Polskie Radio
Section05

muzyka klasyczna

Janusz Wawrowski o Stradivariusie i roli twórczości Grażyny Bacewicz w rozmowie z Agatą Kwiecińską

Jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej doświadczonych skrzypków swojego pokolenia. Janusz Wawrowski przywrócił do życia koncertowego zapomniany i przez wiele lat uznawany za zaginiony Koncert skrzypcowy Ludomira Różyckiego, a w ostatnim czasie skupia się na twórczości Grażyny Bacewicz.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Wawrowski Agata Kwiecińska skrzypce Dwójka Zobacz także

53. Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina. Znamy zwycięzców!

Pierwszą nagrodę w 53. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym zdobył Mateusz Dubiel. Laureatem drugiej nagrody został Krzysztof Wierciński, zaś trzeciej - ex aequo - Julia Łozowska i Antoni Kłeczek. Tym samym dwoje pierwszych pianistów ma zagwarantowany udział w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w październiku.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski Dwójka KULTURA MUZYKA Narodowy Instytut Fryderyka Chopina filharmonia narodowa Zobacz także

"Raj utracony (?)". Znamy program 60. festiwalu Wratislavia Cantans

Znakomici artyści, tacy jak Martha Argerich czy sir John Eliot Gardiner, nieoczywisty repertuar i muzyczne odkrycia – między innymi tego możemy się spodziewać na jubileuszowym 60. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans. – Muzyka wokalna i wokalno-instrumentalna to coś, co nas wyróżnia na tle innych imprez w Polsce i Europie – mówił w Dwójce dyrektor wydarzenia Andrzej Kosendiak.
Zobacz więcej na temat:  Wratislavia Cantans Andrzej Kosendiak Dwójka KULTURA MUZYKA Jakub Kukla Martha Argerich

Utwory Fryderyka Chopina w interpretacji Japonki Mitsuko Uchidy

W audycji "Koncert Chopinowski" powróciliśmy do wydarzeń VIII Konkursu Chopinowskiego w 1970 r., którego zdobywczynią II nagrody została wtedy 22-letnia Japonka Mitsuko Uchida. W jej wykonaniu zaprezentowaliśmy Sonatę b-moll Op. 35 wykonaną podczas II etapu tego Konkursu oraz to samo dzieło utrwalone już w warunkach studyjnych, w Londynie, w grudniu 1987 r. czyli po 17 latach od Konkursu. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach Fryderyk Chopin

III Konkurs Chopinowski 1937 - ostatni przed wojną

Trzeci Konkurs trwał od 21 lutego do 13 marca 1937 roku. Nie po raz pierwszy triumfowała rosyjska szkoła pianistyczna - dwa pierwsze miejsca zajęli Jakow Zak i Roza Tamarkina. Wśród Polaków najlepiej wypadł zdobywca trzeciej nagrody Witold Małcużyński, który później zrobił wielką międzynarodową karierę.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski Fryderyk Chopin historia muzyki Róża Światczyńska Przemysław Psikuta KULTURA Dwójka Zobacz także MUZYKA

Dzień osób konsekrowanych

2 lutego uroczystość Ofiarowania Pańskiego, a także dzień osób konsekrowanych czyli specjalnie poświęcających życie Bogu. O swoim powołaniu zakonnym, sensie i powodach takiego życiowego wyboru opowiedzą siostry Rozalia i Maria - Franciszkanki, a wyśpiewuje Misjonarka Świętej Rodziny – s. Julita Zawadzka.  To żeńskie oblicze życia konsekrowanego. Męskie wywołają  śpiewy gregoriańskie mnichów benedyktyńskich, a przybliżą fragmenty rozważań o. Leona Knabita, benedyktyna z Tyńca.
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka fortepianowa muzyka rozrywkowa muzyka polska chrześcijaństwo Redakcja katolicka Trójka

"Gaudete!". Hity muzyki dawnej na koncercie Chóru Polskiego Radia - Lusławice

"Gaudete" - to tytuł jednej z najpopularniejszych kolęd, opracowywanych w XVI i XVII wieku. To również tytuł wyjątkowego koncertu Chóru Polskiego Radia - Lusławice, który usłyszymy już 31 stycznia w kościele Przemienienia Pańskiego w Krakowie. - Ułożyliśmy bardzo ciekawy program z kompozycjami, które ujrzą światło dzienne po raz pierwszy od 500 lat - zapowiadał dyrygent Andrzej Zawisza.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA Chór Polskiego Radia Katarzyna Sanocka Andrzej Zawisza muzyka dawna koncert chór Zobacz także