Polskie Radio
Section05

zespół Mazowsze

Zbliża się 75 lecie zespołu Mazowsze". Jakie jest jego znaczenie dla polskiej kultury?

Gość audycji "Temat dnia" w Polskim Radiu 24, Krzysztof Kurlej, menager, śpiewak i tancerz Zespołu Pieśni i Tańca “Mazowsze”, przypomniał o zbliżającym się w przyszłym roku, 75-leciu powstania tego zasłużonego dla polskiej kultury instytucji. Poruszył także temat jak można przełamać stereotyp, że kultura ludowa jest tylko kulturą chłopską.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż folklor kultura ludowa POLSKA

75-lecie zespołu "Mazowsze". Odwiedzamy Centrum Folkloru Polskiego Karolin

W Karolinie mieści się siedziba Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego. To tam, 75 lat temu, przyjechały pierwsze dzieci i w ten sposób rozpoczęła się działalność zespołu. Przy okazji jubileuszu działalności wybraliśmy się więc do Karolina, by przypomnieć historię "Mazowsza" i opowiedzieć o jego współczesnej działalności.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Kunikowska muzyka ludowa folklor

Zespół Mazowsze - najbardziej znany na świecie polski zespół

Mazowsze ma w repertuarze około tysiąca piosenek ludowych, w tym około stu w językach obcych. Podczas audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedzamy nową siedzibę Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze w Otrębusach. Rozmawiamy o historii zespołu i jego twórcach, koncertach na całym świecie i przygotowaniach do występów. 
Zobacz więcej na temat:  Mazowsze folklor kultura ludowa Mira Zimińska Tadeusz Sygietyński

Mira Zimińska-Sygietyńska – z salonów na wieś

Gwiazda przedwojennych filmów, teatrów i kabaretów nie myślała o przenosinach z miasta na wieś. Pełna temperamentu świetnie się czuła jako dusza towarzystwa, podczas zabaw i rautów. Ale jej drugi mąż Tadeusz Sygietyński miał taką ideę, żeby zbierać teksty ludowych pieśni, więc wraz z nim zamieszkała w łowickiej wiosce. Razem stworzyli zespół Mazowsze, choć w nazwie ludowy, to ekskluzywny.
Zobacz więcej na temat:  Mira Zimińska Tadeusz Sygietyński Mazowsze Małgorzata Raducha

Rok 1949 - kolejny rok utrwalania władzy ludowej

2 stycznia 1949 roku powstał Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze". Dzień wcześniej powołano do życia na bazie majątków ziemskich Państwowe Gospodarstwa Rolne, w zamyśle władzy ludowej wzorcowe przedsiębiorstwa rolne. Rząd rozpoczął także przymusową kolektywizację, zrzeszanie chłopów w spółdzielnie produkcyjne. W roku powrotu istniejącego w okresie wojny systemu kartkowego i kończącej się pomocy UNRY. W "Historii żywej" opowiadamy o 1949 roku.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak PZPR PRL historia Polski prof. Andrzej Nowak

Kolędy i zespół "Mazowsze" w Politechnice Warszawskiej

Świąteczne pieśni nie tylko z Polski, ale również Wietnamu, Indii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, a także Ameryki Południowej. 8 grudnia odbędzie się w Warszawie Międzynarodowy Koncert Kolęd z udziałem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze". Wydarzenie będzie elementem dwudniowego International Festival of Warsaw Winter Edition 2019.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kolędy Boże Narodzenie Warszawa Maja Kluczyńska

Prezydent: "Mazowsze" to 70 lat tournee dla Rzeczpospolitej

"Mazowsze" to zespół, który kultywuje to, co w polskiej kulturze najpiękniejsze, co pozwoliło nam przetrwać zabory - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowego koncertu upamiętniającego 70-lecie powstania Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze". Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w koncercie "Mazowsze Niepodległej", który odbywa się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda