Polskie Radio
Section05

kultura24

Literatura dziecięca: Książki dla dzieci fascynują dorosłych

Nie tylko „Kubuś Puchatek”, „Alicja w Krainie Czarów” i „Muminki”, czyli o dziecięcych książkach, które dorośli uznają za swoje. W przeddzień Dnia Dziecka, o literaturze skierowanej do młodszych odbiorców mówiła w audycji Kultura Nie Całkiem Osobista Anna Maria Czernow, literaturoznawczynią i prezesem Polskiej Sekcji IBBY, międzynarodowej organizacji zajmującej się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura dzieci dzieciństwo książki dla dzieci Monika Małkowska

Sztuka Yasminy Rezy w Teatrze Polskim w Warszawie

"Życie: trzy wersje" to historia zawierająca wiele trafnych spostrzeżeń na temat naszej codzienności, odsłaniająca prawdę o człowieku. Sztuka Yasminy Rezy przedstawia trzy odsłony tej samej kolacji z udziałem dwóch par małżeńskich: Soni i Henryka oraz Inez i Huberta. Spektakl widzowie zobaczą 27 maja w Teatrze Polskim w Warszawie. W audycji Rozmowa Kulturalna o przedstawieniu mówił jego reżyser, Jerzy Schejbal.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polski w Warszawie

Andrzej Krauze i jego porachunki z cenzurą

Andrzej Krauze zadebiutował w „Szpilkach” w 1973 roku. Jako rysownik w czasach PRL wielokrotnie zmagał się z cenzurą. Obecnie, od ponad 40 lat, współpracuje z brytyjskim „Guardianem”. Czy dziś jesteśmy bardziej tolerancyjni dla żartów wyrażających poglądy „nie po naszej myśli”? O tym satyryk, wraz z Elżbietą Laskowską, dyrektor Muzeum Karykatury, mówił w audycji „Kwadratura Kultury”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo cenzura

Miesiąc Fotografii w Krakowie: Wszyscy jesteśmy fotografami

Hasłem przewodnim 15. edycji największego festiwalu poświęconego tej dziedzinie sztuki w Polsce będzie „zewnątrz wewnątrz”. Kuratorem imprezy jest Gordon MacDonald, pochodzący z Wielkiej Brytanii kurator, wydawca i artysta. W programie znalazło się 11 wystaw prac 98 artystów. O festiwalu mówiła w audycji Rozmowa Kulturalna dyrektorka Miesiąca Fotografii Agnieszka Dwernicka.
Zobacz więcej na temat:  Kraków fotografia

Zbigniew Wodecki nie żyje. Muzyk miał 67 lat

W poniedziałek w wieku 67 lat zmarł Zbigniew Wodecki - piosenkarz, kompozytor i aranżer znany między innymi z przebojów: "Izolda", "Chałupy Welcome to" i "Lubię wracać tam, gdzie byłem". - Był człowiekiem niezwykle dowcipnym, optymistycznym, bardzo życzliwym. Nigdy nie powiedział o nikim złego słowa – wspominał w Polskim Radiu 24 Paweł Sztompke z Programu Pierwszego Polskiego Radia. Artystę wspominali także piosenkarz i kompozytor Krzysztof Cugowski, piosenkarz Michał Bajor i dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 MUZYKA Zbigniew Wodecki

„Literatura kryminalna jest zdecydowanie niedoceniana”

- Większość osób uważa, że literatura kryminalna to typowa literatura rozrywkowa natomiast coraz więcej znanych autorów - pod płaszczykiem nietypowych sytuacji - przemyca najróżniejsze prawdy wcale nie w takiej prostej formie – powiedziała w audycji Kultura Nie Całkiem Osobista Charlotte Link, niemiecka autorka bestsellerowych kryminałów takich jak „Dom Sióstr”, „Przerwane Milczenie” czy „Gra Cieni”. Link była jednym z gości tegorocznych Warszawskich Targów Książki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

„Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”

„Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie” Katarzyny Tubylewicz to opis mozaikowej Szwecji, która często określana jest rajem na Ziemi ze względu na otwartość i tolerancję, ale jest też państwem, które zmaga się z wieloma problemami. Gościem audycji Warto Czytać była Katarzyna Tubylewicz, autorka książki „Moraliści”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura czytelnictwo

„Dwie korony” - film o ojcu Maksymilianie Kolbe w Cannes

Na festiwalu filmowym w Cannes odbędzie się światowa premiera fabularyzowanego dokumentu „Dwie korony” o życiu i śmierci o. Maksymiliana Kolbe. W obsadzie znakomici polscy aktorzy – Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Artur Barciś i inni. O filmie mówił w Polskim Radiu 24 reżyser Michał Kondrat.
Zobacz więcej na temat:  film polski Maksymilian Maria Kolbe religia beatyfikacja Jan Paweł II

„Wielkie role gwiazd opery” według Agnieszki Okońskiej

Bohaterami „Wielkich ról gwiazd opery” jest pięć znakomitych osobistości: Mariusz Kwiecień, Piotr Beczała, Małgorzata Walewska, Ewa Podleś i Aleksandra Kurzak. - To wybitni wykonawcy, a pretekstem do opowiadania o nich są przygotowywane przez nich role sceniczne. Chodząc do opery, zachwycamy się ich głosami, a często nie mamy okazji ich poznać jako ludzi – mówiła w Polskim Radiu 24 o książce pt. „Wielkie role gwiazd opery” autorka Agnieszka Okońska.
Zobacz więcej na temat:  opera śpiew

Bolesław Prus. Śledztwo biograficzne

Genialny, chociaż nie doceniany przez mu współczesnych. Prześladowany przez liczne manie, otoczony kobietami i owładnięty szaleńczą zazdrością o sławę Sienkiewicza. Bolesław Prus, nie był spiżową figurą na postumencie, lecz prowadzącym podwójne życie, targanym namiętnościami człowiekiem z krwi i kości. Gościem audycji Między kropkami była Monika Piątkowska autorka książki "Prus. Śledztwo biograficzne".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bolesław Prus literatura