Polskie Radio
Section05

kultura24

Tradycja Dziadów w polskiej kulturze i świadomości zbiorowej

Obcowanie żywych z umarłymi. Oto istota Dziadów, przedchrześcijańskiego obrzędu zadusznego, podczas którego starano się nawiązać relacje z duszami przodków. Jakie znaczenie miały dla tych, którzy je odprawiali? W jaki sposób utrwaliły się w świadomości współcześnie żyjących? Mówili o tym goście audycji „Rozpruwacz kulturalny”.
Zobacz więcej na temat:  Dziady Dzień Wszystkich Świętych Zaduszki Wszystkich Świętych

„Osmędeusze” na scenie Polskiego Radia

Polskie Radio zaprasza na przedstawienie z cyklu „Niezależna Scena Młodych Polskiego Radia”. Już 2 listopada w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego Teatr Pijana Sypiania wystawi spektakl „Osmędeusze”. W Polskim Radiu 24 o inicjatywie mówili Katarzyna Cygler, koordynatorka „Niezależnej Sceny Młodych Polskiego Radia” oraz Sławomir Narloch, dyrektor teatru.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler KULTURA Miron Białoszewski TEATR

Artyści przekonują do korzystania z legalnych źródeł kultury

 "Warto być fair wobec twórców" to hasło zakończonej właśnie akcji pt. Kultura na Widoku, w której udział wzięli m.in. Danuta Stenka i Zbigniew Wodecki. O tym, jak przekonywać Polaków do legalnego korzystania z twórczości artystów i jak zapewnić mieszkańcom małych miejscowości dostęp do kultury rozmawiali w programie Trendy Kultury muzyk Michał Urbaniak, aktorka Anna Cieślak i Kinga Jakubowska z fundacji Legalna Kultura.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Stenka Michał Urbaniak Zbigniew Wodecki KULTURA legalna kultura

Koniec ery dżentelmenów?

Uprzejmość, zamiłowanie do obyczajów światowych, dobry wygląd, wdzięk, piękne maniery, znajomość wielkiego świata i form towarzyskich, grzeczność i owo coś nie określonego, co stanowi godność – tak dżentelmena definiowano w XVII wieku.  Jak jest dziś? Czy można mówić o końcu świata dżentelmenów? Gośćmi audycji Kwadratura Kultury byli Mira Suchodolska (Dziennik Gazeta Prawna) i Grzegorz Sieczkowski (autor felietonów o modzie i bon tonie).
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska wychowanie

Bieżeńcy 1915 - zapomniani uchodźcy z Polski

Od 3 do 6 mln osób wzięło udział tzw. bieżeństwie. Określenie to odnosi się do masowej ucieczki ludności, głównie wyznania prawosławnego, z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji w czasie I wojny światowej. O dramacie tego wydarzenia i losach jego uczestników napisała w książce "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy" dziennikarka Aneta Prymaka-Oniszk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski KSIĄŻKA KULTURA literatura Rosja HISTORIA I wojna światowa