Polskie Radio
Section05

kultura24

Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016. Znamy laureatów

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016. Sybillę w kategorii "Wystawy historyczne i archeologiczne" otrzymała wystawa stała w Muzeum Narodowym w Szczecinie - Centrum Dialogu "Przełomy". Opowiadali o niej w Polskim Radiu 24 jej twórcy - Piotr Wysocki i Roman Kaczmarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 muzeum Szczecin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński

Krótkometrażowy "Koniec widzenia" walczy o Złotą Palmę

Pokaz zrekonstruowanego cyfrowo "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, krótkometrażowe filmy "Najpiękniejsze fajerwerki ever" i "Koniec widzenia" to niektóre z polskich propozycji na 70. Festiwalu Filmowym w Cannes. O polskim udziale w tegorocznym Cannes mówili w Polskim Radiu 24 reżyser filmu "Koniec widzenia" Grzegorz Mołda i opiekun artystyczny tego filmu Grzegorz Łoszewski.
Zobacz więcej na temat:  Cannes Andrzej Wajda festiwal filmowy

Afronauci. Marzenie o podboju kosmosu

Pod koniec 1964 roku do Zambii zaczęli zjeżdżać amerykańscy dziennikarze. Szukali pewnego człowieka, który rzucił wyzwanie światowym mocarstwom i uparcie twierdził, że to Zambijczyk, a nie Amerykanin czy Rosjanin, będzie pierwszym człowiekiem na Księżycu. Gościem audycji Między kropkami był Bartek Sabela, autor książki "Afronauci. Z Zambii na księżyc".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki czytelnictwo literatura Afryka Zambia

"Serial powstawał z obserwacji autentycznych wydarzeń"

– Płoński i Rybiński pracowali razem w studenckim tygodniku „itd”, razem chadzali na wódkę i mieliśmy już na koncie parę kryminałów pisanych z nikczemnej potrzeby pieniędzy. Potem wpadliśmy na pomysł, że fajnie byłoby dostać się do słoika z konfiturami filmowymi – mówił o początkach powstania scenariusza „Alternatywy 4” Janusz Płoński. Współautor scenariusza kultowego serialu był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Alternatywy 4 KULTURA film polski PRL reżyser

Broń za dzieła sztuki. Kolekcjonerzy finansują ISIS

Do niedawana głównym środkiem finansowania zbrodniczej działalności terrorystów był handel ropą - tzw. Państwo Islamskie (ISIS) zarabiało na tym kilka milionów dolarów dziennie. Obecnie strumienie pieniędzy płyną również z okupów, haraczy i sprzedaży kradzionych dzieł sztuki. O zjawisku mówił w audycji Utracone, Odzyskane prof. Paweł Czubik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek Państwo Islamskie

Filmoterapia i virtual reality. Rusza Docs Against Gravit

Zbliża się 14 edycja Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Festiwal odbywać się będzie równolegle w pięciu polskich miastach: Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Lublinie. Uczestnicy będą mogli zobaczyć ponad 140 filmów dokumentalnych i wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących. Jednym z nich będzie Filmoterapia z sensem – widzowie obejrzą film "Co druga para" w reżyserii Mii Halme, a po projekcji zaplanowamo dyskusję o rozstaniach par. O festiwalu w audycji Trendy Kultury mówiły Dominika Baranowska i Martyna Harland.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino festiwal filmowy