Polskie Radio
Section05

komunizm

35. rocznica powołania Federacji Młodzieży Walczącej

- Pierwszą przygodę w władzą ludową miałem 17 grudnia 1981 roku, w wieku 15 lat. Dwa tygodnie później miało miejsce drugie zatrzymanie, gdy fotografowałem stan wojenny. Natomiast średnia wieku Federacji Młodzieży Walczącej była dosyć szeroka, od młodzieży szkół podstawowych po pracujących robotników  - wspominał w Polskim Radiu 24  Jacek Górski, jeden z założycieli Federacji Młodzieży Walczącej.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski stan wojenny

Ł. Jastrząb: za czerwiec '56 nikt do dziś nie odpowiedział

- Do dzisiaj nikt nie odpowiedział za śmierć kilkudziesięciu osób. Nikt ze strzelających do robotników nie poniósł konsekwencji, nikomu nie udało się postawić zarzutów. Swego czasu komisja badania zbrodni próbowała przesłuchać Edwarda Gierka, który był szefem komisji badającej poznański czerwiec, ale prokuratorom nie udało się doręczyć wezwania na przesłuchanie - powiedział dr Łukasz Jastrząb, historyk i badacz wydarzeń czerwca '56.
Zobacz więcej na temat:  Gość z Polski Czerwiec 1956 Poznań 1956 Poznań manifestacje

TYLKO U NAS Jak Jerzy Urban do Sejmu kandydował

Do Archiwum Instytutu Hoovera w Stanford w USA trafiły nie tylko dokumenty z kolekcji generała Czesława Kiszczaka. Część swojego prywatnego archiwum sprzedał Amerykanom także Jerzy Urban. Niegdyś m.in. rzecznik rządu generała Jaruzelskiego, a obecnie dzienikarz, felietonista, bohater wielu procesów sądowych, a także wideobloger. Dokumenty odnaleźli dziennikarze Polskiego Radia i "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Urban PRL 1989 TYLKO U NAS

W USA ukazała się biografia Rotmistrza Pileckiego

Dzisiaj (25.06) w Stanach Zjednoczonych ukazała się biografia Rotmistrza Witolda Pileckiego. Jej autorem jest były reporter wojenny i pisarz Jack Fairweather. - Autor umie przedstawić Pileckiego w taki sposób, żeby nic nie zagubić z jego przywiązania do polskości, tradycji i wiary, ale jednocześnie pokazuje, że jest to człowiek będący bohaterem dla wszystkich czasów - mówi Maciej Golubowski, konsul generalny RP w Nowym Jorku.
Zobacz więcej na temat:  USA Witold Pilecki Marek Wałkuski Auschwitz Niemcy

"Rok 1984" - krytyka totalitaryzmu

XX wiek obrodził antytolitrnymi utopiami, prozą, która obrazowała ponure wizje coraz bardziej doskonałych form zniewolenia człowieka i kontroli społeczeństwa. Jednym z najbardziej znanych przykładów takiej dystopii jest powieść Georga Orwell "Rok 1984", od premiery której miła właśnie 70 lat. W audycji "Życie z duszą" o twórczości Georga Orwella z tłumaczem Bartłomiejem Zborskim rozmawiał Filip Memches.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Europa Zachodnia George Orwell Józef Czapski

Gdańskie obchody wyborów '89. Komentarze opozycjonistów

– Władysław Frasyniuk był jednym z tych, którzy zbratali się z komunistami przy Okrągłym Stole – powiedział Andrzej Rozpłochowski, opozycjonista z okresu PRL. – W Europejskim Centrum Solidarności zakłamuje się nie tylko "Solidarność" – dodał Andrzej Michałowski również były opozycjonista. Do gdańskich obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, w których uczestniczyli m.in. Aleksander Kwaśniewski i Leszek Balcerowicz, odniósł się również Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gdańsk Europejskie Centrum Solidarności 1989 Aleksander Kwaśniewski wybory w Polsce

Dominik Tarczyński: ubekom i esbekom zabrałbym wszystko

– Pytanie, dlaczego rzecznik praw obywatelskich nie dba o tych, którzy byli torturowani, niszczeni finansowo i psychicznie, a dba o katów – powiedział Dominik Tarczyński, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się ten sposób do słów rzecznika praw obywatelskich, które padły podczas gdańskich uroczystości poświęconych 30. rocznicy wyborów z 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich PRL polityka służba bezpieczeństwa