Polskie Radio
Section05

Monika Chrobak

"To niesamowita historia". Reżyser Dariusz Walusiak o filmie "Ulmowie. Błogosławiona rodzina"

"Ulmowie. Błogosławiona rodzina" to opowieść o bohaterskiej postawie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. - Zderzyłem świat Boży, Markową i Ulmów ze światem zła i niemieckim nazizmem. Po latach to zło, nagle przez ingerencję Bożą, zostaje zamienione w dobro - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Walusiak, reżyser filmu.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Ulmowie Żydzi II wojna światowa

"Nasze Camino" - reportaż Moniki Chrobak o pielgrzymach wędrujących szlakiem św. Jakuba

Szlak św. Jakuba to sieć dróg pieszych i rowerowych, zbiegających się na krańcu Europy, w Santiago de Compostela, przy grobie św. Jakuba Starszego, jednego z 12. apostołów Chrystusa. Michał i Katarzyna Moskwiakowie z Gliwic mają za sobą już trzy wyprawy tym szlakiem. Ostatnio przez 12 dni przemierzyli pieszo liczącą ponad 300 kilometrów górska trasę Camino Prymitivo. Początek Oviedo, koniec jak zwykle w Santiago de Compostela.
Zobacz więcej na temat:  reportaż

Pielgrzymka do Santiago de Compostela: droga nauki miłości [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

– To jest chyba tak jak w życiu, bo Camino to jest takie małe życie. Wszystko się na tej drodze przechodzi: i te dobre momenty, i te złe momenty, i kłótnie też – przyznaje Katarzyna Moskwiak. – Wiadomo, jest cierpienie, przyjdzie radość. Po tym trzecim Camino wiem, że to jest taka droga nauki miłości – dodaje Michał Moskwiak.
Zobacz więcej na temat:  reportaż religia Santiago de Compostela pielgrzymka pr poleca

"Śladami Jana Kiepury". Premierowy reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Urodził się w Sosnowcu, ale bliska jego sercu była Krynica-Zdrój. Wybitny tenor nie tylko przyjeżdżał tu na wypoczynek, ale także był mieszkańcem uzdrowiska. W 1933 roku stanęła tu jego willa "Patria". Śpiewak chciał w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do ojczyzny, za którą w czasie ciągłych, dalekich podróży zawsze tęsknił. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Moniki Chrobak pt. "Śladami Jana Kiepury". 
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Jan Kiepura reportaż w Jedynce reportaż pr poleca

"Śladami Jana Kiepury" - reportaż Moniki Chrobak

15 sierpnia mija 57. rocznica śmierci Jana Kiepury. Wybitny tenor urodził się w Sosnowcu, ale bliska jego sercu była Krynica-Zdrój. Nie tylko przyjeżdżał tu na wypoczynek, ale także był mieszkańcem uzdrowiska. W 1933 roku stanęła tu jego willa "Patria". Śpiewak chciał w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do ojczyzny, za którą w czasie ciągłych, dalekich podróży zawsze tęsknił. Jego muzycznym i duchowym pomnikiem jest odbywający się w kurorcie od 1967 roku do tej pory Festiwal im. Jana Kiepury, który stworzył kryniczanin Stefan Półchłopek.
Zobacz więcej na temat:  reportaż

"Dzieci Gór" - reportaż Moniki Chrobak o Międzynarodowym Festiwalu Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu

W Nowym Sączu trwa 30. Międzynarodowy Festiwal Święto Dzieci Gór. To miejsce spotkania polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych reprezentujących różne grupy etniczne polskich Karpat oraz z innych krajów ze wszystkich kontynentów.  Podczas tegorocznej edycji można zobaczyć grupy nie tylko z Europy, ale też z Azji, Afryki i obu Ameryk. Towarzyszą im zespoły reprezentujące folklor beskidzki, pogórzański, lachowski i podhalański.
Zobacz więcej na temat:  reportaż góry

Do Nowego Sącza przybyły zespoły z krajów Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Reportaż "Dzieci Gór"

W Nowym Sączu trwa 30. Międzynarodowy Festiwal Święto Dzieci Gór. To miejsce spotkania polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych reprezentujących różne grupy etniczne polskich Karpat oraz z innych krajów z kilku kontynentów. Podczas tegorocznej edycji można zobaczyć grupy nie tylko z Europy, ale też z Azji, Afryki i obu Ameryk. Towarzyszą im zespoły reprezentujące folklor beskidzki, pogórzański, lachowski i podhalański.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce góry dzieci

"Dzika kobieta" - reportaż Moniki Chrobak o projektantce ubrań, która żyje w surowych, wiejskich warunkach

Niemal od zawsze ciągnęło ją do natury. Projektantka ubioru Isabella Weiner na wieś przeprowadziła się ze Śląska, mieszka sama w ponad stuletnim drewnianym domu w Beskidzie Niskim. Mieszka w surowych warunkach: nie ma bieżącej wody, którą nosi ze studni, a dom ogrzewa piecem kaflowym. Wszystko po to, aby odnaleźć głębszy sens życia.
Zobacz więcej na temat:  reportaż

Chęć dzielenia się dobrem. Jak wolontariat misyjny odmienia człowieka?

– Siostra Teresa zabrała nas do jednej z mam, która była tuż po porodzie bliźniaków, żeby ich odwiedzić i zobaczyć, jak się mają. Pierwszym szokiem jak weszłyśmy do tego tak zwanego domu, który dla mnie był po prostu garażem i zobaczyliśmy jak dwójka tych dzieciaków leży po prostu w kartonie. Podłoga była z betonu. Warunki były bardzo trudne, choć dla nich było i tak dobrze, że mieli dach nad głową – mówi jedna z wolontariuszek z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu". – Jak wróciłam do domu, gdzie miałam łóżko i ciepłą wodę to trudno sobie mi było z tym poradzić – dodaje druga, wspominając pobyt w Boliwii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż religia wolontariat pr poleca