Polskie Radio
Section05

kultura24

"Rząd 2, miejsce 4". Miesięcznik "Teatr"

- "Teatr" stał się czasopismem, które czuwało nad polskim życiem teatralnym, przyglądało się premierom, komentowało najważniejsze przedstawienia, drukowało dłuższe teksty poświęcone teatrowi (…), które miało kilku wybitnych naczelnych, do twórczości i pracy, których chętnie się odwołuję, myślę tu o Jerzym Koenigu, Andrzeju Wanacie i Januszu Majcherku - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

"Towarzystwo niepokornych". Nie tylko Ulmowie - wokół książki "Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów"

- Polakom ratującym, nawet próbującym czy wykazującym jakąkolwiek chęć ratowania, groziła najwyższa z kar, kara śmierci. Polska była jedynym krajem, w którym ta kara praktycznie obowiązywała, gdzie były wykonywane wyroki (…), ta najwyższa z kar groziła choćby za podanie szklanki wody - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Stanisławczyk-Żyła, autorka książki "Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny II wojna światowa Barbara Stanisławczyk Ulmowie Holokaust

"Poczytnik". Jarosław Molenda o trudnej przeszłości Zbigniewa Nienackiego

- Nienacki to pełna współpraca z bezpieką np. szkalowanie, stawianie Żołnierzy Niezłomnych w najgorszym świetle. Służalczość dla służb i partii to jedna z jego ciemniejszych stron - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Molenda, autor biografii Zbigniewa Nienackiego.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Zbigniew Nienacki

PR24 "Herbertiada". Kołobrzeski przegląd twórczości jednego z najwybitniejszych polskich poetów

Od 2000 roku w Kołobrzegu - nieprzerwanie - organizowany jest Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada" - jedyne takie wydarzenie w Polsce. O szczegółach mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Pechman, pomysłodawczyni i organizatorka "Herbertiady".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA poezja literatura czytelnictwo Zbigniew Herbert Maja Kluczyńska

"Reality". Adamski: wybitna rola Sydney Sweeney

- Sydney Sweeney, która wciela się w postać Reality Winner, tworzy wybitną rolę, na pewno powinna zostać nominowana do Oscara. Natomiast mam problem z tym filmem, jak z każdym innym, który stara się w jakimś stopniu usprawiedliwić kogoś, kto jest zdrajcą - mówił Łukasz Adamski, który z Piotrem Goćkiem omawiał w Polskim Radiu 24 nowości filmowe.
Zobacz więcej na temat:  FILM Łukasz Adamski Piotr Gociek USA kino KULTURA Polskie Radio 24

Rusza Festiwal Re:tradycja. Karolina Waszczuk: kultura tradycyjna jest niezwykle ciekawa

- Przez te wszystkie lata festiwal ewoluował, dostrzegaliśmy potrzeby zmian i ukierunkowania festiwalu (…). Odeszliśmy troszeczkę od części historycznej, bardziej widocznej w pierwszych edycjach festiwalu i skupiliśmy się na kulturze tradycyjnej, która jest bardzo bogata, ma wiele wątków, wiele możliwości prezentacji i jest niezwykle ciekawa, tu dostrzegliśmy wartość - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Waszczuk, organizator festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska kultura ludowa Lublin

"Towarzystwo niepokornych". Zostali na Wschodzie - Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991

W audycji przedstawiamy sylwetki wybitnych Polaków, którzy po zmianie granic świadomie pozostali na Wschodzie. Wielu polskich intelektualistów, duchownych zdecydowało się pozostać na Wschodzie, by krzewić tam polskość i wspierać tych, którzy z różnych powodów nie wyjechali do Polski pojałtańskiej. Gościem audycji był Adam Hlebowicz, historyk, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, autor publikacji "Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny

"Rząd 2, miejsce 4". Gołda Tencer o działalności Teatru Żydowskiego w Warszawie

Teatr Żydowski to szczególne miejsce nie tylko na kulturalnej mapie Warszawy, to jeden z dwóch teatrów w Europie, które wystawiają spektakle w języku jidysz. Gościem Konrada Szczebiota była Gołda Tencer, aktorka, reżyserka, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, dyrektor Centrum Kultury Jidysz. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot Gołda Tencer Teatr Żydowski

"Poczytnik". Reprint pism Tadeusza Gajcego

Na pamiątkę setnej rocznicy urodzin Tadeusza Gajcego Państwowy Instytut Wydawniczy zaplanował wyjątkową publikację, która współczesnemu czytelnikowi przybliży postać tragicznie zmarłego poety z odmiennej strony niż typowe książki w charakterze "wierszy wybranych/zebranych" poprzedzone biograficzno-komentatorskim wstępem. O publikacji oraz twórczości Tomasza Gajcego rozmawiali w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń. 
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Pierwsza w Polsce biografia Aldousa Huxleya. Gociek: imponuje drobiazgowością

- Z dużą sympatią podchodzę do tego dzieła, bo ono ma cechy "niezbędnika inteligenta", przeczytasz tę biografię i wiesz coś o życiu oraz poznajesz zestaw najważniejszych dzieł i poglądów pisarza - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski o biografii Aldousa Huxleya autorstwa Jake'a Pollera. - Książka ta imponuje drobiazgowością - zauważył z kolei Piotr Gociek. W "Posłowiu także" o "Złodziejach żarówek" Tomasza Różyckiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Piotr Gociek Łukasz Orbitowski Aldous Huxley

Monumentalne dzieło Alesia Puszkina wystawiane w Warszawie. Dyrektor CSW przypomina historię obrazu

W Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie oglądać można jedno z ważniejszych, choć niedokończonych, dzieł Alesia Puszkina, zmarłego w tym roku białoruskiego artysty, opozycjonisty i dysydenta. - To obraz powstający od ponad 20 lat, tylko w dniach kolejnych rocznic ogłoszenia białoruskiej niezależności - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor CSW dr Piotr Bernatowicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Monika Małkowska malarstwo