Polskie Radio
Section05

kultura24

Życiowe piekło w ujęciu Macieja Sikorskiego

– Dzisiejsza antykultura zmierza do dekonstrukcji człowieka i rozbicia jego formy – powiedział Maciej Sikorski, instruktor teatralny, a także autor książki „Byłem w piekle. Nie polecam”. W audycji „Życie z duszą, czy bez” rozmowa na temat kontrkultury i chrześcijaństwa widzianej przez pryzmat trudnych życiowych doświadczeń oraz cudu nawrócenia gościa Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  religia wiara komunizm PRL

Łukasz Orbitowski: zawsze pisałem i to był straszny błąd  

– Nie chodzi o ludzi, którzy pomarli, uwiąd marzeń czy gnicie nadziei, bo to rzeczy jasne i nie ma się nad czym rozwodzić, ale kiedy mówię o rzeczach utraconych, to są to pogubione telefony, kable i obcinaczki do paznokci – mówi o swojej najnowszej książce Łukasz Orbitowski. Jaka była jego droga od początku przygody z literaturą do publikacji książki "Rzeczy utracone. Notatki człowieka posttowarzyskiego"? O tym w Rozpruwaczu Kulturalnym.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Orbitowski literatura książki czytelnictwo

Działalność Fundacji Dziedzictwa Kulturowego

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego działa od 2012 roku. Organizuje prace konserwatorsko-restauratorskie oraz prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą, filmową itp.  Korzysta z grantów instytucji publicznych i firm prywatnych. Dzięki temu udaje jej się przywrócić do dawnej świetności liczne obiekty polskiego dziedzictwa, by przekazać je przyszłym pokoleniom. O działalności fundacji w audycji Utracone, Odzyskane mówił jej prezes dr Michał Laszczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Kresy Lwów historia Polski Ukraina Białoruś

„Duma” - najnowszy album zespołu „Złe Psy”

- Doszedłem do wniosku, że powinienem zrobić płytę, w której wezmą udział różne persony ze świata jazzu, rocka i bluesa. Wydaje mi się, że udało mi się to zrobić. Na płycie - nie licząc chóru - pojawia się 16 osób jako głównych muzyków – powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Nowak z zespołu „Złe Psy”. Artysta odniósł się w ten sposób do swojego najnowszego albumu „Duma”.
Zobacz więcej na temat:  TSA Andrzej Nowak

Sopocki festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji

Od 19 do 21 czerwca w Sopocie potrwa XVII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.  W tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie zostaną uhonorowani wybitni artyści Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz. O szczegółach w audycji Weekend Kulturalny mówił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji Teatr Polskiego Radia Janusz Kukuła Joseph Conrad Dwa Teatry Dwa teatry 2017

I Międzynarodowy Konkurs Organowy w Białymstoku

Po raz pierwszy w Operze i Filharmonii Podlaskiej 16 czerwca rywalizować będą organiści z całego świata. Konkurs będzie unikalnym wydarzeniem muzycznym w skali kraju i Europy. Obecność w Jury wybitnych polskich i zagranicznych profesorów uczelni muzycznych i jurorów konkursów międzynarodowych jest gwarancją wyboru dyrygentów prezentujących najwyższy kunszt artystyczny. O szczegółach w audycji Rozmowa Kulturalna mówił prof. Jan Bokszczanin, organista. 
Zobacz więcej na temat:  organy opera filharmonia

"To jest almanach chińskiej mentalności"

- Fortele to przysłowia, które żyją własnym życiem w języku chińskim i są maksymami skutecznego działania. Cała mądrość >>Sztuki wojny<< Sun Tzu to emanacja i ucieleśnienie zasad i przysłów zebranych w Księdze Przemian. Sun Tzu pisze o prowadzeniu wojny bez wojny – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Plebaniak, autor "36 forteli. Chińskiej sztuki podstępu, układania planów i skutecznego działania".
Zobacz więcej na temat:  Chiny filozofia sztuka chińska

27. Festiwal Mozartowski w Warszawie. Co w programie?

W poniedziałek rozpoczął się Festiwal Mozartowski organizowany przez Warszawską Operę Kameralną. Pełniąca obowiązki dyrektora WOK Alicja Węgorzewska-Whiskerd zapowiada, że dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta wykonają światowej sławy artyści. Podczas przeglądu usłyszymy między innymi: koncert skrzypaczki Sirkki Liisy Kaakinen, recital pieśni Mozarta w wykonaniu Olgi Pasiecznik i operę "Wesele Figara" pod batutą José Maria Florencio. O festiwalu mówiła w Polskim Radiu 24 Alicja Węgorzewska.
Zobacz więcej na temat:  Wolfgang Amadeusz Mozart muzyka klasyczna Warszawa Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Polskie Radio

"Teksty robiło się na teraz, a nie za tydzień"

Dziennikarstwo to termin od „dziennika” – czyli praca w prasie codziennej. Kiedyś dodatkowym utrudnieniem była cenzura i różne przymusy, wymagania, serwituty oraz ówczesna technologia. Jak wyglądało wydawanie prasy w 20 lat temu i wcześniej? Gośćmi audycji Kwadratura Kultury byli Jacek Lutomski, kierownik działu kultury „Rzeczpospolitej” oraz Janusz Drzewucki, ex-sekretarz cotygodniowego dodatku do „Rzeczpospolitej” Plus Minus.
Zobacz więcej na temat:  dziennikarstwo prasa prasa drukowana

Wystawa fotografii węgierskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie

W kanonie fotografii światowej działania artystów węgierskich zajmują wyjątkowe miejsce. Osobowości takie jak Robert Capa, Andre Kertesz, Laszlo Moholy-Nagy, Martin Munkacsi, Brassai, Eva Besnyo trwale wpisały się w dzieje kultury wizualnej XX wieku. Ich twórczość to główny nurt narracyjny wystawy „Tak widzą. Panorama fotografii węgierskiej”, która we wtorek będzie otwarta w Muzeum Narodowym w Warszawie. O wystawie mówiły w audycji Rozmowa Kulturalna Danuta Jachiewicz, kuratorka zbiorów fotografii MNW i Aleksandra Kresowska z Działu Edukacji MNW.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie Warszawa fotografia wystawa Węgry