Polskie Radio
Section05

kultura24

O uwodzicielskich właściwościach współczesnych radykalnych ideologii

„Plaga słowików” to zbiór esejów Agnieszki Kołakowskiej, traktujących m.in. o Kościele, współczesnych ideologiach oraz postawach liberalnych i nieliberalnych w polityce. Publikacja otrzymała tegoroczną nagrodę FENIKS Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. O niszczycielskich ideologiach autorka mówiła w audycji Życie z Duszą Czy Bez.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki chrześcijaństwo ekologia globalne ocieplenie islam feminizm

"Czerwona zaraza". Okrutna rzeczywistość wyzwolenia Polski

Po brutalnej okupacji niemieckiej, Polacy witali ich z nadzieją na lepsze. Mieli zapewnić wolność i bezpieczeństwo. Zamiast wybawicieli pojawili się jednak bezwzględni zbrodniarze. Nikt nie mógł czuć się bezpiecznie, w zetknięciu z żołdakami Stalina. W audycji Między Kropkami o tej karcie polskiej historii mówił Dariusz Kaliński, autor książki "Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?".
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona Józef Stalin PRL

Krystyna Grzybowska o sztuce felietonu

– Felieton poświęcony sprawom politycznym musi być klarowny – powiedziała Krystyna Grzybowska, dziennikarka i felietonistka. W swojej najnowszej książce "Pod prąd", przy wykorzystaniu felietonu i analizy wyjaśnia mechanizmy, które doprowadziły nasz kraj w obecne miejsce gospodarczo-polityczne. W Polskim Radiu 24 autorka wyjaśniła, czym jest sztuka tworzenia felietonów, a także podzieliła się swoim warsztatem dziennikarskim.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziennikarze dziennikarstwo felieton

"Polacy mało wiedzą o obozie zagłady Mauthausen-Gusen"

72 lata temu, 5 maja 1945 roku, wojska amerykańskie wyzwoliły niemiecki obóz Mauthausen-Gusen. Był to jeden z najcięższych obozów III Rzeszy i jednocześnie jedno z największych miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej. Dziś polska delegacja, w tym wiceminister kultury Magdalena Gawin oraz wiceszef MSZ Jan Dziedziczak udają się na uroczystości rocznicowe. Magdalena Gawin była w piątek gościem audycji "Gorący Temat" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Austria Magdalena Gawin

Tropem obrazu "Wzburzone morze z okrętami"

Zaginiony w czasie drugiej wojny światowej obraz Simona de Vliegera, "Wzburzone morze z okrętami", w ostatnich dniach wrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie. W audycji Utracone, Odzyskane Magdy Ogórek o losach dzieła holenderskiego malarza mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek II wojna światowa Muzeum Narodowe w Warszawie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński dzieła sztuki

"Dali kontra Warhol". Opowieść o niezwykłych artystach

Dwaj kontrowersyjni artyści: Salvador Dali i Andy Warhol już za życia stali się legendami. Ich dzieła przeszły do historii, wnosząc nową jakość do świata sztuki. Na wystawie w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odwiedzający zobaczyć mogą 120 prac obu twórców. O szczegółach w audycji Rozmowa Kulturalna mówił Stach Szabłowski, ambasador wystawy. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andy Warhol Salvador Dali wystawa Warszawa Stach Szabłowski

Koncert piosenek Leonarda Cohena w studio Polskiego Radia

„Słynny niebieski prochowiec” to spektakl multimedialny i koncert z piosenkami Leonarda Cohena. Opowiada o młodości, poezji, muzyce i szalonych latach sześćdziesiątych na kanwie legendarnych ballad i wierszy  jednego z najbardziej popularnych i najwybitniejszych bardów współczesności. Wydarzenie odbędzie się w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Impreza 1 maja od godziny 19. O spektaklu i twórczości Leonarda Cohena mówił w audycji Rozmowa Kulturalna Roman Kołakowski, reżyser spektaklu i tłumacz piosenek barda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Leonard Cohen koncert studio im. Witolda Lutosławskiego Warszawa