Polskie Radio
Section05

konstytucja

Kaleta: podobne wyroki wydały TK w Rumunii i Niemczech. Nikt nie mówi, że wychodzą z UE

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta stwierdził, że Polska nie jest jedynym krajem, który uznaje nadrzędność swojej konstytucji nad prawem europejskim. Odniósł się w ten sposób do dzisiejszego orzeczenia TK o niekonstytucyjności unijnych przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska Sebastian Kaleta Ministerstwo Sprawiedliwości

"Chodzi o odbudowanie autorytetu organów prawa w Polsce". Piotr Andrzejewski o wniosku premiera do TK

- Wydaje mi się, że mamy do czynienia z aksjomatem, z pryncypium, które dla tych, którzy operują polskim systemem prawnym, a nie są służebnie zaangażowani jako wasale obcych interesów, jest tak oczywiste - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.    
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny polityka Ryszard Gromadzki Mateusz Morawiecki Polska w Unii Europejskiej Trybunał Sprawiedliwości UE Trybunał Stanu prawo

TK w 2005 roku orzekł wyższość prawa polskiego nad unijnym. Przewodniczącym składu był dzisiejszy sędzia TSUE

Trybunał Konstytucyjny rozpatruje wniosek premiera Mateusza Morawieckiego z marca tego roku dotyczący zgodności z polską konstytucją wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Radosław Fogiel udostępnił uzasadnienia orzeczenia TK z 2005 mówiącego o wyższości prawa polskiego nad unijnym. Przewodniczącym składu był wówczas dzisiejszy sędzia TSUE.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE prawo Unia Europejska Trybunał Konstytucyjny POLSKA polityka Radosław Fogiel

Wiele krajów stawia własne prawo nad unijnym. Saryusz-Wolski: początek batalii o ustrój UE

Najbliższe miesiące mogą być w UE okresem natężenia sporu między instytucjami unijnymi i stolicami państw członkowskich o kwestię tego, czy prawo UE stoi nad prawem krajowym, czy też krajowe ma prymat nad wspólnotowym. Orzecznictwo wielu krajów UE wskazuje na wyższość krajowego porządku konstytucyjnego nad unijnym. KE jest innego zdania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Jacek Saryusz-Wolski prawo Trybunał Sprawiedliwości UE Komisja Europejska

Edyta Hołdyńska: od lat obserwujemy chęć nabywania coraz większych kompetencji przez instytucje UE

-  Unia Europejska chciałaby, żeby wszystkie kraje członkowskie mogły być na pewnym poziomie sterowane z Brukseli. Temu sprzeciwiała się Wielka Brytania, wychodząc ze wspólnoty - mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Hołdyńska ("Sieci"). Gościem audycji był również Adam Buła ("Polska Press").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Unia Europejska Europa Komisja Europejska Trybunał Konstytucyjny

"Polska nie miała żadnego problemu z nadrzędnością prawa UE". Prof. Gontarski o wniosku premiera do TK

- Polska do tej pory nie miała żadnego problemu z nadrzędnością prawa unijnego. Niech pan komisarz pokaże mi chociaż jeden wyrok, polskiego TK, który by to kwestionował - tak list wysłany przez unijnego komisarza ds. sprawiedliwości do władz Polski skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Waldemar Gontarski, prawnik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska polityka Mateusz Morawiecki Trybunał Konstytucyjny Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej

"Głos krajów członkowskich ma być ograniczony". Fogiel o niemieckim sposobie myślenia w UE

- To przejaw dążenia do tego, by więcej decyzji zapadało w Brukseli, by były one podejmowane przez urzędników i Komisję Europejską, która nie jest ciałem demokratycznym - tak o liście KE do premiera Mateusza Morawieckiego ws. jego wniosku do TK z marca mówił w piątek w Sygnałach Dnia w Programie 1 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej Niemcy

Tomasz Truskawa: Unia Europejska zamierza ingerować w wewnętrzny porządek państw

- Tego typu rozwiązania w sposób zdecydowany uderzają w zagwarantowaną traktatami suwerenność państw, zbliżają nas do modelu federacyjnego i myślę, że jest to zjawisko niezwykle niebezpieczne - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa, komentując list unijnego komisarza, w którym domaga się on wycofania przez premiera wniosku do TK ws. nadrzędności konstytucji nad prawem UE. Gościem "Debaty dnia" był także Piotr Grzybowski z tygodnika "Niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Stankowski ŚWIAT Unia Europejska Europa Komisja Europejska Trybunał Konstytucyjny

Trzaskowski łamie konstytucję? Jest kolejny sprzeciw wobec uwzględnienia seksedukacji w budżecie obywatelskim

Fundacja Mamy i Taty złożyła w warszawskim ratuszu petycję, w której domaga się wycofania się przez władze stolicy z procedowania projektu dotyczącego edukacji seksualnej skierowanej do młodzieży i dorosłych w ramach Budżetu Obywatelskiego stolicy na rok 2022. Zwraca uwagę na możliwość łamania konstytucji. Zgłoszony przez anonimową mieszkankę projekt ma kosztować prawie 3 miliony 300 tysięcy złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA LGBT homoseksualizm Warszawa społeczeństwo młodzież pornografia prawo

Prezes PiS: bzdurą jest twierdzenie, że aborcja jest zakazana

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w opublikowanym w niedzielę przez Wprost.pl wywiadzie stwierdził, że "bzdurą jest twierdzenie, że aborcja jest zakazana". - Wciąż jest dopuszczalna, jeśli ciąża wywodzi się z przestępstwa i jeżeli zagraża życiu, albo zdrowiu kobiety - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński aborcja kobieta ciąża społeczeństwo

"Najwyższym aktem normatywnym jest Konstytucja RP". Sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN o wyroku TSUE

- W ostatnim czasie drastycznie nasiliły się za działania określonych organów i podmiotów UE, czego najbardziej drastycznym przykładem jest podważanie nadrzędności polskiej konstytucji w porządku prawnym RP, a tym samym wprost suwerenności naszego państwa - oświadczyli w sobotę sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy Sejm Unia Europejska sądownictwo Trybunał Sprawiedliwości UE