Polskie Radio
Section05
Kościół

Przeciętne - nieprzeciętne rodziny

Rodzinne muzykowanie, wspólne posiłki, wypady na wakacje oraz inicjatywy, w które angażują się wszyscy, a może zabiegani rodzice poświęcający się pracy, osamotnione dzieci, coraz częściej szukające rozrywki w grach komputerowych lub alkoholu... Jak wygląda dzisiaj polska rodzina? Będziemy o tym rozmawiać w Familijnej Jedynce tuż przed rozpoczęciem IX Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Dzieje Biskupstwa Polowego

15 sierpnia to święto liturgiczne Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tego dnia obchodzone jest również Święto Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W roku 100–lecia odzyskania Niepodległości powiemy również o 100–leciu Biskupstwa Polowego, które pomimo ponad 90-letniej historii miało tylko pięciu biskupów.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Ostrożne: wieś, w której objawiali się Jezus i Maryja

Ostrożne to mała wieś niedaleko Zambrowa i Łomży. Położona z dala od głównej drogi prowadzącej z Białegostoku do Warszawy. Wieś zamknięta jest polami i lasem. To właśnie tam od 1984 roku dochodzi do objawień Pana Jezusa i Matki Bożej, których doznaje mieszkająca tam siostra Czesława. O objawieniach i mistycznych przeżyciach nie tylko siostry Czesławy, w programie "Życie z duszą czy bez?" Filip Memches rozmawiał ze swoim gościem Grzegorzem Kasjaniukiem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki wiara Kościół Msza święta Jezus Chrystus religia Biblia

Czarne karty Kościoła: mamy do czynienia z wiedzą potoczną

Dla współczesnych Polaków to wręcz oczywistość. Krucjaty, inkwizycje, antysemityzm - można mnożyć słowa będące synonimami tego, czego katolicy powinni się wstydzić. Na ile jest to prawda, a na ile jest to wytwór antykatolickiej propagandy - o tym rozmawiał w programie Życie z duszą Filip Memches oraz jego gość, historyk UW Paweł Skibiński.
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches Kościół Kościół i kultura średniowiecze społeczeństwo religia propaganda

Niezłomni drugiej linii frontu

„Zawsze w cieniu, zawsze potrzebni…” – tak samo 74 lata temu, tak i dziś. Tuż przed kolejną rocznicą Powstania Warszawskiego, zapraszamy na opowieść o księżach od zadań specjalnych: kapelani powstańczy, kapelani robotników i czasów Solidarności, uczestnicy misji w Afganistanie, Czadzie, będący przy dziecku umierającym na szpitalnym łóżku i w pracy z recydywistami. Kapelani z miejsc, gdzie siła musi stać ponad słabością.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Duchowni: to nasz obowiązek, by wziąć polityków za ręce

W piątek w Zamku Królewskim w Warszawie obradowało Zgromadzenie Narodowe, które uczciło 550-lecie polskiego parlamentaryzmu i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie. Jego wystąpienia nie wysłuchali posłowie i senatorowie PO, którzy nie wzięli udziału w Zgromadzeniu, a także politycy PSL i Nowoczesnej, którzy opuścili je, zanim prezydent zabrał głos. Gośćmi Polskiego Radia 24 w audycji Ideologika byli: ks. Przemysław Ćwiek, pastor Michał Jabłoński oraz Adam Abd El. 
Zobacz więcej na temat:  Zgromadzenie Narodowe Kościół polityka

Biskup Grzegorz Chomyszyn patronem pojednania polsko-ukraińskiego?

W Polsce trwają obchody 75. rocznicy rzezi wołyńskiej. Wydarzenie to przypomina o ogromie zbrodni, których ofiarami byli Polacy. Jest to również okazja do tego, by przywołać postać, która może być patronem pojednania polsko-ukraińskiego. W audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa o życiu i posłudze błogosławionego Grzegorza Chomyszyna, biskupa stanisławowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska Ukraina wiara Kościół chrześcijaństwo