Polskie Radio
Section05

kultura24

PR24 Czy Adam Mickiewicz trafia do młodego pokolenia?

Czy poezja Adama Mickiewicza może jeszcze trafić do młodego człowieka? Co dziś przynosi nam lektura "Sonetów krymskich" i czy mają one jakiś związek ze współczesnymi wydarzeniami? O tym w Polskim Radiu 24 mówili Piotr Furman - aktor, reżyser, wykładowca - oraz Maria Radzymińska - studentka i uczestniczka warsztatów aktorskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Porzeziński Piotr Furman KULTURA poezja Adam Mickiewicz literatura

PR24 BohaterON 2022. Agnieszka Łesiuk-Krajewska o finale tegorocznej edycji kampanii

Akcja "BohaterON - włącz historię" realizowana jest od 2016 r., jednak, jak mówiła w Polskim Radiu 24 organizatorka kampanii Agnieszka Łesiuk-Krajewska, jej początki sięgają jeszcze 2014 r. Projekt edukuje Polaków, bazując na historiach Powstańców oraz promuje historię Polski XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Maja Kluczyńska HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie BohaterON

"Bohater" w świecie reżimu. Gociek: mamy okazję spojrzeć na irańskie społeczeństwo od środka

- Film "Bohater" to dzieło Asghara Farhadiego. Rzecz dla nas niesamowita: w czasie kiedy media donoszą o nieustających starciach w Iranie młodych ludzi ze strażnikami rewolucji, mamy dzięki temu filmowi okazję, żeby choć trochę od środka zajrzeć na irańskie społeczeństwo - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Łukasz Adamski Piotr Gociek telewizja

PR24 Rafał Wiśniewski o Festiwalu Eufonie: to konglomerat różnych doświadczeń

- O wyjątkowości tego festiwalu świadczy kultura i kultury tego regionu. Z jednej strony pewna swoista aksjologia, konglomerat różnych doświadczeń i wspólnot tego regionu, ale też niepowtarzalność historii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury i dyrektor Festiwalu Eufonie.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA filharmonia narodowa Polskie Radio 24 Rafał Wiśniewski Europa Środkowo-Wschodnia tradycja KULTURA Maja Kluczyńska Eufonie POLSKA

PR24 "Spełnia definicję powieści encyklopedycznej". Gociek o książce "Niewyczerpany żart”

- Mówi się, że "Niewyczerpany żart" to powieść encyklopedyczna. Ma ambicje, aby objąć całość świata, przekonań i elementów kultury. Złośliwi twierdzą, że nie da się tej książki przeczytać bez encyklopedii w ręku. Mam wrażenie, że powieść Davida Fostera Wallace'a spełnia te dwie definicje - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA czytelnictwo KULTURA Polskie Radio 24

PR24 100. rocznica urodzin Tadeusza Borowskiego. "Jego twórczość wciąż jest nam potrzebna"

- Myślę, że jego dzieła literackie sensu stricto są najwyższego lotu - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. Z kolei w ocenie Krzysztofa Masłonia proza Tadeusza Borowskiego jest czymś, bez czego "nie da się zrozumieć tego wszystkiego, co się wydarzyło". - Jest to nam w dalszym ciągu potrzebne, choć jest to bardzo ciężka i trudna literatura - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA czytelnictwo Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń KULTURA SZTUKA PRL Tadeusz Borowski

PR24 "Tegoroczna edycja jest inspirowana przebogatą historią Śląska". Wiejski-Górski o Koncercie Niepodległości "Silesia"

- Koncert jest inspirowany przebogatą historią Śląska i to całego Śląska, nie tylko Górnego, ale i Dolnego oraz Opolskiego i Cieszyńskiego. Historia ta bywa bardzo odkrywcza, bardzo zaskakująca - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Wiejski-Górski, producent, reżyser, organizator koncertów, prezes Fundacji Dziedzictwo Rzeczypospolitej. Polskie Radio jest patronem medialnym widowiska.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości Józef Piłsudski II Rzeczpospolita 11 listopada historia Polski koncert Polskie Radio 24 KULTURA MUZYKA

PR24 "Żony Konstancina". Mroczna strona życia za zamkniętymi drzwiami luksusowych willi

- W pewnym momencie panie się budzą: gdy mają co najmniej troje dzieci, blisko 40 lat, nigdy nie pracowały, a okazuje się, że mąż ma kochankę. Przelotna kochanka to nie jest duży problem, to jest do przełknięcia, ale jeśli kochanka jest na stałe, od 1,5 roku, to żona jest w niebezpieczeństwie - mówiła. - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewelina Ślotała, autorka książki "Żony Konstancina".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura społeczeństwo Anna Popek Konstancin

PR24 Zapomniane oblicze Związku Literatów w PRL-u. Tomasz Potkaj o swojej najnowszej książce

- Ranga Związku Literatów z każdym rokiem po 1989 malała. Dzisiaj jest niewielka. [...] Postanowiłem napisać książkę o czasach, w których Związek ten był potrzebny do wszystkiego - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Potkaj, autor "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u".
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA czytelnictwo Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń KULTURA SZTUKA PRL Związek Literatów Polskich