Polskie Radio
Section05

kultura24

"Rozwija krytyczne spojrzenie i umiejętności społeczne". Maria Deskur o znaczeniu czytelnictwa

- Książka to paradoksalnie także relacja, otwarcie się na drugiego człowieka, zrozumienie emocji. Czytanie to czynność, która uczy nas empatii, która w dzisiejszych czasach jest nam szalenie potrzebna. Wzrost czytelnictwa oznacza rozwój na bardzo różnych poziomach, także ekonomicznym, to rozwój nauki i biznesu - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Deskur,  prezes zarządu Fundacji Powszechnego Czytania.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA Warszawa książki

Rok Aleksandra Fredry. Konkurs "Fredro w obrazku"

- Zachęcamy do tego, by poznać tego znakomitego komediopisarza i twórcę - w Polskim Radiu Dzieciom organizujemy konkurs "Fredro w obrazku", konkurs plastyczny, ale opierający się na twórczości Fredry. Aby narysować pracę konkursową należy poznać jego twórczość. Inspirujemy się wierszami, bajkami, wybieramy konkretną scenę i ilustrujemy ją dowolną techniką - mówiła w Martyna Chuderska (Polskie Radio Dzieciom).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Aleksander Fredro Martyna Chuderska Rok Aleksandra Fredry

"Jeżeli przekraczamy granice absurdu, wszystko jest dozwolone". Gociek o nowej części "Szybkich i wściekłych’"

- Twórcy w pewnym momencie postanowili zrobić zupełny "odjazd" (…). To nie jest na granicy autoparodii, jak seria "Krzyk", ale stworzyli świat, w którym nie oszukują widzów, nie mówią, że to będzie kolejna cześć Jamesa Bonda, oni po prostu się bawią - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski, który z Piotrem Goćkiem omawiał nowości filmowe.
Zobacz więcej na temat:  FILM Łukasz Adamski Piotr Gociek USA kino KULTURA Polskie Radio 24

26. Piknik Naukowy. Rzecznik CMK: Spoglądamy na naukę z odpowiedniej perspektywy

- Nauka jest wokół nas, musimy tylko spojrzeć na to z odpowiedniej perspektywy. Na Pikniku będziemy spoglądać bardzo szeroko, poznawać "duże" odkrycia, ale też patrzeć bardzo szczegółowo, np. jest dużo stanowisk, które postawiły na zagadnienia związane z DNA. Będzie też "naukowe show" scena Pikniku znajdzie się w rękach najlepszych popularyzatorów nauki z Europy - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Piknik Naukowy 2023

"Ofiarność, która wychowała kolejne pokolenia". Tadeusz Syka o postaci ks. Brzóski

- Ksiądz Stanisława Brzóska to pierwszy, XIX-wieczny "niepokorny", w noc wybuchu Powstania Styczniowego zostaje dowódcą i przeprowadza atak na rosyjski garnizon w Łukowie, który wychodzi mu doskonale, wtedy władze powstańcze dostrzegają jego potencjał i mianują go naczelnym kapelanem powiatu łukowskiego i generałem. To była wielka inspiracja, by ten film zrobić - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Syka, reżyser filmu o ks. Brzósce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Polskie Radio 24 Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Powstanie Styczniowe

"Walczymy o istnienie naszego narodu". Paweł Łatuszka o sytuacji twórców kultury na Białorusi

- Łukaszenka niszczy kulturę białoruską, narodowość białoruską. A jeśli nie będzie kultury i języka białoruskiego, to czy możemy mówić, że będzie państwo białoruskie? Teraz walczymy nie tylko o prawa człowieka, ale o istnienie naszego narodu, naszego społeczeństwa i świadomości białoruskiej - o sytuacji ludzi kultury na Białorusi mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Łatuszka, były dyrektor Teatru Narodowego w Mińsku, były ambasador Białorusi w Polsce, obecnie polityk emigracyjny. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot Paweł Łatuszka

"Poczytnik". Twórczość Jarosława Abramowa-Newerlego

- Niektóre z jego piosenek to prawdziwe perełki, że wspomnę "Bogdan, trzymaj się" Łazuki, czy sławni "Okularnicy" (...). Do dzisiejszego dnia jest trochę niedoceniony jako prozaik - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Masłoń, który z Tomaszem Zapertem, rozmawiał o dorobku artysty. 90 lat temu, 17 maja 1933 roku, urodził się w Warszawie Jarosław Abramow-Newerly, pisarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, a także dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Jarosław Abramow-Newerly

Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2022. Internetowe głosowanie

Od 15 maja 2023 można głosować na najlepsze przedsięwzięcia historyczne 2022 roku w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja. W tym etapie plebiscytu to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Głosy można oddawać do 15 czerwca. - Jest z czego wybierać, czekamy na głosy. Decyzja należy do Państwa - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Sierocińska-Dec z Działu Edukacji Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski historia Polski

PR24 "Trzej muszkieterowie". Piotr Gociek i Łukasz Adamski o kultowej powieści Dumasa

Powieść Aleksandra Dumasa "Trzej muszkieterowie" po raz pierwszy ukazała się w 1846 r. i natychmiast zdobyła ogromną popularność. Autor stworzył potem jeszcze dwie kontynuacje: "Dwadzieścia lat później" oraz "Wicehrabia de Bragelonne". O losach słynnych muszkieterów porozmawiali na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek oraz Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM kino

"Matka wszystkich intryg". Jan Wernik o operacji sowieckiego wywiadu "Trust"

- Rosja w latach 20 ub. wieku pogrążona jest w ogólnym chaosie, potrzebuje chwili na stabilizację swojej władzy. Żeby to zrobić, musi mieć spokój. Obawia się wojny prewencyjnej, inspirowanej przez "białą" emigrację, celem operacji było także skłócenie tego środowiska. Kolejnym celem była Polska (…), państwo jeszcze nieukształtowane do końca i opuszczone przez sojuszników - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Wernik, autor książki "Na powrozie ułudy".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń