Polskie Radio
Section05
Krzysztof Renik

Nakwasza. Śladami Leopolda Buczkowskiego

- Przed II wojną światową Nakwasza była miejscowością zamieszkałą przez różne narodowości. Mieszkali tam Polacy, Rusini, Żydzi. Buczkowski mówił, że do jego klasy chodziły dzieci o siedmiu narodowościach - był to zlepek wielu kultur. Uczniowie wywodzący się z tych rodzin wnosili swoje różne myślenie, obyczaje. Dlatego ten pisarz rozumiał dramat ludzi, którzy w czasie wojny zginęli - mówił w Dwójce Mariusz Olbromski, poeta i pisarz.
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci KULTURA

Prof. Grochmalski o nowych zagrożeniach na świecie: następuje gwałtowne rozwarstwienie

- Z jednej stron stykamy się z podstawowymi problemami, czyli biedą, a z drugiej stajemy przed wojną cywilizacyjną o dominację w obszarze sztucznej inteligencji. Mamy do czynienia ze strategiczną rywalizacją amerykańsko-chińską o dominację, a jednocześnie problem Chin, Indii czy Afryki - mówi prof. Piotr Grochmalski z Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej. Czy w przyszłości niektóre państwa będą walczyć o… wodę?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT woda Pakistan Chiny Niemcy Rosja Świat w południe

Sztuki performatywne południowych Indii i Himalajów Ladakhu

- Pasja związana ze sztukami performatywnymi Indii pochłonęła mnie w 1983 roku. Od tego czasu dość regularnie prowadziłem penetracje badawcze w południowych Indiach, a potem w Himalajach indyjskich. Ta wystawa zbiera fotogramy i zdjęcia z obu tych rejonów. Są przede wszystkim autorstwa Elżbiety, ja czuję się tu trochę dopisany - mówił w Dwójce Krzysztof Renik, współautor wystawy "Ścieżkami mistrza Bharaty".
Zobacz więcej na temat:  Indie KULTURA fotografia zdjęcia Paweł Siwek