Polskie Radio
Section05

kultura24

Wejście w analogowy świat, czyli wystawa "Warstwy"

W ramach {Project Room} młodzi twórcy dostają szansę, aby zrealizować indywidualną wystawę w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. O swoim projekcie "Warstwy" opowiedział w Polskim Radiu 24 artysta Konrad Dobrucki, który w swojej pracy posługuje się fotografią analogową. Gościem audycji "Kulturalnie na temat" była też Dagmara Siemińska, specjalistka ds. mediów Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler KULTURA Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

"Zapiera dech w piersi". Orbitowski o książce "Zaginiony Ollie"

- To oszczędna opowieść, nie ma w niej cudów. Autor niczego nowego nie wymyślił, ale poskładał znane i lubiane motywy - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzował książkę "Zaginiony Ollie" Williama Joyce'a. To cudownie zilustrowana, poruszająca i ciepła opowieść dla dzieci i dorosłych, która wzruszy każdego, kto kiedykolwiek stracił ukochaną zabawkę.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA czytelnictwo KULTURA Polskie Radio 24

PR24 "Foto z misiem" ikoną popkultury. Caillot: łączymy pokolenia

Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska zaapelowały o przesyłanie zdjęć dokumentujących spotkanie z misiem, nie tylko w stolicy Tatr, ale każdym miejscu w Polsce na przestrzeni ostatnich stu lat. Z przesłanych fotografii powstała książka. - Obawiałyśmy się, że zdjęcia będą bardzo sztampowe, okazało się, że są one fenomenalne w swojej różnorodności - mówiła Aleksandra Karkowska, która wraz z Barbarą Caillot była gościem audycji "Głębia ostrości".
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA album

PR24 Czy sztuka jest wieczna? Rozmowa z dr hab. Moniką Jadzińską

Zawsze wydawało się, że sztuka jest wieczna, a jeżeli coś ją zniszczy, to czynniki silniejsze niż ludzkie starania - trzęsienia ziemi, kataklizmy czy wojny. Dawne techniki i technologie pozwalały wierzyć w to, że sztuka ma atrybut wieczności. Jednak od początku XX wieku artyści przestali dbać o długowieczność swych dzieł. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówiła dr hab. Monika Jadzińska, dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ASP w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 zabytki SZTUKA

PR24 Eugeniusz Starky o swoim filmie "Oblężenie Warszawy"

Julien Bryan musiał się skoncentrować na najbardziej istotnych rzeczach niemieckiego oblężenia Warszawy w 1939 roku. I jakimś cudem Boskim trafił na absolutnie nieprawdopodobne postacie. Kazimiera Mika, która płacze nad swoją zabitą siostrą - to zdjęcie stało się ikoną, obejrzał je niemal cały świat - mówił w Polskim Radiu 24 laureat Złotego Opornika Eugeniusz Starky.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM kino film dokumentalny Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Tomek Wilmowski jako "swojski Indiana Jones". Biografia Alfreda Szklarskiego

Książki o przygodach Tomka Wilmowskiego zachwyciły nastolatków i zapewniły Alfredowi Szklarskiemu sukces, którego w Polsce nie udało się później długo powtórzyć żadnemu pisarzowi. Co wiemy o Alfredzie Szklarskim? Jego portret przedstawiony przez Jarosława Molendę w biografii "Alfred Szklarski - sprzedawca marzeń" może zaskakiwać.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA II wojna światowa USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Krzysztof Kamil Baczyński Powstanie Warszawskie historia Polski

Odbudowa Notre-Dame. Polityka, praktyka i rzemiosło

- Politycy zawsze obiecują na wyrost. Myślę, że słowa Macrona były powiedziane pod wpływem chwili, bez rozeznania stanu faktycznego, jaki był po pożarze, i tego, jak będzie wyglądała materia, statyka - powiedziała w Polskim Radiu 24 Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka (główny konserwator Muzeum Nieborowa i Arkadii, konserwator dzieł sztuki). 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Polskie Radio 24 Francja Paryż Notre Dame pożar katedry Notre Dame