Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

Nowy Jork, którego już nie ma. "Rytm Harlemu" Colsona Whiteheada

"Rytm Harlemu" to dziejąca się w latach 60. XX wieku powieść obyczajowo-kryminalna o nowojorskim półświatku i problemach rasowych. Główny bohater Ray jest przykładnym sprzedawcą mebli i ojcem rodziny, a tylko czasem korzysta ze znajomości z bandytami i oszustami. W pewnym momencie zostaje jednak wciągnięty w poważniejszą sprawę: napad na luksusowy hotel.
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA Harlem Nowy Jork

Białoszewski z innej perspektywy

Mija setna rocznica urodzin poety, prozaika i dramatopisarza Mirona Białoszewskiego. Z tej okazji powstała wystawa w Muzeum Woli w Warszawie: "Białoszewski nieosobny", traktująca o jego relacjach z innymi twórcami i o jego teatralnej drodze. Tytuł wystawy nawiązuje z jednej strony do nazwy współtworzonego przez Białoszewskiego teatru, z drugiej - do sieci jego artystycznych relacji i przyjaźni, które miały niebagatelny wpływ na jego twórczość.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski literatura KULTURA Warszawa pisarze i poeci pisarz

Magda Mikołajczuk o książce Marcina Wojdaka "Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów w PRL-u"

O książce Marcina Wojdaka "Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów w PRL-u". Autor - fotograf, pisarz, autor instagramowego profilu Cosmoderna o architekturze powojennego modernizmu - zdjęcia zapomnianych, najczęściej niszczejących ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u opatruje zabawnymi lub refleksyjnymi mini-opowiadaniami o tym, jak dawne ustępuje miejsca nowemu. 
Zobacz więcej na temat: 

Magda Mikołajczuk o powieści Olgi Tokarczuk "Empuzjon"

O nowej powieści Olgi Tokarczuk "Empuzjon". Rzecz dzieje się w roku 1913 roku Görbersdorfie (dzisiejsze Sokołowsko), gdzie w połowie XIX wieku powstało pierwsze na świecie sanatorium dla gruźlików. Na leczenie przyjeżdża tam student ze Lwowa. Poznaje kilku oryginalnych kuracjuszy i styka się z tajemnicą śmierci młodych mężczyzn, którzy co roku ginęli w Görbersdorfie w dziwnych wypadkach, najczęściej w listopadzie.
Zobacz więcej na temat: 

"Światłość i mrok". Literacka wyprawa na wielokulturowe Kresy

"Światłość i mrok", pierwsza powieść w dorobku Małgorzaty Niezabitowskiej, to dziejąca się tuż przed drugą wojną światową historia trudnej miłości chasydki i ziemianina – ludzi, których dzieli religia, wychowanie i obyczaje. Na przykładzie losy tej skomplikowanej relacji pokazany jest wielokulturowy, wielobarwny i niepozbawiony problemów świat przedwojennych Kresów, gdzie mieszkali Polacy, Żydzi i Ukraińcy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Kresy Małgorzata Niezabitowska

Humor w powieści o wojnie? "To psychologiczna obrona przed rzeczywistością"

Tamara Duda w powieści "Córeczka" udowadnia, że literatura wojenna może łączyć w sobie dramaturgię z humorem i ironią. Zdaniem tłumacza Marcina Gaczkowskiego to "psychologiczna obrona przed rzeczywistością". Autorka jest tym wiarygodniejsza, że w latach 2014-2016 jako wolontariuszka sama niosła pomoc walczącym rodakom.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina literatura Donieck Donbas Jedynka Ukraina Marcin Gaczkowski