Polskie Radio
Section05

kultura24

"Reality". Adamski: wybitna rola Sydney Sweeney

- Sydney Sweeney, która wciela się w postać Reality Winner, tworzy wybitną rolę, na pewno powinna zostać nominowana do Oscara. Natomiast mam problem z tym filmem, jak z każdym innym, który stara się w jakimś stopniu usprawiedliwić kogoś, kto jest zdrajcą - mówił Łukasz Adamski, który z Piotrem Goćkiem omawiał w Polskim Radiu 24 nowości filmowe.
Zobacz więcej na temat:  FILM Łukasz Adamski Piotr Gociek USA kino KULTURA Polskie Radio 24

Rusza Festiwal Re:tradycja. Karolina Waszczuk: kultura tradycyjna jest niezwykle ciekawa

- Przez te wszystkie lata festiwal ewoluował, dostrzegaliśmy potrzeby zmian i ukierunkowania festiwalu (…). Odeszliśmy troszeczkę od części historycznej, bardziej widocznej w pierwszych edycjach festiwalu i skupiliśmy się na kulturze tradycyjnej, która jest bardzo bogata, ma wiele wątków, wiele możliwości prezentacji i jest niezwykle ciekawa, tu dostrzegliśmy wartość - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Waszczuk, organizator festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska kultura ludowa Lublin

"Towarzystwo niepokornych". Zostali na Wschodzie - Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991

W audycji przedstawiamy sylwetki wybitnych Polaków, którzy po zmianie granic świadomie pozostali na Wschodzie. Wielu polskich intelektualistów, duchownych zdecydowało się pozostać na Wschodzie, by krzewić tam polskość i wspierać tych, którzy z różnych powodów nie wyjechali do Polski pojałtańskiej. Gościem audycji był Adam Hlebowicz, historyk, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, autor publikacji "Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny

"Rząd 2, miejsce 4". Gołda Tencer o działalności Teatru Żydowskiego w Warszawie

Teatr Żydowski to szczególne miejsce nie tylko na kulturalnej mapie Warszawy, to jeden z dwóch teatrów w Europie, które wystawiają spektakle w języku jidysz. Gościem Konrada Szczebiota była Gołda Tencer, aktorka, reżyserka, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, dyrektor Centrum Kultury Jidysz. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot Gołda Tencer Teatr Żydowski

"Poczytnik". Reprint pism Tadeusza Gajcego

Na pamiątkę setnej rocznicy urodzin Tadeusza Gajcego Państwowy Instytut Wydawniczy zaplanował wyjątkową publikację, która współczesnemu czytelnikowi przybliży postać tragicznie zmarłego poety z odmiennej strony niż typowe książki w charakterze "wierszy wybranych/zebranych" poprzedzone biograficzno-komentatorskim wstępem. O publikacji oraz twórczości Tomasza Gajcego rozmawiali w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń. 
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Pierwsza w Polsce biografia Aldousa Huxleya. Gociek: imponuje drobiazgowością

- Z dużą sympatią podchodzę do tego dzieła, bo ono ma cechy "niezbędnika inteligenta", przeczytasz tę biografię i wiesz coś o życiu oraz poznajesz zestaw najważniejszych dzieł i poglądów pisarza - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski o biografii Aldousa Huxleya autorstwa Jake'a Pollera. - Książka ta imponuje drobiazgowością - zauważył z kolei Piotr Gociek. W "Posłowiu także" o "Złodziejach żarówek" Tomasza Różyckiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Piotr Gociek Łukasz Orbitowski Aldous Huxley

Monumentalne dzieło Alesia Puszkina wystawiane w Warszawie. Dyrektor CSW przypomina historię obrazu

W Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie oglądać można jedno z ważniejszych, choć niedokończonych, dzieł Alesia Puszkina, zmarłego w tym roku białoruskiego artysty, opozycjonisty i dysydenta. - To obraz powstający od ponad 20 lat, tylko w dniach kolejnych rocznic ogłoszenia białoruskiej niezależności - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor CSW dr Piotr Bernatowicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Monika Małkowska malarstwo

PR24 Bronisław Wildstein: usiłuję przedstawić świat z perspektywy egzystencji człowieka

- Ja opisuję ludzi, którym wydaje się, że panują nad rzeczywistością, ale okazuje się, że ta rzeczywistość wymyka im się z rąk, wpisani są w głębszy nurt i nagle, zamiast panami rzeczy, okazuja się marionetkami, które ktoś porusza - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Bronisław Wildstein o swojej twórczości literackiej.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski Bronisław Wildstein KULTURA literatura

PR24 Fizyka spotyka filozofię. Yolik Nal o swoim "Multiversum" w CSW Zamek Ujazdowski

- Wystawa jest zainspirowana teorią multiversum i teorią autosymulacji rzeczywistości z fizyki kwantowej, ale to nie jest wystawa o fizyce; ta wystawa jest trochę filozoficzna - mówiła w Polskim Radiu 24 artystka Yolik Nal, autorka "Multiversum" prezentowanej w Centrum Sztuki Współczesnej w ramach cyklu "Project Room". Dyrektor tej instytucji Marek Skierski mówił też, czym jest ten cykl dla młodych twórców.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler KULTURA rzeźba malarstwo Centrum Sztuki Współczesnej

Powstanie Warszawskie w fotografii. Michał Komuda zachęca do udziału w konkursie "Pamięć »W« kadrze"

- To zdjęcie musi mieć to coś, czym będzie wyróżniało się spośród setek innych zgłoszonych prac, ale również musi opowiadać historię. To nie może być wyłącznie obrazek. Musi być zaawarty przekaz w tym zdjęciu - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Michał Komuda, zapraszając do udziału w konkursie fotograficznym "Pamięć »W« kadrze".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maja Kluczyńska fotografia Powstanie Warszawskie

PR24 "Weird fiction, groteska, czarna komedia". Orbitowski o nowej książce klasyka polskiego horroru

- To jest człowiek z dwudziestoletnim stażem pisarza i ma charakter prekursora horroru w Polsce, który podryfował od literatury gatunkowej ku bardziej samodzielnej i autorskiej wypowiedzi, co w tych tekstach widać - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski o "Niejasnych spektaklach" Dawida Kaina. Jak mówił, w najnowszej książce, Kain odszedł od horroru na rzecz "weird fiction", groteski, czarnej komedii.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA literatura horror

PR24 "Kwadratura kultury". Dr Piotr Bernatowicz gościem Polskiego Radia 24

We wtorek przypadała 79. rocznica Powstania Warszawskiego. Temat ten dominuje - jak co roku - w mediach. Jakże inne były wtedy metody walki z okupantem, z terrorem. Choć nawet wówczas byli tacy, którzy zamiast broni lub oprócz niej, posługiwali się sztuką. Gościem Polskiego Radia 24 był dr Piotr Bernatowicz, historyk sztuki, kurator, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA

PR24 "Towarzystwo niepokornych". Izabela Bogucka o muralu gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego

Z inicjatywy Fundacji im. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. Gryf i dzięki życzliwości ks. Krzysztofa Stosura na ścianie Domu Parafialnego Sanktuarium św. Faustyny przy parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Warszawie powstaje mural patriotyczny. O szczegółach tego projektu opowiedziała w Polskim Radiu 24 Izabela Bogucka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 mural KULTURA

PR24 "Szpot nigdy nie dał się nabrać komunie". Antoni Libera wspomina swojego mentora

- Spotkania z Januszem Szpotańskim otwierały mi oczy na pewne wady i minusy opozycji, z którą, oczywiście, on sam trzymał, ale nie pozostawał bezkrytyczny. Widział, na czym polegają ich wady - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Libera wspominając postać słynnego literata i szachisty. - On nie dał się nigdy, ani na chwilę, nabrać komunie - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert literatura KULTURA Polskie Radio 24