Polskie Radio
Section05
nauka dzieci

"Każdy z nas jest Pinokiem, który uczy się życia". Premiera historii o drewnianym chłopcu w Teatrze Wielkim

- Pinokio to historia o dojrzewaniu, o tym jak stajemy się dorośli i czym jest człowieczeństwo. A wszystkie historie, jakie przeżywa drewniany chłopiec, są tymi, które doświadcza każdy z nas. Naszym zadaniem jest pokazać to w mądry sposób - powiedziała Anna Hop - reżyserka i choreografka baletu "Pinokio", gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie bajki dla dzieci problemy społeczne balet Teatr Wielki - Opera Narodowa Pinokio

Historyczny "instagram" bogatych ludzi - czyli skąd wzięły się domki dla lalek?

Chociaż w Polsce klimat wojennej zawieruchy nie sprzyjał tworzeniu domków dla lalek, to za granicą były one jak portal społecznościowy dla bogatych ludzi. - Jeżeli ktoś miał letnią rezydencję, do której nie mógł zaprosić wszystkich, zamawiał ją sobie w miniaturze i stawiał w swoim domu w głównym salonie. W ten sposób wszyscy goście mogli ją podziwiać - wyjaśniła początki tworzenia miniaturowych domków Aneta Popiel-Machnicka, założycielka Warszawskiego Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek oraz pomysłodawczyni Międzynarodowego Dnia Domków Lalek.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom lalka zabawki

Stolarstwo to pasja dla każdego. Od czego zacząć?

- Już kiedy byłam mała, to zawsze najpierw próbowaliśmy z tatą zrobić coś własnoręcznie, zanim wybraliśmy się do sklepu żeby to kupić. Dzięki temu złapałam dryg do pracy. A to co zrobimy samodzielnie zawsze będzie bardziej oryginalne, niż kupione, zachęcała w "Poranku" Cecylia Bucholc czyli Gepetta, która wraz z córką Luną prowadzi warsztaty stolarskie dla małych i dużych.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie stolarstwo drzewo

Delikatny zachwycający i tajemniczy. Co motyl ma wspólnego z niedźwiedziem?

Chociaż motyle sią bardzo delikatne to w "Poranku" Polskim Radiu Dzieciom, biolog Agnieszka Suszczyńska porównała je do niedźwiedzi. Dlaczego? Bo podobnie jak te duże ssaki zapadają w sen zimowy, zwany diapauzą. Czy wszystkie motyle są pięknie ubarwione, gdzie na świecie można spotkać najwięcej gatunków, jak się rozwijają i czy to prawda, że żyją tylko chwilę? W Dniu Motyli zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ bajki dla dzieci motyle biologia przyroda

Szafiry, rubiny, diamenty, ale także złoto i gips. Co warto wiedzieć o minerałach w dniu ich święta?

Mogą być wszędzie, w naszym domu, na placu zabaw, w muzeum, kopalni, a nawet na ulicy. Minerały, bo o nich mowa, były tematem rozmowy Martyny Chuderskiej i jej gościa Karoliny Wojnickiej – mineraloga z Muzeum Geologicznego w Warszawie . Okazją do rozmowy było dzisiejsze święto "Dzień Minerałów". Jak je odróżnić i właściwie nazwać? Czy może nam w tym pomóc nasz zmysł smaku i węchu? Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie minerały złoto kamienie szlachetne

Wspólne czytanie z dzieckiem. Dlaczego to takie ważne?

Zdaniem psychologów głośne czytanie dzieciom obniża stres, agresję i podatność na depresję, a dodatkowo jeśli wejdzie nam w nawyk buduje silne więzi i oczywiście wspólne wspomnienia, bo bajki z dzieciństwa pamięta się przecież całe życie! Jak wygospodarować 10 min na codzienne czytanie lub opowiadanie bajek? Podpowiemy w Poranku w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ bajki dla dzieci historie

Nauka pierwszej pomocy wkracza do szkół podstawowych. Pomóc ma Fundacja WOŚP

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło, że od nowego roku szkolnego, w szkołach podstawowych będą prowadzone zajęcia z pierwszej pomocy. Mają się one odbywać w ramach godziny wychowawczej. I tu może być problem, bo to oznacza, że będzie je prowadziła np. pani od matematyki…
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo szkoła podstawowa pierwsza pomoc WOŚP Ministerstwo Edukacji Narodowej Piotr Łodej Trójka

My rezygnujemy z prac domowych, Szwedzi wracają do zeszytu i ołówka. Rewolucja czy kontrrewolucja w szkole?

W Polsce ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała likwidację prac domowych w szkołach podstawowych. Równocześnie trwają poszukiwania pieniędzy na "tablety dla ucznia", bo jak się okazało, poprzedni rząd, obiecując je, nie zapewnił finansowania tego programu. Tymczasem w Szwecji władze oświatowe wycofują z przedszkoli i młodszych klas podstawowych tablety. Oznacza to, że wracają tam papierowe książki, zeszyty, kredki i ołówki. Czyżby cyfrowa edukacja była błędem i nadchodziła szkolna kontrrewolucja?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo szkoła praca domowa Ministerstwo Edukacji Narodowej Barbara Nowacka Szwecja szkoła podstawowa Piotr Łodej Trójka

Lekcje wiązania sznurówek, przyszywania guzików i krojenia chleba wracają do szkoły

Niedawno w jednej z włoskich szkół wprowadzono lekcje… nauki ręcznego pisania. Okazało się bowiem, że komputeryzacja sprawia, iż dzieci tracą tę umiejętność lub wręcz w ogóle jej nie posiadają. Z kolei w wielkopolskim Pleszewie przedszkolaki i uczniowie podstawówki będą uczeni tak podstawowych umiejętności, jak wiązanie sznurówek czy przyszywanie guzików. Może czas na powrót ZPT, czyli zajęć praktyczno-technicznych, do szkolnych programów?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA umiejętności cyfrowe umiejętności praktyczne umiejętności dzieci szkoła podstawowa Piotr Firan Raf Uzar Trójka

Rusza 4. edycja kampanii #KtoTyJesteś adresowanej do Polonii i Polaków mieszkających za granicą

Dlaczego warto dbać i rozwijać znajomość języka polskiego, polskiej kultury i historii. Jakie realne korzyści przynosi dwujęzyczność. To główne tematy 4. edycji kampanii edukacyjnej #KtoTyJesteś adresowanej do Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju. Realizatorem działań jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.   
Zobacz więcej na temat:  język polski Polonia Polacy za granicą dwujęzyczność

Leszek i Miś szlakiem największych odkrywców

Krzysztof Kolumb wiedział, że do Indii płynie się na wschód i pomyślał, że jeśli popłynie na zachód, to również dopłynie do Indii. Tym sposobem odkrył nie tylko Amerykę, ale też Fidżi i inne bardzo dzikie wyspy. Gdy dopłynął na miejsce, był przekonany, że trafił do Indii, a witających go ludzi nazwał Indianami. Oprócz Krzysztofa Kolumba, byli też tacy odkrywcy jak James Cook, Amerigo Vespucci czy Ferdynand Magellan. 
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś odkrywcy Krzysztof Kolumb edukacja radio dla dzieci odkrycia i ciekawostki