Polskie Radio
Section05

ochrona środowiska

COP26: Polska wśród sygnatariuszy deklaracji o przejściu na samochody zeroemisyjne

24 państwa rozwinięte, w tym Polska, a także władze 39 miast i regionów oraz sześciu producentów samochodów podpiszą w środę na COP26 deklarację zobowiązującą sygnatariuszy do przyspieszenia przejścia na pojazdy o zerowej emisji, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego - ogłosił brytyjski rząd.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samochody elektryczne samochody hybrydowe emisja co2 motoryzacja

Premier: nie zgadzam się na politykę klimatyczną, która niesie zagrożenie pogłębienia nierówności

- Polska będzie dążyć do neutralności klimatycznej, ale we własnym tempie i we właściwy sposób. Nie zgadzam się na taką politykę klimatyczną, która niesie zagrożenie pogłębienia nierówności społecznych i wyrzucenia na margines pracowników na przykład z sektora węglowego - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w najnowszym podcaście.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka GOSPODARKA klimat energetyka ekologia energia węgiel premier Mateusz Morawiecki

Świat chce odejść od energetyki węglowej w ciągu kilkudziesięciu lat. Jest deklaracja 40 państw, w tym Polski

Ponad 40 krajów, w tym Polska, zobowiązało się w czasie trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 do odejścia od węgla - ogłosił rząd Wielkiej Brytanii. Proces nie będzie jednak szybki – jest rozłożony na kilkadziesiąt lat. Trzeba pamiętać, że obecnie ponad jedna trzecia energii pochodzi z węgla.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ochrona przyrody klimat węgiel

Wiceminister klimatu: 70 mln złotych w dotacjach na poszukiwania i rozpoznania złóż wód termalnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 70 milionów złotych na poszukiwania i rozpoznania złóż wód termalnych. Nabór w ramach drugiej odsłony programu "Udostępnianie wód termalnych w Polsce" rozpocznie się za dwa miesiące. O dotacje do 100 procent kosztów kwalifikowanych na wykonanie pierwszego otworu mogą ubiegać się samorządy lub ich związki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA klimat środowisko ekologia społeczeństwo ministerstwo klimatu

TYLKO U NAS "Hipokryzja, którą powinno się piętnować". Wiech o działaniach Niemiec ws. klimatu

- Dla mnie rażącym przykładem klimatycznej hipokryzji są działania Niemiec, które wyłączają elektrownie jądrowe (a one są bezemisyjne) i zastępują je m.in. gazem. To jest ta hipokryzja, którą powinno się piętnować, która powinna być na celowniku - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech (ekspert ds. energetyki, portal Defence24.pl). Zdaniem Daniela Czyżewskiego (analityk portalu Energetyka24.com) "każde państwo wedle własnych możliwości powinno starać się redukować emisje".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa energia odnawialna węgiel atom bezpieczeństwo energetyczne Niemcy odnawialne źródła energii klimat środowisko Jakub Wiech TYLKO U NAS NASZ WYWIAD infografika Europa ŚWIAT

COP26 Kolejny dzień COP26. Uczestnicy szczytu będą mówić o czystej energii

Dziś w Glasgow kolejny dzień szczytu klimatycznego COP26. Uczestnicy trwającego do 12 listopada spotkania zajmą się jeszcze między innymi kwestiami przyspieszenia działań mających na celu przejście na stosowanie czystej energii, zagadnieniami edukacji na rzecz klimatu, a także sprawami związanymi z zeroemisyjnym transportem i odkryciami naukowymi w dziedzinie czystej energii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Glasgow klimat

"Kraje uboższe będą musiały kupić technologię od najbogatszych". Prof. Grosse o polityce klimatycznej

- Kraje Zachodu, które dysponują technologiami i mają łatwiejszy dostęp do kapitału, narzucają ambitną agendę klimatyczną krajom uboższym, które będą musiały kupować technologię klimatyczną od tych najbogatszych - powiedział w Polskim Radiu 24 europeista prof. Tomasz Grosse. Gościem audycji był także Jarosław Guzy z PAP. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT klimat dwutlenek węgla

"Transformacja tak, ale z uwzględnieniem potrzeb najsłabszych". Jakub Wiech o szczycie klimatycznym COP26

- Sprawiedliwa transformacja, porządkująca starania podejmowane na drodze do neutralności klimatycznej, powinna uwzględniać potrzeby najsłabszych grup społecznych. Ten aspekt Polska powinna mieć na sztandarach - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Wiech z portalu Defence24. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska klimat Fit for 55 Polska w Unii Europejskiej ekologia polityka emisja co2 globalne ocieplenie

Na straży czystych rzek. "1/3 urządzeń nie ma wymaganych pozwoleń"

Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że tylko 10 proc. rzek w Polsce ma bardzo dobry stan ekologiczny, a aż 30 proc. słaby lub zły. To sprawia, że w kwestii czystości rzek jesteśmy na szarym końcu europejskiego rankingu. W ostatnich latach wiele razy było zgłaszane zanieczyszczanie zbiorników wodnych przez nielegalne zrzuty ścieków. Na straży czystości rzek stoją Wody Polskie. Jak walczą z takimi procederami?
Zobacz więcej na temat:  ekologia Klaudia Porębska społeczeństwo