIA

"Rozpruwacz kulturalny" o najnowszym filmie Kennetha Branagha "Cała prawda o Szekspirze"

– Film bardzo rozczarowuje. Rozczarowuje także jako wypowiedź aktora, który doskonale czuje sie w żywiole szekspirowskim: rozpoznaje nuty komediowe, ale i te tragiczne, i ma za sobą wiele udanych realizacji sztuk Szekspira – powiedziała prof. Małgorzata Grzegorzewska, anglistka i badaczka twórczości Szekspira z UW, autorka książki "Teologie Szekspira". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 William Szekspir literatura

Krytyk filmowy: John Singleton był rzecznikiem Afroamerykanów

- Lata 90. XX wieku są wyjątkowo ciekawe w kontekście kina afroamerykańskiego. Wtedy po raz pierwszy na szerszą skalę zaczęto realizować większe projekty. Przez dekady klasycznego Hollywood rozmawialiśmy głównie o aktorach, oni reprezentowali twórczość afroamerykańską w kinie. Reżyserzy byli na drugim planie, a John Singleton wszedł do mainstreamu - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk filmowy Sebastian Smoliński. 
Zobacz więcej na temat:  Hollywood

"In Touch". Film opowiadający o tęsknocie

Debiutancki pełnometrażowy film dokumentalny Pawła Ziemilskiego "In Touch" opowiada o emigracji zarobkowej mieszkańców wsi Stare Juchy znajdującej się na Mazurach. Od lat 80. co trzeci mieszkaniec wyjechał do Islandii. Fabuła skupia się na tęsknocie rodziny i pustce, którą pozostawili po sobie bliscy. Film został doceniony na festiwalach w Amsterdamie i Salonikach. 
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy reżyser emigracja zarobkowa FILM Michał Montowski Artur Cichmiński

Jacek Borcuch: chciałem wsadzić kij w mrowisko

Film "Sons of Denmark" zwyciężył w konkursie głównym "Wytyczanie Drogi" 12. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera. Obraz, którego reżyserem jest Ulaa Salim opowiada o radykalizacji nastrojów społecznych w Danii po krwawym zamachu bombowym i o politykach, którzy umiejętnie je podsycają. W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych jury złożone wyłącznie z zagranicznych filmowców, za najlepszy uznało "Słodki koniec dnia" w reżyserii Jacka Borcucha. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Jacek Borcuch FILM KULTURA Magda Mikołajczuk