Polskie Radio
Section05

Marta Piasecka

Pałac, szpital, ruina, muzeum – skomplikowane losy Zamku Ujazdowskiego

Położony malowniczo na skarpie wiślanej, w centrum Warszawy, przez blisko 200 lat właściwie nie funkcjonował jako pałac. I można powiedzieć, że zniknął ze świadomości mieszkańców stolicy. Dopiero od niespełna 40 lat odzyskuje należne mu miejsce: jednego z piękniejszych pałaców w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski SZTUKA architektura Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa Zamek Ujazdowski Marek Gaworski Trójka

Tu spotkasz ducha Czarnej Księżniczki. Jakie tajemnice skrywają Szamotuły?

Szamotuły położone są nad rzeką Sama w województwie wielkopolskim. Posiadają długą, bo aż sięgającą XI wieku historię. Najstarszym i z pewnością najbardziej znanym zabytkiem jest dawna wieża mieszkalna zwana Basztą Halszki, czy jak mówią inny Czarnej Księżniczki.  Wiąże się z tym miejscem niezwykła, choć smutna opowieść. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marek Gaworski zamki w Polsce KULTURA

Błotnica Strzelecka: pałac, w którym podpisano rozejm kończący III powstanie śląskie

To miejsce odegrało ważną rolę podczas III powstania śląskiego. Tutaj mieścił się sztab, z którego kierowano ruchami wojsk powstańczych podczas niemieckich ataków na Górę św. Anny. Było to również miejsce spotkań Wojciecha Korfantego, dyktatora III powstania śląskiego, i ppłk. Macieja Mielżyńskiego, głównodowodzącego wojskami powstańczymi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Wojciech Korfanty historia Polski powstania śląskie zabytki Marek Gaworski Trójka