Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Sergiusz Piasecki – pisarz i szpieg

Mamy wakacje, a więc nadrabiamy zaległości w lekturze, także w lekturze kryminałów i powieści szpiegowskich. Bohaterem najnowszego wydania "Trójki Literackiej" był Sergiusz Piasecki – literat i szpieg w jednej osobie. Sylwetkę i awanturniczy życiorys tego nieco zapomnianego, a wartego odświeżenia pisarza, przybliżył nam historyk literatury dr hab. Krzysztof Polechoński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Magdalena Złotnicka literatura Sergiusz Piasecki bolszewicy

Konstanty Pilawa o antyklerykalizmie: to obowiązek świeckich wynikający nie tylko z ortodoksji

- Papież Franciszek wielokrotnie mówił, że dzisiaj jedną z większych wad współczesnego Kościoła jest klerykalizm, który można tu definiować jako utożsamianie dobra Kościoła z jakimś dobrem własnym, dobrem interesu konkretnego księdza, biskupa czy pewnej grupy - mówił w Polskim Radiu 24 red. Konstanty Pilawa ("Pressje").   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 literatura czytelnictwo KULTURA filozofia Kościół katolicki

"Totalny święty, wzór dla każdego." Czesław Ryszka o bohaterze swojej najnowszej publikacji

- Nie było dla mnie bardziej radosnej propozycji, jak napisać książkę o największym świętym, oprócz Jana Pawła II, z Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 Czesław Ryszka, autor książki "Wiara i ofiara. Życie, dzieło i epoka św. Maksymiliana Marii Kolbego". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Maksymilian Maria Kolbe II wojna światowa Auschwitz Kościół katolicki wiara społeczeństwo

"Stanisław Rembek wiódł żywot pisarza pechowego"

- W okresie PRL jego najważniejsze książki nie były znane i siłą rzeczy nie funkcjonował w powszechnej świadomości. Po 1989 roku te książki zaczęły być wydawane, ale Rembek wciąż nie jest tak znany, jak powinien być. Myślę zwłaszcza o jego tekstach o wojnie polsko-bolszewickiej - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury polskiej i krytyk.
Zobacz więcej na temat:  literatura Maciej Urbanowski wojna 1920 Wacław Holewiński Dwójka

Kobiety na tatrzańskich szczytach

Zmagała się z kontuzją po złamaniu nogi. Nie zniechęciła się jednak i zrealizowała plan: Anna Król napisała książkę "Kamienny sufit" o kobietach, które sto czy kilkadziesiąt lat temu nie bały się wyruszać na wyprawy w wysokie Tatry. Wyprawiła się ich trasami na Mnicha, Zamarłą Turnię czy Orlą Perć, opisała to, wczuwając się w minione warunki i nawiązując "psychiczny" dialog z poprzedniczkami.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska KULTURA Tatry HISTORIA wspinaczka kobieta Trójka