Polskie Radio
Section05

kosmos

Eksperymenty polskich naukowców w kosmosie. ESA podpisała umowy z badaczami

Co się dzieje z ludzką psychiką podczas długotrwałego pobytu w kosmosie? Czy AI poradzi sobie w warunkach niskiej grawitacji? I czy mikroorganizmy będą w przyszłości testowymi uczestnikami wypraw poza orbitę Księżyca? To tylko część pytań, na które odpowiedzi szukać będzie w najbliższym czasie Europejska Agencja Komiczna. ESA właśnie podpisała umowy z polskimi naukowcami. Oznacza to, że zgłoszone przez nich projekty zostaną sprawdzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Lis Krzysztof Łoniewski Europejska Agencja Kosmiczna esa astronomia Trójka

Głowy do góry! Na niebie będzie można zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną

Przez ostatnie dni mieliśmy szansę podziwiać zorzę polarną na terenie Polski. Ale to nie jedyna kosmiczna atrakcja, jaka w najbliższych dniach pojawi się ponad nami. Nad Polską lata Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, teraz wieczorami towarzyszą temu idealne warunki do obserwacji. To oznacza, że czeka nas seria fantastycznych widoków na niebie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Bartosz Bielecki Robert Grzędowski międzynarodowa stacja kosmiczna obserwacje niebo astronomia

Historyczny projekt NASA. Jeszcze w tym roku na Księżycu ma powstać sieć komórkowa

To nie scenariusz filmu science fiction, ale realne plany NASA, które mają być zrealizowane jeszcze w tym roku. Amerykańska Agencja Kosmiczna we współpracy m.in. ze SpaceX chce zainstalować na Księżycu sieć komórkową. Dzięki niej astronauci będą mogli przesyłać dane naukowe, ale również telefonować do swoich rodzin. O szczegółach opowiedział w Programie 3 Polskiego Radia korespondent Polskiego Radia w USA - Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jan Pachlowski Krzysztof Łoniewski NASA sieć komórka technologie księżyc

Powstała mapa geologiczna Księżyca. To pierwszy krok do wydobywania surowców?

Chińczycy opracowali mapy geologiczne Księżyca. Kamil Muzyka, członek Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego przybliżył ten temat na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Gość audycji "Zapraszamy do Trójki" opowiedział o tym, dlaczego mapy geologiczne Księżyca mogą być przydatne oraz czy istnieje możliwość pozyskiwania stamtąd surowców.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Martyna Matwiejuk Kamil Muzyka księżyc geologia

"Historia przyszłości". Mickiewicz przewidział radio, telewizję i loty w kosmos

Najbardziej tajemniczy utwór Adama Mickiewicza jest dowodem, że nie bez przyczyny nazywano tego pisarza "wieszczem". Mamy tu i science fiction, i political fiction, i elementy dystopii. A raczej: mielibyśmy, gdyż dzieło... nie istnieje. I to nie istnieje na co najmniej kilka sposobów. Los "Historii przyszłości" był bowiem dość skomplikowany.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz romantyzm literatura KSIĄŻKA książki science-fiction fantastyka radio telewizja pociągi technologie historia Polski HISTORIA proza

Ludwik Zajdler. Astronom, który cały czas pilnował czasu

"Można powiedzieć, że pracował w tej dziedzinie, która najbardziej łączy astronomię z potrzebami dnia codziennego" – pisał astronom Krzysztof Ziołkowski o Ludwiku Zajdlerze i jego zasługach na polu kierowania tak zwaną służbą czasu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Główny Urząd Statystyczny historia Polski historia PRL HISTORIA astronomia zegary zegar czas II Rzeczpospolita II RP PRL obserwacje obliczanie długości Warszawa