Polskie Radio
Section05

Nowy Jork

Polka gubernatorką Nowego Jorku? Trump: jest wspaniała

Polka z pochodzenia planuje start w wyborach na gubernatora Nowego Jorku. Republikańska członkini amerykańskiej Izby Reprezentantów Elise Stefanik jest gorliwą zwolenniczką prezydenta Donalda Trumpa, który wydaje się odwzajemniać jej sympatię. „Kongresmenka Elise Stefanik jest wspaniała!" - napisał amerykański prezydent na platformie Truth Social. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Donald Trump Stany Zjednoczone kandydaci

Transmisja "Fidelio" z Metropolitan Opera w Dwójce. Tomasz Konieczny w roli Pizarra

 "Operze pod gwiazdami" przenieśliśmy się do Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Słuchaliśmy "Fidelio" - jedynej opery Beethovena. W roli Pizarra występił wybitny polski śpiewak operowy Tomasz Konieczny, który zdaniem recenzenta New York Timesa, wyraża "demoniczną pewność siebie". W przerwie posłuchamy Wojciecha Barcikowskiego, który opowiadał o tradycji wykonawczej "Fidelia".
Zobacz więcej na temat:  Tosca Giacomo Puccini metropolitan opera opera Agata Kwiecińska Dorota Kozińska

Henry James. Pisarz, który wchodził do ludzkiej głowy

109 lat temu zmarł jeden z najwybitniejszych anglojęzycznych prozaików przełomu XIX i XX wieku. Henry James był mistrzem portretów psychologicznych. Tworzył na pograniczu kultur amerykańskiej i europejskiej oraz na styku literackiego realizmu i modernizmu.
Zobacz więcej na temat:  Henry James pisarz KSIĄŻKA książki literatura Wielka Brytania Ameryka Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone Londyn Paryż Atlantyk Europa Francja historia Europy

Polska supergwiazda na światowych scenach: Marcelina Sembrich-Kochańska

Wśród słynnych artystów operowych Polacy zawsze mieli swoich mocnych przedstawicieli. Dziś świat podziwia Jakuba Józefa Orlińskiego, ponad sto lat temu na największych scenach królowała Marcelina Sembrich-Kochańska. – Była związana z nowojorską Metropolitan Opera. Ćwierć wieku znano ją tam jako absolutną primadonnę, uwielbianą gwiazdę – mówił o niej krytyk Jacek Marczyński.
Zobacz więcej na temat:  opera śpiew I wojna światowa artysta muzyka klasyczna

Debata o dwujęzyczności w Nowym Jorku. Ważna inicjatywa środowisk polonijnych

W listopadzie w Nowym Jorku odbyła się pierwsza w historii debata o dwujęzyczności. Zorganizowana przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających, dyskusja stworzyła możliwość prezentacji argumentów zwolenników dwujęzyczności oraz jej przeciwników. Wskazywali oni na wyzwania i ograniczenia z nią związane.  
Zobacz więcej na temat:  Polonia w USA język polski Ministerstwo Edukacji Narodowej