Polskie Radio
Section05
Kościół katolicki

Stosowanie tabletek "dzień po". KEP: z punktu widzenia etycznego niemoralne

Wobec zapowiedzi rządu o udostępnieniu preparatów tzw. antykoncepcji doraźnej kobietom od 15. roku życia bez recepty (a młodszym na receptę), Zespół Ekspertów KEP do spraw Bioetycznych opublikował stanowisko wyrażające poważne zastrzeżenia wobec takiego kroku. Dotyczą one zarówno kwestii ściśle medycznych, jak i etycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Episkopat Polski polityka aborcja

Konflikt na Bliskim Wschodzie, groźba schizmy i pielgrzymki. Papież o pokoju i kierunkach Kościoła Katolickiego

Papież Franciszek powiedział włoskiemu dziennikowi "La Stampa", że nie będzie pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami bez rozwiązania w formule dwóch państw. Zapewnił, że nie boi się schizmy w Kościele. Zapowiedział też podróż do Timoru Wschodniego, Papui Nowej Gwinei i Indonezji w sierpniu.
Zobacz więcej na temat:  papież papież Franciszek ŚWIAT Europa Watykan Rzym Kościół katolicki

"Życie z duszą czy bez". Jezus Chrystus jako postać historyczna

- Mamy ok. 20 tys. manuskryptów samych ewangelii, to jest absolutnie pierwsze miejsce, jeśli chodzi o postać świata starożytnego. Co więcej, źródła dotyczące osoby Jezusa Chrystusa powstawały stosunkowo blisko okresu, w którym żył. Na poziomie naukowym nikt nie powinien mieć wątpliwości, że taka postać historyczna rzeczywiście istniała - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Dziedzina, redaktor prowadzący magazynu "Historia Kościoła".
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches Kościół katolicki

Rząd chce liberalizować prawo aborcyjne. Abp Gądecki wzywa do "opowiedzenia się za życiem"

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wystosował "Oświadczenie w kwestii aborcji". Wezwał w nim ludzi dobrej woli, by opowiedzieli się za życiem. Zaapelował także do parlamentarzystów i prezydenta Andrzeja Dudy, by "dali świadectwo troski o życie bezbronne, bo nienarodzone".
Zobacz więcej na temat:  dzieci POLSKA chrześcijaństwo wiara aborcja Kościół katolicki Episkopat Polski antykoncepcja ustawa rodzina kobieta społeczeństwo

Michał Kozal - najmłodszy biskup II RP, męczennik Dachau

Na swojej stolicy we Włocławku zasiadał tylko 93 dni. Po wybuchu wojny został aresztowany przez Niemców i wysłany do obozu koncentracyjnego. Mógł się uratować, podpisując volkslistę i podejmując kolaborację z nazistowskim reżimem. Wybrał drogę męczeństwa. Został zabity 26 stycznia 1943 zastrzykiem z fenolu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Michał Kozal II wojna światowa Kościół katolicki Włocławek Dachau

Projekty ustaw dot. aborcji i pigułki "dzień po". Rzecznik KEP: niosą ze sobą śmierć

- Projekty ustaw dotyczące aborcji do 12. tygodnia i pigułki "dzień po" są porażające. Pod pozorem eufemistycznie brzmiących haseł niosą ze sobą śmierć, ponieważ życie człowieka zaczyna się w chwili poczęcia - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Episkopat Polski Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo aborcja społeczeństwo ustawa dzieci rodzina kobieta antykoncepcja

TYLKO U NAS Polka została biskupem Kościoła luterańskiego. Dlaczego nie jest to możliwe w Kościele katolickim?

Paulina Hławiczka-Trotman została pierwszą Polką konsekrowaną na biskupa w Kościele luterańskim. Funkcję tę pełnić będzie w Wielkiej Brytanii. Pierwsze wspólnoty protestanckie dopuściły kobiety do sprawowania urzędu pastora (nazywanego w Polsce księdzem) w USA już w połowie XIX wieku. W Europie proces ten postępował od pierwszej połowy XX wieku. Kościół katolicki konsekwentnie nie dopuszcza takiej możliwości. Czy może się to zmienić?
Zobacz więcej na temat:  protestantyzm Marcin Luter kobieta duchowieństwo Kościół katolicki Biblia wiara teologia ŚWIAT Europa