Polskie Radio
Section05

Komisja Europejska

Polskie spółki węglowe chcą zwiększyć przechwytywanie metanu. To reakcja na postulaty UE

Polska Grupa Górnicza i Jastrzębska Spółka Węglowa pracują nad tym, by wychwytywać ok. 50 proc. metanu z kopalnianej atmosfery. We wtorek szefowie głównych polskich spółek węglowych podpisali w Katowicach list do posłów Parlamentu Europejskiego ws. projektu tzw. rozporządzenia metanowego w obecnym, jak zaznaczyli, "szkodliwym kształcie".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka kopalnia bogdanka metan ekologia Fit for 55

Blisko pół miliarda euro dla "dolin wodorowych". KE zgadza się na wsparcie włoskich firm

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek program pomocy publicznej Włoch o wartości 450 mln euro na wsparcie produkcji odnawialnego wodoru na terenach poprzemysłowych. Włoskie Ministerstwo Środowiska i Bezpieczeństwa Energetycznego ogłosiło wcześniej plan stworzenia "dolin wodorowych" w opuszczonych strefach przemysłowych, zwłaszcza w południowej części kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Włochy energetyka wodór OZE

"Nie zostawimy nigdy polskich rolników samych sobie". Zdecydowana deklaracja premiera polskiego rządu

- Państwo polskie robi wszystko, by zabezpieczyć rolników na najbliższe żniwa i zabezpieczyć cenę na poziomie wyższym niż ta, z którą dziś muszą się mierzyć rolnicy – mówił premier Mateusz Morawiecki o kryzysie wywołanym przez napływ do UE ukraińskiego zboża.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA żywność rolnictwo ARiMR zboże plony Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie Unia Europejska

Zboże z Ukrainy. Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry domagają się działań od KE

Polska wraz z Bułgarią, Rumunią, Słowacją i Węgrami domagają się od Komisji Europejskiej działań w związku z masowym napływem zboża z Ukrainy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że piątka krajów uzgodniła wspólny list w tej sprawie do przewodniczącej Komisji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bułgaria Rumunia Węgry Słowacja

Jakub Faryś: pomysły dotyczące ograniczenia rejestracji aut spalinowych po roku 2035 spowodują, że samochody będą trudniej dostępne

Zmiana modelu produkcji aut w UE po roku 2035, wymaga od naszego rządu działań, aby zatrzymać dotychczasowych producentów oraz zachęcić nowych do inwestycji w Polsce - powiedział Jakub Faryś prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA dwutlenek węgla motoryzacja eksport produkcja przemysłowa Fit for 55

ANALIZA Paliwa syntetyczne "uratują" samochody spalinowe po 2035 r. Czy będą jednak opłacalne?

Rada UE przyjęła we wtorek rozporządzenie wprowadzające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 r. Czy paliwa syntetyczne pomogą przedłużyć czas użytkowania samochodów spalinowych?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Europa samochody elektryczne samochody samochody hybrydowe infografika

Zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych po 2035 roku. Anna Moskwa: to szkodliwe dla gospodarki i obywateli

Anna Moskwa skomentowała decyzję unijnych krajów dotycząca przepisów o zakazie sprzedaży nowych aut emisyjnych po 2035 roku. - Uważamy, że to będzie szkodliwe dla gospodarki i obywateli - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Polska była przeciwko, a od głosu wstrzymały się Bułgaria, Rumunia, a także Włochy, które początkowo zagłosowały przeciw, ale potem skorygowały to głosowanie.
Zobacz więcej na temat:  samochody Unia Europejska dyplomacja ekologia prawo ŚWIAT Europa

Dwóch niemieckich europosłów odpowiada za blokowanie funduszy dla Polski? Puda: w kuluarach mówi się o tym wprost

"Nie jest tajemnicą, że blokowanie funduszy unijnych dla Polski pod pretekstem praworządności jest wymuszane na Komisji Europejskiej przez niemieckich europosłów. Mimo to prowadzimy normalny dialog z KE, licząc na praworządność w jej szeregach" - podkreślił szef MFiPR Grzegorz Puda.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Grzegorz Puda Krajowy Plan Odbudowy POLSKA polityka Niemcy Polska w Unii Europejskiej

KE uważa węgiel koksowy za "surowiec strategiczny". Co to oznacza dla polskich kopalni?

Utrzymanie węgla koksowego na liście unijnych surowców krytycznych pomaga w zapewnieniu UE dywersyfikacji dostaw paliw dla transformacji energetycznej - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Największym producentem węgla koksowego we Wspólnocie jest Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA jastrzębska spółka węglowa Polska Grupa Górnicza węgiel ekologia Fit for 55 metan

NASZ NEWS Dodatkowe 100 mln euro na import zboża z Ukrainy. Ponad jedną trzecią otrzyma Polska

Dodatkowe 100 milionów euro przekaże Komisja Europejska pięciu krajom w związku z importem zboża z Ukrainy, z czego ponad jedną trzecią otrzyma Polska. Dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia. Chodzi o wyrównanie rolnikom strat wywołanym zwiększonym przywozem ukraińskich zbóż i nasion oleistych.
Zobacz więcej na temat:  handel Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT Mateusz Morawiecki GOSPODARKA zboże żywność