Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

"Dalekowschodnia Palestyna". Masza Makarowa o Żydowskim Obwodzie Autonomicznym w Rosji

- Stalin w jednej ze swych wczesnych prac definiuje naród jako wspólnotę, która ma wspólne kulturę, język, ale i wspólny teren. Żydzi byli jedynym narodem w Związku Radzieckim, który tego terenu nie miał, był rozproszony. Żeby zostać pełnoprawnym członkiem wspólnoty narodów sowieckich, mieli go uzyskać - mówiła w Polskim Radiu 24 Masza Makarowa (Uniwersytet Warszawski, dziennikarka Biełsatu).
Zobacz więcej na temat:  Żydzi Rosja ZSRR

Bezpieczeństwo UE. Bonikowska: Putin wydał wojnę Zachodowi

- Dzisiaj potrzeba przekonania Europejczyków, że razem w UE jesteśmy bezpieczni, jest absolutnie priorytetowa. Dotyczy to ustępującej Komisji, ale także nowych władz UE po czerwcowych wyborach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. Europa odczuwa nie tylko wojnę na Ukrainie, ale także zagrożenie ze strony Putina.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Bonikowska Rosja Andrzej Szabaciuk Joanna Gocłowska-Bolek

Premier Hiszpanii nie poda się do dymisji. "Niedługo będziemy świadkami nieco innych scen"

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez poinformował, że pozostaje na swoim stanowisku i nie zamierza podawać się do dymisji. - Zobaczymy, co będzie działo się w najbliższych godzinach i dniach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego. To wszystko pokłosie afery korupcyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania Pedro Sanchez Małgorzata Myśliwiec Mariusz Borkowski Aleksandra Bukała

Wenecja tylko z biletem wstępu. Ruszył system opłat dla turystów. Ile kosztuje bilet? Kto i gdzie musi go kupić?

W Wenecji ruszył system rezerwacji wizyt w mieście i wprowadzenia opłaty za wstęp do historycznego centrum w wybranych dniach dla tych turystów, którzy nie zatrzymają się tam na nocleg. To pierwsze miasto na świecie, które realizuje taki eksperyment. Władze miejskie tłumaczą, że ich celem jest opracowanie nowego systemu zarządzania napływem turystów i zniechęcenie do tzw. jednodniowej turystyki w szczycie sezonu. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Wenecja turystyka podróże Włochy opłata

Prąd z nieba. Europejska Agencja Kosmiczna chce budować orbitalne elektrownie słoneczne

W ramach nowej inicjatywy SOLARIS Europejska Agencja Kosmiczna wspiera badania nad technologią przesyłania energii z orbity na Ziemię. W przedsięwzięciu mają uczestniczyć przedsiębiorstwa, dostawcy energii i decydenci. Na czym polega projekt? 
Zobacz więcej na temat:  esa european space agency kosmos energia energia elektryczna prąd odnawialne źródła energii zielona energia Robert Grzędowski NAUKA technologie

Ekspert: pomiędzy Iranem a Izraelem toczy się gra na kilku poziomach

W nocy z soboty na niedzielę Teheran wystrzelił na Izrael ponad 300 dronów, pocisków manewrujących i rakiet balistycznych. Zdecydowana większość została przechwycona. Kilka pocisków uderzyło w obiekty wojskowe Izraela. Było to odpowiedzią na zbombardowanie przez Izrael irańskiej ambasady w Damaszku.
Zobacz więcej na temat:  Iran Izrael Bliski Wschód konflikty międzynarodowe Więcej świata Benjamin Netanjahu Hamas

Nowy kandydat w wyborach prezydenckich na Islandii: o głosy powalczy… lodowiec Snæfellsjökull.

Lodowiec Snæfellsjökull został zgłoszony do wyborów prezydenckich na Islandii, które odbędą się 1 czerwca. Jest to możliwe dzięki temu, że lodowiec posiada osobowość prawną i właściwie spełnia wszystkie konieczne warunki, by zostać kandydatem na prezydenta. Teraz trwa zbieranie podpisów, których potrzeba 1500. Termin mija 26 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  Islandia STYL ŻYCIA wybory prezydenckie kandydaci lodowiec Kanada Krzysztof Łoniewski Trójka