Polskie Radio
Section05

miłość

„Koło ratunkowe wierzących - (nie tylko) wobec zarazy

Krzyż św. Benedykta, Karawaka czyli krzyż morowy, Różaniec, Szkaplerz, procesje i pielgrzymki pokutne - co je różni od magicznych przedmiotów czy zachowań? Jaki jest ich istotny sens? Podobnie jak odwoływanie do pomocy Matki Bożej, zawarte w najstarszej modlitwie maryjnej: „Pod twoją obronę uciekamy się….”. Co mówi o naszej relacji do Boga?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia śmierć

Samotność z koronawirusem w tle

Połowa ofiar koronawirusa w Europie to podopieczni domów starców. Pandemia powinna nas skłonić do refleksji nad tym, w jakich warunkach żyją dziś ludzie starsi. Zwraca na to uwagę kard. Peter Turkson, komentując te dane: „Dobrze wiemy, że różne ideologie wpływają na nasz sposób życia. Niektóre z nich dążą do ograniczenia liczby dzieci. W konsekwencji dziś przy ludziach starszych brakuje młodych, którzy mogliby się nimi zaopiekować. W większości domów starców pracują ludzie z zewnątrz, imigranci. To nie są - by tak powiedzieć - potomkowie tych starszych, którzy teraz na starość się nimi zajmują.”
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia śmierć

Po co nam księża?

„Księża odpowiadają na pytania, których dzisiaj już nikt nie zadaje. Rozwiązują dylematy, które nikogo nie poruszają. W dramatycznych okolicznościach tylko ksiądz może pomóc i dotrzeć do młodych, a jeśli do tego internet nie jest mu obcy, to pełne zaufanie ma gwarantowane!” Takie, często skrajne opinie, możemy usłyszeć dziś na temat kapłanów. Jakie zajmują obecnie miejsce w społeczeństwie i czy mają szansę odegrać znacząca rolę w dobie afer pedofilskich i koronawirusa?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia śmierć

Koronawirus a miłość czyli jak pandemia poprawiła relacje damsko-męskie

Dane pokazują, że w czasie trwającej pandemii single przestali koncentrować się na sobie, a zaczęli głębiej patrzeć na drugiego człowieka. Okazało się, że agencje matrymonialne mają więcej pracy niż przed pandemią, gdyż ludzie w tych tak niepewnych czasach stali się bardziej empatyczni i wrażliwi i zauważyli, że bycie samemu i kariera zawodowa to nie jest sedno życia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo związki partnerskie randki Roman Czejarek psychologia