Polskie Radio
Section05

kultura24

PR24 Powstanie Warszawskie w popkulturze. Dr Berendt: nie dostrzegam zagrożenia trywializacją historii

- Dobrze, że rodzice śpiewają piosenki powstańcze razem ze swoimi kilkuletnimi pociechami i nastolatkami. To tworzy więź między pokoleniami, patriotyczną sztafetę pokoleń, a to jest szalenie istotne dla wspólnoty - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Grzegorz Berendt.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Powstanie Warszawskie KULTURA kultura masowa

PR24 "Kropla kolorowego atramentu" w szarej codzienności. Festiwal lekkiej kultury w Płocku

- Wyniki badań stanem psychicznym młodzieży są bardzo złe. Myślę, że jeżeli możemy wlać kroplę kolorowego atramentu do mętnej szaro-czarnej kultury i zmienić jej obraz o parę procent na bardziej pozytywny, to to jest dobry kierunek - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleksander Pietrzak, współorganizator i dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuki Pozytywnej w Płocku.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska FILM TEATR komedia kabaret

27. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Spektakle z Hiszpanii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Ostatnia produkcja legendarnego Petera Brooka, polska premiera Needcompany, spektakl flamenco, piętnastominutowa opera syntetyczna Łodzi Kaliskiej, medytacyjna uczta literacka z Charlotte Rampling i wiele wydarzeń towarzyszących. W Polskim Radiu 24 o Festiwalu Szekspirowskim mówiła Agata Grenda, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot Wilno

Film "Historia jednej zbrodni". Niemcy wobec tragedii rodziny Ulmów

Historia rodziny Ulmów to nie tylko historia polskiej chłopskiej rodziny, która przeniosła codzienną dobroć i życzliwość wobec innych, do rangi heroicznej decyzji o pomocy zagrożonym rodzinom żydowskim w czasach zagłady. To także historia niemieckich oprawców, ich powojennej codziennej bezkarności. Gościem Polskiego Radia 24 był Mariusz Pilis, reżyser filmu "Historia jednej zbrodni".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny

"Rozmowa Kulturalna". Propozycje programowe Centrum Myśli Jana Pawła II

Ruszyła rekrutacja do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Od 23 czerwca do 31 lipca 2023 uczniowie warszawskich szkół (począwszy od ukończonej trzeciej klasy szkoły podstawowej) mogą ubiegać się o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Rekrutacja dla studentów przypada jesienią. O szczegółach programu i działalności Centrum Myśli Jana Pawła II mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Miąsko, specjalista ds. projektów edukacyjnych placówki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA Warszawa film polski filmoteka narodowa

"Ma swój rytm i klimat" Adamski o filmie "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia"

- Spodziewałem się, że będzie to pójście w stronę dzisiejszego Disneylandu, który wypruwa do granic możliwości wszystkie franczyzy i kończy się to w sposób żałosny, ale dostałem dobrą zabawę. Gdy zobaczyłem, że Indiana Jones będzie znowu walczył z nazistami, pomyślałam, że jest to gra bezpiecznymi kartami, ale to wszystko składa się w całość (…) to ma swój rytm i klimat - mówił Łukasz Adamski, który z Piotrem Goćkiem omawiał nowości filmowe.
Zobacz więcej na temat:  FILM Łukasz Adamski Piotr Gociek USA kino KULTURA Polskie Radio 24

"Poczytnik". "Marian Eile. Poczciwy cynik z »Przekroju«"

- Legenda pisma była budowana przez lata i powoli blakło to, co wyprawiało się w "Przekroju" na przełomie lat 40. i 50. Później, w latach 60., były to przede wszystkim pierwsze dwie, a czasem trzy strony, gdzie ukazywały się te informacje, które miały się ukazać (…). Eile nazywał strony, na których "płacił partii", co jej, stronami ogłoszeniowymi. "Przekrój", który przeszedł do legendy, zaczynał się od czwartej lub piątej strony - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Urbanek, pisarz.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

"Dzieci trzeba szybko zaciekawić". Pisarka o wymaganiach najmłodszych czytelników

- Dorosły człowiek ma więcej cierpliwości w sobie i ma doświadczenie czytelnicze, jest więc w stanie przebrnąć przez takie sobie strony. Mamy doświadczenie, że początek może nie porywać, ale opowieść nas wciągnie i warto zainwestować trochę czasu po to, by później czerpać przyjemność czytelniczą. Dziecko się bawi albo nie bawi - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka Anna Potyra.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura dzieci Katarzyna Cygler