Polskie Radio
Section05

kościół w prl

PR24 Kościół a totalitaryzmy. Prof. Paweł Skibiński o przypadku Polski

Polska najpierw w latach 1939-1945, a także w latach 1944-1989 pozostawała pod kontrolą dwóch systemów totalitarnych - najpierw niemieckiego nazizmu, później - sowieckiego komunizmu. Prof. Paweł Skibiński mówił w Polskim Radiu 24 o tym, jak w owym czasie radził sobie Kościół, jaką spełniał rolę i w czym Polska różniła się od innych krajów pozostających pod totalitarną okupacją.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Paweł Skibiński HISTORIA totalitaryzm Kościół

"Komuniści sięgnęli po najdrastyczniejsze metody". Zagraniczne media o zabójstwie ks. Blachnickiego

"Nieumiejętność powstrzymania aktywności najodważniejszych księży skłoniła komunistów do sięgnięcia po najdrastyczniejsze metody” - pisze o walce aparatu PRL z Kościołem w kontekście śmierci ks. Blachnickiego madrycki dziennik "El Debate" w swoim piątkowym wydaniu. "Kościół katolicki był systematycznie niszczony przez komunistyczne władze" - zauważa gazeta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Hiszpania Franciszek Blachnicki PRL

Działania komunistycznej bezpieki wobec kardynała Karola Wojtyły

"Ku prawdzie i wolności. Komunistyczna bezpieka wobec kardynała Karola Wojtyły" - publikacja o tym tytule została wydana przez IPN już w 2009 roku, w serii "Niezłomni", poświęconej tym, którzy w sposób zdecydowany oparli się działaniom komunistycznej władzy, duchownym i świeckim, w tym Karolowi Wojtyle. Dlaczego dwudziestokilkuletni ksiądz, a następnie metropolita krakowski, był obiektem zainteresowania Służby Bezpieczeństwa?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Żaryn Karol Wojtyła historia Polski

Rola Kościoła katolickiego w PRL od stanu wojennego do 1989 roku. Część 2

Z 18 na 19 października 1984 roku oficerowie Służby Bezpieczeństwa porwali, torturowali i zamordowali kapelana Solidarności księdza Jerzego Popiełuszkę. W 1987 roku miała miejsce trzecia pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny, a w tym czasie pogłębiał się kryzys gospodarczy. Jak te wydarzenia wpływały na relacje państwo - Kościół?  
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Kościół katolicki Jan Żaryn Jerzy Popiełuszko Jan Paweł II historia Polski komunizm Wojciech Jaruzelski Michaił Gorbaczow Józef Glemp

Rola Kościoła katolickiego w PRL po wprowadzeniu stanu wojennego

Kościół katolicki był jedyną instytucją, która mogła niezależnie działać – jak głosił dekret o stanie wojennym z 12 grudnia 1981 roku. Mimo że został poddany inwigilacji przez komunistyczne władze, to do 1989 roku był on miejscem azylu dla wielu Polaków: udzielał schronienia poszukiwanym przez Służbę Bezpieczeństwa, ich rodzinom, wspierał poradami prawnymi potrzebujących, przekazywał żywność.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Kościół katolicki Jan Żaryn Jerzy Popiełuszko

Abp Ignacy Tokarczuk, "biskup niezłomny" i "podpora dla opozycjonistów" w PRL

- Posługa duszpasterska arcybiskupa Ignacego Tokarczuka była niezwykle ważna dla Kościoła katolickiego w Polsce i jego kondycji w momencie, gdy upadał komunizm  - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Mariusz Krzysztofiński, historyk, IPN w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA komunizm PRL historia Polski historia PRL społeczeństwo Solidarność aktualności katolickie Kościół katolicki

"Trudno przecenić jego wagę". Ambasador przy Watykanie o liście biskupów polskich do biskupów niemieckich

W 56. rocznicę wystosowania listu polskich biskupów do biskupów niemieckich ze słowami "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" w Instytucie Polskim w Rzymie otwarto poświęconą temu wydarzeniu wystawę. W dyskusji wzięli udział naukowcy z Wrocławia z centrum "Pamięć i przyszłość".
Zobacz więcej na temat:  Kościół HISTORIA społeczeństwo Niemcy POLSKA Włochy Rzym Watykan Bolesław Kominek

Inwigilacja Kościoła katolickiego. Historyk: wynikało to z jego siły, generował postawy niezależne

- Wynikało to z siły polskiego Kościoła. Generował on postawy niezależne, w jego murach wytwarzały się niezależne wobec władz myśli - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Rafał Łatka z Instytutu Pamięci Narodowej, tłumacząc, dlaczego PRL-owskie służby podjęły decyzję o powołaniu w ramach MSW oddzielnego departamentu, który był przeznaczony tylko do inwigilacji Kościoła katolickiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Kościół Kościół katolicki IPN PRL służba bezpieczeństwa

Duchowni w PRL. "Kościół z zasady potępia komunizm"

Papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do rychłej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Losy Prymasa Tysiąclecia łączą się ściśle z historycznymi dziejami Polski i innymi wielkimi duchownymi, którzy swoją bohaterską postawą dali świadectwo następnym pokoleniom. Sytuację Kościoła w PRL w Polskim Radiu 24 nakreślili historycy i publicyści.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Jan Paweł II Jerzy Popiełuszko Stefan Wyszyński Tadeusz Płużański Kościół