Polskie Radio
Section05
Michał Strzałkowski

Kryzys migracyjny w Europie. Prof. Grosse: twórcy mechanizmu relokacji odwrócili się od niego

W odpowiedzi na sytuację na włoskiej wyspie Lampedusa Komisja Europejska przygotowuje dziesięciopunktowy plan pomocy. Według zapowiedzi przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen znajdzie się w nim także propozycja relokacji części migrantów z Włoch. Na to nie zgadza się jednak coraz więcej państw członkowskich, w tym Francja. - Twórcy i promotorzy mechanizmu relokacji tak naprawdę się od niego odwrócili - ocenia prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Unia Europejska migracja Włochy kryzys migracyjny

Górski Karabach. Ekspert: Azerbejdżan czekał na to, by konflikt jeszcze bardziej eskalował

Azerbejdżan prowadził w Górskim Karabachu "operację antyterrorystyczną" po tym, jak sześciu jego obywateli zginęło w wyniku wybuchów min. Azerskie służby oskarżyły o to "ormiańskich separatystów". - Armenia boi się tego, że Azerbejdżan miał na celu włączenie Republiki Armenii w ten konflikt - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Musiał, ekspert ds. Kaukazu z portalu "Mówiąc Wprost".
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski maciej musiał górski karabach Armenia Azerbejdżan

"Polityka UE okazała się porażką". Europa zmaga się z kryzysem migracyjnym

Kryzys migracyjny w Europie się nasila. Władze włoskiej wyspy Lampedusa apelują o pomoc i alarmują, że w ciągu ostatnich dni do jej wybrzeży przypłynęła większa liczba nielegalnych imigrantów niż liczba rodzimych mieszkańców. Kryzys migracyjny dotyczy nie tylko Włoch, ale także między innymi Hiszpanii. - Europa odwraca się od Włoch, ponieważ jej polityka migracyjna okazała się porażką - komentuje Olga Doleśniak-Harczuk, ekspertka Instytutu Staszica.
Zobacz więcej na temat:  Europa migracja kryzys migracyjny Michał Strzałkowski Włochy Unia Europejska

Putin spotkał się z Kim Dzong Unem. Ekspert: Rosja i Korea Płn. opowiadają się za światem wartości niedemokratycznych

Władimir Putin spotkał się w obwodzie amurskim z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. - Mamy do czynienia ze spotkaniem dwóch dość zdesperowanych reżimów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Agata Ziętek z UMCS w Lublinie. Czego dotyczyły ich rozmowy?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Kim Dzong Un Władimir Putin Korea Północna Rosja ŚWIAT Europa

Grecja dołączyła do Inicjatywy Trójmorza. Ekspert: to główne osiągnięcie szczytu w Bukareszcie

Po środowych obradach Trójmorza prezydent Rumunii ogłosił, że Inicjatywa będzie liczyć już nie 12, ale 13 państw, jako że dołącza do niej Grecja. Status państwa stowarzyszonego uzyskała Mołdawia, od roku ma go także Ukraina. Przywódcy krajów Trójmorza ustalili też w Bukareszcie, że inicjatywa będzie skupiać się również na projektach związanych z zieloną energią, zaawansowanymi technologiami oraz bezpieczeństwem cyfrowym. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Grecja Trójmorze Andrzej Duda Rumunia Bukareszt

Co dalej z embargiem na ukraińskie zboże? "To kluczowa sprawa dla europejskich rolników"

Polskie władze powtórzyły dziś swoją zapowiedź, że jeżeli po 15 września nie zostanie przedłużone unijne embargo na sprowadzanie zboża z Ukrainy, to Polska sama wprowadzi taki zakaz. - To kluczowa sprawa dla ogromnej rzeszy europejskich rolników - nie ma wątpliwości prof. Genowefa Grabowska.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski Donald Trump zboże Ukraina

Wiceprezes IPN: II wojna światowa jest nieustająco obecna w przestrzeni publicznej, również na Zachodzie

II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. - Polska straciła co piątego obywatela w czasie II wojny światowej. Została ograbiona i wymordowana w ogromnej skali - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Europa II wojna światowa historia Polski rocznica IPN reparacje wojenne Niemcy

Czy Turcji uda się przywrócić porozumienie zbożowe? "Będzie musiała bardzo mocno negocjować"

Prezydent Turcji Recep Erdoğan spotka się w Soczi z Władimirem Putinem. Tematem rozmów ma być porozumienie zbożowe, którego nie przedłużył Kreml. Nie podano jednak dokładnej daty wizyty Erdoğana w Rosji; według informacji medialnych, rozmowy turecko-rosyjskie mogą odbyć się tuż przed szczytem państw G20, na którym Putina nie będzie. - Turcja będzie musiała bardzo mocno negocjować - komentuje Adam Michalski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Turcja Rosja zboże ŚWIAT Europa

Czemu mają służyć ataki zagranicznych hakerów? "Zależy im na sianiu zamętu"

Atak hakerski na serwery Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie miał pochodzić z Rosji. Sparaliżowano miasto, straty oszacowano na ponad milion złotych - wg prokuratury można mówić o celowym działaniu i nie był to przypadkowy atak. Nie jest to natomiast ostatni tego typu incydent, jaki dotknął Polskę i sąsiednie kraje od początku inwazji na Ukrainę. Czemu mają służyć takie działania ze strony zagranicznych hakerów?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski hakerzy cyberprzestępczość zagrożenia w internecie

Ambasador Ukrainy w Polsce: niepodległość jest dla nas świętą wartością

W czwartek na Ukrainie obchodzony jest Dzień Niepodległości upamiętniający proklamowanie w 1991 roku niezależności od Związku Radzieckiego. Tego dnia mija jednocześnie półtora roku od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Dla nas niepodległość jest świętą wartością. Dziś pokazujemy, że trzeba ją codziennie pielęgnować, a jeżeli będzie potrzeba, stawiać czoło agresorowi i bronić jej - podkreśla w radiowej Jedynce ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Michał Strzałkowski Ukraina Wasyl Zwarycz wojna na Ukrainie Rosja ŚWIAT Europa

PR24 Problemy z wodą w Azji Centralnej. Kacper Ochman wyjaśnia zawiłości związane z kryzysem

Azja Centralna, to region niezwykle skomplikowany jeśli chodzi o politykę, gospodarkę, ale także geografię. Rywalizujące ze sobą państwa, toczące spory graniczne, polityczne i etniczne, jednocześnie podlegają wpływom Rosji i Chin, a także zmagają się z kryzysem naturalnym - pustynnością, wysokimi temperaturami, a przede wszystkim brakiem wody.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Azja woda Azja Centralna energetyka GOSPODARKA Michał Strzałkowski

Kolejne ataki dronów na terenie Rosji. Ekspert: ich wykrycie jest bardzo trudne

Drony nad rosyjskimi miastami nie są już czymś nowym dla Rosjan. Jednak im częściej bezzałogowce eksplodują na terytorium Rosji, tym bardziej utrudniają życie mieszkańcom państwa agresora. - Ukraińcy, posługując się dronami, dysponują pełną swobodą wyboru miejsca, czasu i obiektu uderzenia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Europa Michał Strzałkowski

Wystartował program "Moja woda". Jak uzyskać dofinansowanie?

Rusza trzecia edycja programu "Moja woda". - Coraz częściej zdarzają się nawalne deszcze, kiedy tego deszczu pada bardzo dużo (...). Możemy zatrzymać wodę w instalacjach i zbiornikach, a następnie użyć ją do podlewania - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Co musimy spełnić, aby ubiegać się o dotację?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Izabela Kostyszyn Anna Moskwa woda Ministerstwo Klimatu i Środowiska Sławomir Mazurek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

"Składowa część scenariusza rosyjskiej polityki". Jan Piekło o kryzysie zbożowym na Ukrainie

W czwartek w Waszyngtonie Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego. W środę o sprawie rozmawiali prezydenci Putin i Erdogan. Turecki przywódca zaapelował o powrót do umowy zbożowej. Tymczasem Rosja ostrzeliwuje kolejne magazyny z ukraińskim zbożem. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Europa zboże Michał Strzałkowski ONZ Turcja Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan

Eksport ukraińskiego zboża. Dr Anusz: rząd chce zrobić wszystko, by ochronić polskich rolników

Francja i Niemcy sprzeciwiają się przedłużeniu zakazu eksportu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do 5 krajów, w tym Polski, do 15 września. Polska, Węgry, Słowacja, Bułgaria i Rumunia chcą takiego przedłużenia, ale nie sprzeciwiają się tranzytowi przez swoje terytorium. Co dalej z europejską solidarnością?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Ukraina Rosja Więcej świata zboże import eksport Niemcy Francja Unia Europejska

Rosjanie niszczą dziedzictwo kulturowe Ukrainy. Ekspert: to pokazuje ich barbarzyństwo

Rosjanie od początku inwazji celowo niszczą ważne dla Ukraińców miejsca przypominające o ich tożsamości i kulturze. - Prowadzą konsekwentną politykę, której celem jest zamienienie Ukrainy w pewnego rodzaju kulturową pustynię - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Grzywaczewski, współpracownik TVP World, autor dokumentu "Wymazać naród".
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Ukraina Rosja Więcej świata Tomasz Grzywaczewski

"Chiny nie porzucają swojego partnera". Ekspert o chińsko-rosyjskiej współpracy wojskowej

Czy współpraca wojskowa Chin i Rosji jest zagrożeniem dla NATO i sojuszników paktu? Siły zbrojne obu krajów rozpoczęły wspólne ćwiczenia wojskowe w pobliżu Japonii. W przeciwieństwie do manewrów wojskowych organizowanych w przeszłości tym razem chińskie samoloty bojowe będą startować z lotnisk w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Chiny Rosja Japonia Azja Michał Strzałkowski