Polskie Radio
Section05

literatura

Między kropkami. Kołyma - przeklęta wyspa, białe krematorium

- Gehenna Polaków zaczęła się w 1939 roku po agresji sowieckiej na nasz kraj. Wtedy rozpoczęły się pierwsze wywózki, a nasi rodacy byli transportowani do różnych łagrów. Ostatnim punktem w ich opowieściach często była jednak Kołyma - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Warlikowski, historyk i redaktor merytoryczny książki "Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA HISTORIA Związek Sowiecki POLSKA Syberia

Rafał Wojasiński: przy Marku Nowakowskim łatwo było czuć się sobą

- Istotą naszej wieloletniej znajomości był rodzaj wyzwalnia w sobie automatycznie potrzeby budowania niezależności wewnętrznej. To było coś, co przy Marku Nowakowskim powstawało samoczynnie. On stwarzał taką atmosferę. Jednym z tych elementów było to, że człowiek dość łatwo przy nim czuł się sobą - mówił w Dwójce tegoroczny laureat Nagrody im. M. Nowakowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Marek Nowakowski Wacław Holewiński KSIĄŻKA KULTURA

Edmund Niziurski. Pisarz do dziś brzmiący autentycznie

- Napisałem książkę o pisarzu formacyjnym, odrębnym od twórców literatury młodzieżowej takich jak Szklarski, Nienacki, Wernic czy Bahdaj. Wszystkie jego opowieści działy się tu i teraz w realiach PRL, blokowiska czy małego miasteczka. Ale nie ma w nich płaskiej dydaktyki – mówił w Dwójce Krzysztof Varga, autor "Księgi dla starych urwisów. Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA Jakub Kukla

Milan Kundera. Pisarz, który nie znosi etykietek

- Czeski, francuski czy europejski pisarz? Problem z Kunderą polega na tym, że umyka klasyfikacji. On sam nie znosił takich określeń i poświęcił im nawet cykl esejów traktujących o pisarzach przebywających na emigracji. Wydawcy jego książek też uciekali od przyklejania mu etykietek – mówiła w Dwójce prof. Danuta Sosnowska.
Zobacz więcej na temat:  Milan Kundera Paryż Praga KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Wacław Holewiński