Polskie Radio
Section05

kultura24

"Poczytnik". Twórczość Jarosława Abramowa-Newerlego

- Niektóre z jego piosenek to prawdziwe perełki, że wspomnę "Bogdan, trzymaj się" Łazuki, czy sławni "Okularnicy" (...). Do dzisiejszego dnia jest trochę niedoceniony jako prozaik - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Masłoń, który z Tomaszem Zapertem, rozmawiał o dorobku artysty. 90 lat temu, 17 maja 1933 roku, urodził się w Warszawie Jarosław Abramow-Newerly, pisarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, a także dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Jarosław Abramow-Newerly

Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2022. Internetowe głosowanie

Od 15 maja 2023 można głosować na najlepsze przedsięwzięcia historyczne 2022 roku w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja. W tym etapie plebiscytu to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Głosy można oddawać do 15 czerwca. - Jest z czego wybierać, czekamy na głosy. Decyzja należy do Państwa - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Sierocińska-Dec z Działu Edukacji Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski historia Polski

PR24 "Trzej muszkieterowie". Piotr Gociek i Łukasz Adamski o kultowej powieści Dumasa

Powieść Aleksandra Dumasa "Trzej muszkieterowie" po raz pierwszy ukazała się w 1846 r. i natychmiast zdobyła ogromną popularność. Autor stworzył potem jeszcze dwie kontynuacje: "Dwadzieścia lat później" oraz "Wicehrabia de Bragelonne". O losach słynnych muszkieterów porozmawiali na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek oraz Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM kino

"Matka wszystkich intryg". Jan Wernik o operacji sowieckiego wywiadu "Trust"

- Rosja w latach 20 ub. wieku pogrążona jest w ogólnym chaosie, potrzebuje chwili na stabilizację swojej władzy. Żeby to zrobić, musi mieć spokój. Obawia się wojny prewencyjnej, inspirowanej przez "białą" emigrację, celem operacji było także skłócenie tego środowiska. Kolejnym celem była Polska (…), państwo jeszcze nieukształtowane do końca i opuszczone przez sojuszników - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Wernik, autor książki "Na powrozie ułudy".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Instalacja "Datament" w Polskim Pawilonie na Biennale w Wenecji

- Nasze doświadczenie jest takie, że im więcej informacji zbieramy o otaczającym nas świecie, tym tak naprawdę mniej wiemy na ten temat. Staram się polegać na danych statystycznych, mapach, dokumentacji fotograficznej. Coraz bardziej na przetworzeniu tych informacji przez algorytmy - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Sosnowski, kurator instalacji, która będzie prezentowana w Pawilonie Polskim na 18. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji.
Zobacz więcej na temat:  architektura Wenecja

PR24 Żużlowa Noc Muzeów. Zmarzlik, Dudek, Janowski w Muzeum Sportu i Turystki

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprasza na wystawę i inaugurację Żużlowej Nocy Muzeów. W uroczystym wernisażu wezmą udział m.in. członkowie kadry narodowej Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek, Maciej Janowski i Michał Sikora, Prezes Polskiego Związku Motorowego. O szczegółach opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 Sławomir Majcher, dyrektor MSiT.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA żużel Noc Muzeów 2023 wystawa

"Walka i represje". Pawłowicz o Polsce po 9 maja 1945 r.

- W Polsce nie było tak radośnie jak na terenach zajętych przez aliantów na Zachodzie, nadal prowadzone były działania zbrojne, szalała bezpieka, dokonywała aresztowań żołnierzy podziemia niepodległościowego, aresztowano ludzi związanych z Armią Krajową, współpracowników Polskiego Państwa Podziemnego. Cały czas trwała walka i stosowano represje - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman II wojna światowa Żołnierze Wyklęci

PR24 "Twórcze życie we dwoje". Julia Pańków o artystach, którzy miłość do sztuki dzielili z drugą osobą

"Twórcze życie we dwoje", to książka, opisująca nieprzeciętne osobowości, w często nieznanej odsłonie: Janusz Majewski i Zofia Nasierowska, Eryk Lipiński i Hanna Gosławska, Jeremi Przybora i Alicja Wirth, Franciszka i Stefan Themersonowie, Hanna i Gabriel Rechowiczowie. Czy w przypadku związku artystów pierwsze miejsce zajmuje miłość czy sztuka? Artyści plastycy, przedstawiciele bohemy, twórcy wielkoformatowych dekoracji architektonicznych - to wybrańcy sztuki, którzy postanowili czerpać z niej siłę we dwoje.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA KSIĄŻKA literatura SZTUKA Maja Kluczyńska

"Człowiek niezwykle aktywny i kreatywny". Dr Paweł Płoski o wystawie prac Eryka Lipińskiego

- Na wystawie prezentujemy Eryka Lipińskiego nie jako karykaturzystę, satyryka, ale jako projektanta graficznego, to okładki książek, płyt, ilustracje, plakaty, filmy animowane, reklamy (…). To niebywała wszechstronność, ale i czujność Eryka Lipińskiego na czasy, na tendencję, na modę - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska