Polskie Radio
Section05

lubelskie

Zatrzymano właściciela psów, które zagryzły człowieka. Usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci

- Zatrzymano właściciela psów, które zagryzły 48-latka w gminie Jeziorzany (lubelskie). Prokuratura przedstawiła mu zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci - poinformowała we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka. Skierowano też wniosek o jego tymczasowe aresztowanie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja przestępczość pies regiony służby i bezpieczeństwo

Uwaga, żeglarze! Na Mazurach będzie mocno padać, alerty IMGW na wschodzie Polski

Prognoza pogody na środę zwiastuje silne opady deszczu w północno-wschodniej i wschodniej Polsce, na Warmii i Mazurach obowiązują alerty II i III stopnia, dla Podlasia i Lubelszczyzny wydano ostrzeżenia I stopnia. Według prognoz intensywnych opadów deszczu należy się spodziewać w całej wschodniej części kraju, natomiast na południu ma wiać silny wiatr.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IMGW pogoda społeczeństwo prognoza pogody alert pogodowy regiony warmińsko-mazurskie podlaskie

PR24 O fenomenach fali strajków "Lubelskiego lipca" 1980 roku

- Fenomenem 1980 roku jest to, że to się zakończyło nie kolejną krwawą masakrą, ale zwycięstwem całego społeczeństwa i w jakimś sensie ówczesnej władzy, przynajmniej tej, która chciała ten system trochę reformować - powiedział w Polskim radiu 24 Maciej Dąbrowski z lubelskiego IPN przypominając strajki "Lubelskiego lipca". - Władza po raz pierwszy chciała rozmawiać z protestującymi, tego zabrakło w 1956, 1970 i 1976 i stąd dramaty w Poznaniu i na Wybrzeżu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski IPN regiony Świdnik Mielec PRL opozycja demokratyczna infografika Polskie Radio 24

Zamość: śledztwo CBA ws. narażenia spółki na duże straty. Wśród zatrzymanych były prezes

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu byłego prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Mężczyzna ten, a także siedem innych osób, usłyszeli zarzuty związane z, jak przekazało CBA, "zakłóceniem przetargu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, narażeniem na wyrządzenie wielkiej szkody majątkowej oraz poświadczeniem nieprawdy w wystawianych dokumentach".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Zamość CBA

1,6 tys. kierowców osobówek w kolejce do przejścia granicznego z Ukrainą

Około 1,6 tys. głównie ukraińskich kierowców osobówek znajdowało się w środę w kolejce do przejścia granicznego z Ukrainą w Zosinie (Lubelskie). Niektórzy Ukraińcy czekali na przekroczenie granicy od pięciu dni. Do końca czerwca ma obowiązywać zwolnienie z opłat celnych samochodów sprowadzanych na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Kierowców kierowcy Ukraina granica samochody społeczeństwo opłata kamper

Zakończenie roku szkolonego. Pierwsza dama podziękowała za wsparcie okazane uczniom z Ukrainy

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w zakończeniu roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 7 w Chełmie (woj. lubelskie). - W niewyobrażalnie trudnej dla naszych sąsiadów sytuacji szkoła stworzyła dzieciom ukraińskim możliwości kontynuowania edukacji, rozwoju i nawiązania przyjacielskich relacji z polskimi rówieśnikami - powiedziała pierwsza dama, dziękując dyrekcji placówki za taką postawę. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła regiony Agata Kornhauser-Duda

Bezpieczne wakacje nad wodą. "Lato z Radiem" nad Jeziorem Białym

Wydry, borsuki, jelenie i - przede wszystkim - żółwie błotne, które mają swój rezerwat. Taka fauna zamieszkuje wschodnie rubieże Polski, rzut beretem od Włodawy. Przez większą część roku zwierzęta cieszą się tu spokojem. W lecie Jezioro Białe i miejscowość Okuninka są jednak tłumnie odwiedzane przez turystów.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem jezioro natura aktywność Joanna Racewicz Patryk Bedliński

"Dwa Teatry". Marek Nędza: ten festiwal buduje wartości człowieka

Dziś wieczorem poznamy laureatów nagród 21. Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu, tymczasem w niedzielę 12 czerwca uczestnikom został zaprezentowany spektakl Teatru Telewizji "Król Edyp" w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. Odtwórcę roli tytułowej Marka Nędzę oraz kompozytora Piotra Mossa w plenerowym studiu Trójki gościł Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA aktorzy aktor aktorstwo TEATR Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry 2022 Dwa Teatry Zamość Piotr Moss Sofokles Jacek Raginis-Królikiewicz

Trójka na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" 2022 w Zamościu

Za nami wielkie, czterodniowe święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej – 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Relacji z wydarzenia można było słuchać w Programie 3 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2022 słuchowisko dla dzieci Trójka Zamość TEATR Teatr Polskiego Radia Piotr Firan Magdalena Drohomirecka Klub Trójki Rok Romantyzmu Polskiego Redbad Klynstra KULTURA spektakl spektakle dla dzieci koncert koncerty warsztaty rozmowa Teatr Telewizji Dwa Teatry

Andrzej Mastalerz z Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry"

– Technologia się zmienia, natomiast nic nie zastąpi żywej postaci, która stoi przy mikrofonie i robi wszystko, żeby dla słuchacza na chwilę świat zatrzymał się w miejscu – mówił w audycji "Trójka przed południem" Andrzej Mastalerz, którego aktor głosu możemy słuchać w niezliczonych słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Artysta podczas rozpoczynającego się już w 10 czerwca 21. Festiwalu "Dwa Teatry" 2022 zostanie uhonorowany Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA Andrzej Mastalerz aktorzy aktor aktorstwo TEATR Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry 2022 Dwa Teatry Zamość

Wypadek w Bogdance. Jedna osoba nie żyje, dwie są w szpitalu. Władze kopalni zabrały głos

Nie żyje 35-letni górnik, który rano został przysypany w lubelskiej kopalni Bogdanka. Trzech pozostałych górników, którzy byli zagrożeni, udało się wydostać na powierzchnię, dwóch z nich trafiło do szpitala. Władze kopalni przekazały, że do wypadku doszło podczas udrażniania zbiornika retencyjnego. Prokuratura wszczęła śledztwo. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony górnictwo wypadek w kopalni Bogdanka

Noc Kultury w Lublinie. Zupełnie inne miasto przez jedną noc w roku

Instalacje artystyczne, wystawy, pokazy, koncerty na ulicach – to wszystko czeka nas 4 czerwca podczas Nocy Kultury w Lublinie. Wydarzenie inspiruje do odkrywania Lublina na nowo. Uczestnicy mogą wybierać spośród wielu atrakcji, które tego dnia odbywają się głównie na Starym Mieście oraz w centrum Lublina. Tej jednej nocy sztuka ożywia miejsca nieznane: bramy stają się instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a galerie, teatry i muzea czynne są długo w nocy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka KULTURA TEATR Lublin noc