Polskie Radio
Section05

muzyka ludowa

Gdzie koza chodzi...

Karnawał ma się ku końcowi, a w naszej audycji zatrzymaliśmy się w nim jeszcze na chwilę. Rozmawialiśmy o zwyczajach popularnych pod koniec tego ludycznego okresu, zwanym gdzieniegdzie Ostatkami. Na Kujawach, w ostatnie karnawałowe dni, domy odwiedzały grupy przebierańców, wśród których najważniejszą postacią była koza. Więcej o obrzędzie „chodzenia z kozą” opowiadał gość „Kiermaszu” Michał Kwiatkowski. Posłuchaliśmy także o tradycjach ostatkowych w okolicach Limanowej. Opowiedzieli o nich uczestnicy zeszłorocznego, 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Piotr Dorosz muzyka tradycyjna

Niebagatelny jubel. Warszawska Praga świętuje urodziny

10 lutego warszawska Praga obchodziła 373. urodziny. Praga rządzi się swoimi prawami, a na tle całej stolicy jest symbolem wyjątkowego charakteru. Praski folklor, klimat, kultura i tajemnice to źródło wielu fascynujących historii, wręcz inny świat. Z okazji urodzin dzielnicy Muzeum Warszawskiej Pragi zorganizowało szereg atrakcji, o których w "Poranku Dwójki" opowiedziała Anna Kraus, a praski przewodnik Jarosław Kaczorowski przybliżył nam niesamowity klimat tej części stolicy. Ponadto z okazji jubileuszu Muzeum Warszawskiej Pragi przygotowało program działań online.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek kultura ludowa

Mateusz Kowalski, człowiek orkiestra

Usłyszymy go grającego naparstkami na tarce w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej, śpiewającego w Monodii Polskiej, nikt jak on nie zagra na akordeonie w Tęgich Chłopach... a to niewielki wycinek z muzycznego życia Mateusza Kowalskiego! Adam Strug rozmawiał z młodym artystą o jego wielowymiarowej pasji muzyki. Przede wszystkim, o fascynacji muzyką tradycyjną okolic Radomia, działalności w Tęgich Chłopach
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka tradycyjna Adam Strug

Łukasz Matuszyk: to efekt moich poszukiwań skupionych wokół muzyki ludowej

- Bałem się konfrontacji z muzykami, którzy zadają sobie ten trud, żeby badać muzykę ludową. Ja trochę celowo nie zadałem sobie tego trudu, bo bardziej interesował mnie materiał, którym się posługiwałem - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" akordeonista, aranżer i kompozytor o swojej najnowszej płycie pt. "Bagaż II – zdarzenia ludowe".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Dwójka akordeon płyta Oskar Kolberg

Czy wciąż potrzebujemy Kolberga?

Etnografia, etnologia i antropologia kulturowe są dla nas – Radiowego Centrum Kultury Ludowej – szczególnie bliskie. Dziś - 9 lutego - celebrujemy ogólnopolskie święto tych nauk! Wspominaliśmy jednego z najznamienitszych przedstawicieli etnografii, mającego niebagatelny wpływ na dokumentację kultury polskiej wsi XIX wieku – Oskara Kolberga. Opowiadał o nim dr hab. Tomasz Nowak z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak

Polska baśń ludowa usystematyzowana

W święto Matki Boskiej Gromnicznej, prof. Violetta Wróblewska opowiedziała o "Słowniku polskiej bajki ludowej" i haśle “Matka Boska”. Zabrzmiały także apokryficzne kolędy. Ponadto, w stałym cyklu Marii Baliszewskiej "Zapomniani Kazimierscy Laureaci" usłyszeliśmy archiwalne nagrania skrzypka z Radomszczyzny - Stanisława Budzisza. Nie zabrakło też garści muzyki świata!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska

Od rzeźby Matki Boskiej do parku etnograficznego. Pół wieku Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu!

Eksponatem muzealnym z numerem "1" jest rzeźba Matki Boskiej, od czasu jej inwentaryzacji minęło pół wieku! W ciągu tych pięćdziesięciu lat Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zmieniło swoją siedzibę, zgromadziło ogrom zabytków architektury, kultury materialnej i duchowej. W 2021 roku instytucja obchodzi 50-lecie istnienia. Z tej okazji rozmawialiśmy w "Poranku Dwójki" z Joanną Szewczykowską, kierownik promocji Muzeum.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek kultura ludowa