Polskie Radio
Section05

Narodowe Czytanie

Bartek Wąsik: atmosferę parkową łączymy z dźwiękami muzyki

- Przyszła mi taka idea do głowy, żeby każdą z tych nowel podsumować jakąś piosenką, ale żeby to była piosenka ze współczesnego repertuaru, której słowa, klimat lub muzyka podsumowałaby idealnie nastrój literacki konkretnej noweli - mówił gość Dwójki, członek zespołu Kwadrofonik, który zajął się przygotowaniem oprawy muzycznej do tegorocznej edycji Narodowego Czytania.
Zobacz więcej na temat:  Kwadrofonik MUZYKA KULTURA

Prof. Maria Olszewska: mamy przegląd przez wszystkie epoki

- Właściwie zaczynamy od romantyzmu, bo "Pamiątki Soplicy" były wydawane w Paryżu w latach 1839-1841. To jest też bardzo ciekawy nurt polskiego romantyzmu wywodzącego się z nurtów sarmackich. Na końcu sięgamy po tekst jak najbardziej współczesny, oniryczny, czyli tekst Schulza wydany w roku 1935, a więc mamy sto lat - mówiła w Dwójce naukowiec z Instytutu Literatury Polskiej UW.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura polska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Maria Olszewska

Która kobieta poróżniła Sienkiewicza i Prusa?

Prus miewał ataki paniki, nie znosił podróży, swoja żonę znał od dzieciństwa, jako nastolatek walczył w Powstaniu Styczniowym i był zazdrosny o sukcesy Sienkiewicza. A Sienkiewicz wiązał się tylko z kobietami o imieniu Maria, był obieżyświatem i miał kompleksy na punkcie niskiego wzrostu. W magazynie "Moje książki" porozmawialiśmy o życiu prywatnym Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Sienkiewicz Magda Mikołajczuk literatura KULTURA

Narodowe Czytanie 2019: dwie nowele młodopolskie

Podczas Narodowego Czytania 2019 w Ogrodzie Saskim w Warszawie, ale także w całej Polsce będziemy czytać dwie nowele młodopolskie: "Orkę" Władysława Stanisława Reymonta (1919) oraz "Rozdzióbią nas kruki, wrony" Stefana Żeromskiego (1895). Dzieła te jak i najciekawsze fakty biograficzne tych dwóch uznanych pisarzy przybliżała w Jedynce prof. Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Martyna Podolska

Narodowe Czytanie 2019: osiem lektur na ósmą odsłonę

Rozpoczynamy przygotowanie do Narodowego Czytania 2019, które odbędzie się 7 września 2019 roku pod hasłem "Nowele polskie". W związku z tym na antenie radiowej Jedynki przypomnieliśmy postać Henryka Rzewuskiego, autora cyklu "Pamiątek Soplicy", z którego opowiadanie "Sawa" będzie prezentowane w Ogrodzie Saskim w trakcie Narodowego Czytania. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Żydowski KULTURA MUZYKA Fryderyk Chopin Nowy Sącz Anna Stempniak Martyna Podolska Dorota Kołodziejczyk

Rozpruwacz kulturalny. Twórczość Stefana Żeromskiego

W blisko trzech tysiącach miejsc w Polsce i na świecie trwa Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. W Ogrodzie Saskim w Warszawie oficjalnie rozpoczęła je para prezydencka. Tegoroczna lektura to opowieść o losach Cezarego Baryki - młodego Polaka przyjeżdżającego do Polski odrodzonej po I wojnie światowej. Narodowe Czytanie to dobra okazja, aby porozmawiać o twórczości i poglądach pisarza. Gościem Rozpruwacza kulturalnego była prof. Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Stefan Żeromski literatura Narodowe czytanie 2018 czytelnictwo