Polskie Radio
Section05

komunizm

"Spontaniczny protest". Rocznica wydarzeń zielonogórskich z 1960 r.

- W Domu Katolickim w Zielonej Górze uczyło się ok. 2 tys. dzieci. W pewnym momencie władza postanowiła to zlikwidować, by przywłaszczyć sobie salę. Milicjanci próbowali interweniować, by doszło do eksmisji, ale matki tych dzieci stanęły w obronie sali katechetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Tadeusz Dzwonkowski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL protest Zielona Góra lubuskie Tadeusz Płużański

Tadeusz Płużański: założenie, żeby przedawniać zbrodnie komunistyczne, jest szatańskie

- Cały aparat z lat 70. czy 80. jest do ukarania - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tadeusz Płużański, historyk i publicysta nt. ustawy, która dopuszcza przedawnienie zbrodni komunistycznych. Podkreślił, że prawo to należy jak najszybciej "w ciągu tygodnia, dwóch" znowelizować.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Płużański HISTORIA POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel Żołnierze Wyklęci Łączka historia Polski PRL IPN

Jan Józef Kasprzyk: zbrodnie komunistów nie powinny nigdy ulec przedawnieniu

- Musimy traktować jedną miarą nazizm i komunizm. Żeby tak się stało, potrzebna jest nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, czyli kwestia terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych musi ulec zmianie - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel Żołnierze Wyklęci Łączka historia Polski PRL IPN

Historyk: Niemcy nie rozliczyli się ze zbrodni nazistowskich

- Po II wojnie światowej Niemcy robili wszystko, by nie ponieść odpowiedzialności materialnej za dokonane zniszczenia, i to im w dużej mierze się udało. Do dziś nie rozliczyli się ze zbrodni nazistowskich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk pracujący w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT totalitaryzm Europa socjalizm faszyzm nazizm Niemcy Europa Zachodnia Antoni Opaliński

Konferencja w 72. rocznicę stracenia Witolda Pileckiego. Anna Fotyga jednym z organizatorów

W 72. rocznicę zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego grupa europosłów organizuje w internecie konferencję poświęconą jego pamięci. Współgospodarzami są europosłowie Anna Fotyga i Rasa Jukneviciene z nieformalnej grupy zajmującej się pamięcią historyczną. Witold Pilecki został zamordowany przez komunistyczną bezpiekę 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Parlament Europejski totalitaryzm historia Polski Anna Fotyga

Konferencja w 72. rocznicę stracenia Witolda Pileckiego. Europoseł Anna Fotyga jednym z organizatorów

W 72. rocznicę zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego grupa europosłów organizuje w internecie konferencję poświęconą jego pamięci. Współgospodarzami są europosłowie Anna Fotyga i Rasa Jukneviciene z nieformalnej grupy zajmującej się pamięcią historyczną. Witold Pilecki został zamordowany przez komunistyczną bezpiekę 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Witold Pilecki Parlament Europejski totalitaryzm historia Polski Anna Fotyga

"Szczególnie wyklęty". 72. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

- Jako człowiek także wywiadu posiadał olbrzymią wiedzę o działaczach komunistycznych, w tym o Józefie Cyrankiewiczu, jego podwójnej roli w Oświęcimiu i później. W dużym stopniu może to być wierzchołkiem góry lodowej, jak bardzo rotmistrz Pilecki był niebezpieczny dla komunistów - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wiesław Jan Wysocki.  
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki PRL II wojna światowa

"Komuniści nie mogą nam się śmiać w twarz". Jerzy Bukowski o możliwym przedawnieniu zbrodni PRL

- Nowelizacja ustawy o IPN, tak by zbrodnie komunistyczne się nie przedawniły, jest jedyną legislacyjną możliwością, która nie będzie nas kompromitować w setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Bukowski, były reprezentant prasowy gen. Ryszarda Kuklińskiego. Gościem był też radny PiS, Filip Frąckowiak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 IPN zbrodnie sowieckie historia Polski ustawa Ryszard Kukliński