Polskie Radio
Section05

kultura ludowa

Grupa Nasza Basia Kochana

Plejada wykonawców piosenki turystycznej jest ogromna, to twórcy godni osobnej antologii. W  swoim cyklu Wojciech Ossowski wskazuje na powiązania nurtu poezji śpiewanej z folkiem. Spotkania pieśniarzy-wędrowców w Szklarskiej Porębie przyciągały przeróżnych artystów. Obok autentycznych naturszczyków zjeżdżały się tam też postaci które ze szlakiem nie miały nic wspólnego, a których twórczość zasilała ogniskowy repertuar.
Zobacz więcej na temat:  folk Wojciech Ossowski

Powoli żegnamy się z wiosną - nadchodzi lato

Brzozowe gałązki, tatarak, biały, liliowy i fioletowy bez, kwietne słupy majowe, bukiety z bibuły – wszystkie te przepiękne, naturalne dekoracje wiążą się z obchodzonymi dziś Zielonymi Świątkami. W  audycji dowiedzieliśmy się, w których miejscach należy umieścić rośliny żeby świątecznie przystroić dom i czy może nam to pomóc odgonić muchy, czarownice i komary, a przy okazji otrzymać od krowy pyszne mleko.
Zobacz więcej na temat:  folklor dzieci Hanna Szczęśniak

Strój komunijny, jego symbolika i znaczenie antropologiczne

Maj kojarzy się wszystkim nie tylko z wiosną w rozkwicie, ale również zgodnie z naszą polską tradycją z okresem organizowania pierwszych komunii świętych. W tym roku jest nieco inaczej ze względu na pandemię koronawirusa i często te uroczystości zostały poprzesuwane. O historii stroju pierwszokomunijnego w "Poranku Dwójki" opowiadała Ewa Rossal, kustoszka Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek